Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRadni kłócili się o zasady kurtuazji wobec wojewody

Radni kłócili się o zasady kurtuazji wobec wojewody

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 27 luty 2019 11:46

Rada Miasta Bydgoszczy miała dzisiaj debatować o sytuacji w Łęgnowie, na terenach zatrutych przez zakłady chemiczne Zachem. Większość tej dyskusji pochłonęły wczorajsze zarzuty wojewody Mikołaja Bogdanowicza, który odmówił udziału w dzisiejszej sesji, żaląc się jednocześnie na formę zaproszenia.

Przy ustalaniu porządku obrad radny Bogdan Dzakanowski wnioskował o zdjęcie punktu poświęconego funkcjonowaniu zespołu eksperckiego ds. Zachemu, w związku z nieobecnością wojewody. Jego wniosek został odrzucony.

 

- Zespół ekspercki nie spotkał się od października 2018 roku – poinformował reprezentujący prezydenta w tym zespole, dyrektor Grzegorz Boroń - Wczoraj poprzez media otrzymałem informację o rekomendacji zakończenia prac.

 

O rzeczową debatę było trudno, z racji tego, iż na sesje nie przybyli przedstawiciele organów państwowych, które mają w zakresie przeciwdziałania skutkom zanieczyszczeń największe kompetencje. Wiceprzewodnicząca klubu radnych PiS Grażyna Szabelska odczytała wtorkowy list od wojewody, w którym wojewoda napisał m.in. - Oczekiwanie ode mnie ,,informacji ustnej o pracach Zespołu Eksperckiego” odbieram jako pretekst do kolejnego ataku, który nie służy rozwiązaniu problemu.

 

W dyskusji padały ze strony radnych opozycji uwagi, że wobec wojewody ze strony prezydium Rady Miasta powinno być więcej uprzejmości.

 

Głos w pewnym momencie zabrał prezydent Rafał Bruski, który podkreślał, że nikt nie oczekuje wizyty osobistej wojewody Bogdanowicza, ale przedstawienie radnym, ale też mieszkańcom informacji z pracy zespołu, który od jesieni się nie zebrał - To, że wojewoda nie ma ochoty przychodzić to ma prawo, ale u niego pracuje tysiąc pracowników, więc mógłby przysłać przedstawiciela, tylko w celu przedstawienia informacji.

 

- Zastanawiam się jak mam wojewodę zapraszać. Mam przed sobą pismo do pana wojewody i jest ,,Szanowny Pan Mikołaj Bogdanowicz” - zastanawiał się prezydent - Ja się dziwie dlaczego tych informacji nie mamy. Wydaje mi się dlatego, że organy państwowe z tych zobowiązań się nie wywiązują.

 

Radna Szabelska złożyła wniosek formalny, aby przegłosować dostarczenie mieszkańcom w Łęgnowie bezpłatnej wody, do czasu przeprowadzenia rekultywacji terenu. Jej partyjny kolega Marcin Lewandowski w dyskusji uznał, że należy mieszkańcom wodę dowozić beczkowozami. Wniosek o tyle niezrozumiały, iż w dzielnicy zbudowany został wodociąg. Ostatecznie propozycja radnej Szabelskiej została odrzucona. Miasto broni się, że do skażenia doprowadziła działalność państwowej firmy jaką był Zachem i jeżeli ktoś ma mieszkańcom dostarczać bezpłatną wodę, to powinien być to obowiązek państwa.


Na wniosek klubu Koalicji Obywatelskiej Rada Miasta Bydgoszczy przegłosowała apel do wojewody o kontynuowanie prac Wojewódzkiego Zespołu Eksperckiego.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • List otwarty środowiska CWZS Zawisza

  Od 1 stycznia obietkami sportowymi przy ulicy Gdańskiej 163 zarządza podległe bezpośrednio prezydentowi Bydgoskie Centrum Sportu. Wcześniej obiekty sportowe znajdowały się w zarządzie Cywilno Wojskowego Związku Sportowego ,,Zawisza". CWZS wystosował do społeczności lokalnej list otwarty, którego treść publikujemy poniżej.

  Etykiety: CWZS
 • Klub kolarski Romet chce się odrodzić

  Zakładowy Klub Sportowy ,,Romet” powstał w 1948 roku, w barwach tego klubu jeździli olimpijczycy oraz medaliści mistrzostw świata. W ostatnim czasie o klubie mało kto słyszał,ale jak twierdzą działacze działalność Rometu Bydgoszcz trwa nieprzerwanie do dzisiaj, ostatnio pojawiła się jednak chęć wyraźniejszego pokazania, że taka marka sportowa tworzy Bydgoszcz.

  Etykiety: Romet

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)

 • To może być kluczowy szczyt Unii Europejskiej dla najbliższych lat

  Nie będzie co prawda zbyt wiele wielkiej polityki, ale będzie o tym co zawsze budzi emocje, czyli o pieniądzach – w czwartek (20 lutego) rozpocznie się spotkanie przywódców państw Unii Europejskiej poświęcone wieloletniemu budżetowi na lata 2021-2027. Do roku 2021 pozostało już tylko kilka miesięcy, a negocjacje nad budżetem znajdują się w niespotykanym dotąd impasie, być może ten tydzień przyniesienie jednak przełom.

  Etykiety: Unia Europejska
 • Dla obozu Zjednoczonej Prawicy będą to najtrudniejsze wybory [komentarz]

  Wybory prezydenckie będą ostatnie w cyklu następujących po sobie, po 20 maja – jeżeli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego – czeka nas z wyborami spokój do 2023 roku. Ewentualna porażka prezydenta Andrzeja Dudy będzie na pewno ciosem dla PiS-u, ale te nie wniesie wielkiej rewolucji na scenie.

Wiadomości z regionu

Śledź nas