Jesteś tutaj: HomeBydgoszczAlfons Jarocki, niezłomny nauczyciel

Alfons Jarocki, niezłomny nauczyciel

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 02 marzec 2019 13:37

W czwartek odbył się koncert Pamięci Żołnierzy Niezłomnych zorganizowany przez posła Bartosza Kownakiego. Prowadzący wydarzenie aktor Dariusz Kowalski przybliżał życiorys Alfonsa Jarockiego, żołnierza AK, nauczyciela z Dąbrowy Chełmińskiej, który na polecenie mjr. Józefa Grussa organizował po wojnie konspirację antykomunistyczną.

 

Prezentujemy kolejne fragmenty z czwartkowego koncertu:

 

Alfons Jarecki kolegium nauczycielskie ukończył w Bydgoszczy. Walczył w wojnie obronnej we wrześniu 1939 roku. Poszukiwany przez Niemców przeszedł do konspiracji, od 1944 roku działał w Armii Krajowej. Od lipca 1945 roku współpracował z mjr. Grussem, budował siatkę konspiracyjną na Pomorzu. Aresztowany został 20 kwietnia 1946 roku i skazany na 8 lat więzienia, rok później w ramach amnestii wyrok zmniejszono mu do 5 lat. Przebywał w więzieniu we Wronkach, gdzie został 19 września 1948 roku zamordowany. Oficjalnie miał popełnić samobójstwo, w tę wersje nie uwierzyła jednak nigdy rodzina. Odznaczony został Krzyżem Walecznych i Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Sportis czy Mustang?

  Za nami 29 kolejka V ligi – w tym tygodniu Zawisza będący pewnym awansu do IV ligi pauzował z powodu wycofania się z rozgrywek Iskry Ciechocin. W tej kolejce nie wybiegli na boisko również piłkarze Mustanga Ostaszewo, którzy z powodu wycofania się z rozgrywek Gryfa Siecienko sobotni mecz wygrali poprzez walkower. Wicelider Sportis Łochowo wygrał 1:2 na wyjeździe z Pomorzaninem Serock.

 • Trzy lata i trzy awanse

  Zaczęło się w 2016 roku, gdy pojawiła się realna groźba, że Zawisza zniknie z piłkarskiej mapy Polski, gdy wręcz sensacyjnie klub nie otrzymał licencji na grę w I lidze. Zapadła decyzja, aby oddolnie odbudować piłkę na Zawiszy - zaczęto od B-klasy, bez większego prestiżu, ale patrząc długofalowo do przodu. Dzisiaj mamy już IV ligę, a cel pozostaje niezmienny Ekstraklasa.

  Etykiety: Zawisza Bydgoszcz

Wiadomości sportowe

 • To może być największa afera III Rzeczypospolitej

  Komisja śledcza ds. afery Amber Gold zakończyła swoje prace, po wakacjach Sejm najprawdopodobniej zajmie się jej raportem końcowym. Grupa posłów pracujących w tej komisji gościła w poniedziałek w Świeciu nad Wisłą, gdzie wzięli udział w otwartym spotkaniu dla mieszkańców.

  Etykiety: Amber Gold Świecie
 • To może być przełomowe zawiadomienie do prokuratury

  Dzisiaj Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy skierował do Prokuratora Generalnego zawiadomienie z wnioskiem o zbadanie czy członkowie rządu nie dopuścili się przęstępstwa z art. 155 kodeksu karnego, czyli nieumyślnego spowodowania śmierci. Sprawa dotyczy niedofinansowania świadczeń ratujących życie.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.