Jesteś tutaj: HomeBydgoszczAlfons Jarocki, niezłomny nauczyciel

Alfons Jarocki, niezłomny nauczyciel

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 02 marzec 2019 13:37

W czwartek odbył się koncert Pamięci Żołnierzy Niezłomnych zorganizowany przez posła Bartosza Kownakiego. Prowadzący wydarzenie aktor Dariusz Kowalski przybliżał życiorys Alfonsa Jarockiego, żołnierza AK, nauczyciela z Dąbrowy Chełmińskiej, który na polecenie mjr. Józefa Grussa organizował po wojnie konspirację antykomunistyczną.

 

Prezentujemy kolejne fragmenty z czwartkowego koncertu:

 

Alfons Jarecki kolegium nauczycielskie ukończył w Bydgoszczy. Walczył w wojnie obronnej we wrześniu 1939 roku. Poszukiwany przez Niemców przeszedł do konspiracji, od 1944 roku działał w Armii Krajowej. Od lipca 1945 roku współpracował z mjr. Grussem, budował siatkę konspiracyjną na Pomorzu. Aresztowany został 20 kwietnia 1946 roku i skazany na 8 lat więzienia, rok później w ramach amnestii wyrok zmniejszono mu do 5 lat. Przebywał w więzieniu we Wronkach, gdzie został 19 września 1948 roku zamordowany. Oficjalnie miał popełnić samobójstwo, w tę wersje nie uwierzyła jednak nigdy rodzina. Odznaczony został Krzyżem Walecznych i Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Polonia Bydgoszcz przygotowuje się do świętowania jubileuszu 100 lecia

    W tym roku trzy bydgoskie kluby będą świętować swoje 100-lecie istnienia – BTW, Gwiazda i Polonia. Szczególne poruszenie związane z tą rocznicą widoczne jest w Polonii, gdzie obecni i byli działacze powołali komitet obchodów – Niewiele klubów ma okazję obchodzić jubileusz 100-lecia, dlatego chcemy, żeby były to godne obchody – mówi Marcin Matusiak, prezes sekcji piłkarskiej KP Polonia Bydgoszcz.

    Etykiety: Polonia Bydgoszcz
  • List otwarty środowiska CWZS Zawisza

    Od 1 stycznia obietkami sportowymi przy ulicy Gdańskiej 163 zarządza podległe bezpośrednio prezydentowi Bydgoskie Centrum Sportu. Wcześniej obiekty sportowe znajdowały się w zarządzie Cywilno Wojskowego Związku Sportowego ,,Zawisza". CWZS wystosował do społeczności lokalnej list otwarty, którego treść publikujemy poniżej.

    Etykiety: CWZS

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)

Wiadomości z regionu

Śledź nas