Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW Bydgoszczy powołani zostaną koronerzy?

W Bydgoszczy powołani zostaną koronerzy?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 04 marzec 2019 10:14

Urząd koronera wywodzi się z krajów anglosaskich, jego główne zadanie polega na stwierdzaniu zgonów. W Polsce braki kadrowe sprawiają, że wiele karetek dyżuruje bez lekarzy, a zgodnie z prawem tylko oni mogą wystawiać akt zgonu, bowiem takie uprawnienia nie przysługują ratownikom medycznym. Pojawia się zatem pytanie, czy zasadne byłoby powołanie w Bydgoszczy urzędu koronera.

Takie pytanie prezydentowi zadał wiceprzewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy Lech Zagłoba-Zygler, wskazując, iż z powodu braku lekarzy w załodze karetki pogotowia, dochodzi do kłopotliwych sytuacji, gdy ma miejsce zgon.

 

Prezydent Rafał Bruski poinformował, że podejmował razem ze starostą powiatu bydgoskiego rozmowy z Ministerstwem Zdrowia, Prokuraturą oraz związkiem zawodowym pracowników ochrony zdrowia. Za przeszkodę wskazuje on jednak nieaktualne przepisy prawa, obowiązują bowiem zapisy jeszcze z 1959 roku. W II kwartale bieżącego roku Rada Ministrów planuje przyjąć nowelizację przepisów. Od tych działań prezydent Bydgoszczy uzależnia podjęcie ewentualnych decyzji.

 

Warte obejrzenia

  • Zawisza bliski zakończenia roku na pozycji lidera, Sportis przegrywa sensacyjnie z ousiderem

    Dzisiaj rozgrywane były mecze 16 kolejki IV ligi – ostatniej w roku 2020; runda zasadnicza zakończy się po 18 kolejkach – pozostałe dwie rozegrane zostaną wiosną. Prawie wszystkie kluby mają jednak jeszcze do rozegrania w tym roku zaległe mecze, które zostały przeniesione z uwagi na pandemię COVID-19. Najciekawszym meczem będzie zaległy pojedynek 15 kolejki pomiędzy Zawiszą Bydgoszcz i Włocłavią Włocławek, mecz którego stawką może być pozycja lidera – zaplanowany jest on na 28 listopada.

    Etykiety: piłka nożna
  • Na trzy kolejki przed końcem rundy zasadniczej – Zawisza, Lider i Włocłavia pewni gry o awans

    W sobotę i w niedziele zostanie rozegrana 17 kolejka IV ligi, ostatnia w tym roku – co prawda rozgrywane będą jeszcze w 2020 roku mecze zaległe, przeniesione z powodu epidemii COVID-19. Runda zakończona zostanie jednak już po nowym roku – wiosną rozegrane zostaną dwie kolejki rundy zasadniczej. Później nastąpi podział na grupę mistrzowską i spadkową.

    Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

Wiadomości z regionu