Jesteś tutaj: HomeBydgoszczUstawa ,,przedawniła” odpowiedzialność za skażenie Łęgnowa?

Ustawa ,,przedawniła” odpowiedzialność za skażenie Łęgnowa?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 09 marzec 2019 08:50

5 marca na łamach dziennika ,,Rzecz o Prawie” ukazała się publikacja Małgorzaty Żmudzkiej, na bardzo ważny dla Bydgoszczy temat, czyli dotycząca problematyki skażenia Łęgnowa przez dawne zakłady chemiczne ,,Zachem”.

 

W publikacji poruszana jest przede wszystkim problematyka nowego pojęcia w polskim prawem jakim jest ,,zanieczyszczenie historyczne”. Pod koniec 2018 roku pisaliśmy o sporze mieszkanki Renaty Włazik oraz naukowców z AGH w Krakowie z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. Strona społeczna wnioskowała o uznanie wystąpienia w Łęgnowie szkody środowiskowej. Stwierdzenie takiej szkody przez odpowiedni organ otwierałoby obowiązek na państwie przeprowadzenia działań naprawczych. RDOŚ umorzył postępowanie, uzasadniając to opinią, że mamy do czynienia z tzw. zanieczyszczeniem historycznym.

 

Żmudzka na łamach ,,Rzeczy o Prawie” wyjaśnia, że pojęcie zanieczyszczenia historycznego wprowadza nowelizacja ustawy o ochronie środowiska z września 2014 roku. Zgodnie z przyjętą definicją, pojęcie to wyklucza spod rygoru postępowania szkodowego zanieczyszczenia i szkody środowiskowe spowodowane przed 30 kwietnia 2007 roku. Pisząc bardziej potocznie, wszystko co wydarzyło się przed tą datą staje się przedawnione.

 

Umorzenie postępowania przez RDOŚ nie zamyka sprawy, bowiem m.in. naukowcy z AGH odwołali się od tej decyzji do wyższej instancji. Po stronie mieszkańców zaczyna opowiadać się też Prokuratura, a ostatnio także Rzecznik Praw Obywatelskich.

 

Tematyka skażeń pozachemowskich jest dość rozległa. Dwa tygodnie temu podczas święta 100. lecia Najwyższej Izby Kontroli, prezes Krzysztof Kwiatkowski chwalił bydgoską delegaturę, która podjęła się trudnego badania, w celu wyjaśnienia czy w Łęgnowie mamy do czynienia tylko i wyłącznie ze szkodami historycznymi, czyli sprzed 30 kwietnia 2007 roku, czy też są to też szkody z ostatnich lat, których dopuścił mogłaby się firma zbrojeniowa.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

IMG 20200117 135511 1

20 stycznia 1920 - wkroczenie wojsk polskich do Bydgoszczy

22 stycznia 1920 - oficjalne przyłaczenie Bydgoszczy do Polski

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Odważna teza mogąca wyjaśniać przyczyny chaosu na kujawsko-pomorskiej kolei

    W niemal każdej publikacji poświęconej zamieszaniu związanego z cięciami połączeń regionalnych podkreślamy, że główną przyczyną niekorzystnych dla mieszkańców decyzji jest nagłe odejście od planu przeprowadzanie wieloletniego przetargu. Zamiast tego podjęto się ,,na ostatnią” chwilę negocjacji z przewoźnikami, umów jednorocznych, gdzie pozycja negocjacyjna województwa była słaba, stąd też Polregio i Arriva mogli żądać wyższych stawek. Wciąż nie wyjaśniono dlaczego zrezygnowano z przetargu, ciekawą tezę w tym temacie przedstawia publicysta kolejowy Karol Trammer.

    Etykiety: kolej Karol Trammer
  • Protesty rolników – najpopularniejszymi materiałami w 2020 roku

    Portal Kujawski dość duży nacisk kładzie na multimedia, stąd też wiele naszych publikacji ubogaconych jest o dodatkową relacje filmową. Prezentujemy najpopularniejsze materiały z minionego 2020 roku.

Wiadomości z regionu