Jesteś tutaj: HomeBydgoszczUstawa ,,przedawniła” odpowiedzialność za skażenie Łęgnowa?

Ustawa ,,przedawniła” odpowiedzialność za skażenie Łęgnowa?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 09 marzec 2019 08:50

5 marca na łamach dziennika ,,Rzecz o Prawie” ukazała się publikacja Małgorzaty Żmudzkiej, na bardzo ważny dla Bydgoszczy temat, czyli dotycząca problematyki skażenia Łęgnowa przez dawne zakłady chemiczne ,,Zachem”.

 

W publikacji poruszana jest przede wszystkim problematyka nowego pojęcia w polskim prawem jakim jest ,,zanieczyszczenie historyczne”. Pod koniec 2018 roku pisaliśmy o sporze mieszkanki Renaty Włazik oraz naukowców z AGH w Krakowie z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. Strona społeczna wnioskowała o uznanie wystąpienia w Łęgnowie szkody środowiskowej. Stwierdzenie takiej szkody przez odpowiedni organ otwierałoby obowiązek na państwie przeprowadzenia działań naprawczych. RDOŚ umorzył postępowanie, uzasadniając to opinią, że mamy do czynienia z tzw. zanieczyszczeniem historycznym.

 

Żmudzka na łamach ,,Rzeczy o Prawie” wyjaśnia, że pojęcie zanieczyszczenia historycznego wprowadza nowelizacja ustawy o ochronie środowiska z września 2014 roku. Zgodnie z przyjętą definicją, pojęcie to wyklucza spod rygoru postępowania szkodowego zanieczyszczenia i szkody środowiskowe spowodowane przed 30 kwietnia 2007 roku. Pisząc bardziej potocznie, wszystko co wydarzyło się przed tą datą staje się przedawnione.

 

Umorzenie postępowania przez RDOŚ nie zamyka sprawy, bowiem m.in. naukowcy z AGH odwołali się od tej decyzji do wyższej instancji. Po stronie mieszkańców zaczyna opowiadać się też Prokuratura, a ostatnio także Rzecznik Praw Obywatelskich.

 

Tematyka skażeń pozachemowskich jest dość rozległa. Dwa tygodnie temu podczas święta 100. lecia Najwyższej Izby Kontroli, prezes Krzysztof Kwiatkowski chwalił bydgoską delegaturę, która podjęła się trudnego badania, w celu wyjaśnienia czy w Łęgnowie mamy do czynienia tylko i wyłącznie ze szkodami historycznymi, czyli sprzed 30 kwietnia 2007 roku, czy też są to też szkody z ostatnich lat, których dopuścił mogłaby się firma zbrojeniowa.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Polonia Bydgoszcz przygotowuje się do świętowania jubileuszu 100 lecia

    W tym roku trzy bydgoskie kluby będą świętować swoje 100-lecie istnienia – BTW, Gwiazda i Polonia. Szczególne poruszenie związane z tą rocznicą widoczne jest w Polonii, gdzie obecni i byli działacze powołali komitet obchodów – Niewiele klubów ma okazję obchodzić jubileusz 100-lecia, dlatego chcemy, żeby były to godne obchody – mówi Marcin Matusiak, prezes sekcji piłkarskiej KP Polonia Bydgoszcz.

    Etykiety: Polonia Bydgoszcz
  • List otwarty środowiska CWZS Zawisza

    Od 1 stycznia obietkami sportowymi przy ulicy Gdańskiej 163 zarządza podległe bezpośrednio prezydentowi Bydgoskie Centrum Sportu. Wcześniej obiekty sportowe znajdowały się w zarządzie Cywilno Wojskowego Związku Sportowego ,,Zawisza". CWZS wystosował do społeczności lokalnej list otwarty, którego treść publikujemy poniżej.

    Etykiety: CWZS

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)

Wiadomości z regionu

Śledź nas