Jesteś tutaj: HomeBydgoszczChiński prezydent odwiedzi Rzym. Owoce tego spotkani mogą być ważne dla naszego regionu

Chiński prezydent odwiedzi Rzym. Owoce tego spotkani mogą być ważne dla naszego regionu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 11 marzec 2019 00:21
Ratusz w Trieście Ratusz w Trieście CC BY-SA 3.0 by Zinn

22 marca odbędzie się oficjalna wizyta głowy chińskiego państwa Xi Jinpinga w Rzymie, który ma się spotkać z włoskim premierem Luigim Di Maio. Jednym z głównych powodów wizyty Jinpinga we Włoszech, będzie rozmowa o rozwijaniu Nowego Jedwabnego Szlaku w oparciu o terytorium Włoch.

Z punku widzenia chińskiego strategiczną rolę odgrywać ma port w Trieście nad Adriatykiem. W obrębie Triestu swoje inwestycje planują chińskie firmy. Niewykluczone, że będą to tak duże inwestycje jak w greckim Pireusie, gdzie port przejął właściwie chiński kapitał.

 

Za jeden z atutów Triestu wskazuje się dobre połączenia kolejowe. Z tego też powodu warto, abyśmy również w kujawsko-pomorskim tą sprawą się interesowali. Port w Trieście jest bowiem jednym z miejsc, gdzie kończy się korytarz sieci TEN-T Bałtyk – Adriatyk, łączący cztery porty nad Adriatykiem (w tym Triest) z czterema polskimi portami (Gdańsk, Gdynia, Szczecin i Świnoujście). Bydgoszcz z racji położenia nad głównymi szlakami kolejowymi, mogłaby odgrywać rolę kluczowego polskiego centrum logistycznego. Włączenie Triestu w projekt Nowego Jedwabnego Szlaku, jednocześnie poprawiłoby dostępność Chin i Azji dla obszarów położonych przy korytarzu Bałtyk-Adriatyk.

 

Korytarz Bałtyk-Adriatyk może odgrywać również ważną rolę w skomunikowaniu Azji ze Skandynawią, bowiem podejmowana inicjatywa autostrady morskiej Gdynia – Karlskrona, ma na celu przedłużyć korytarz Bałtyk-Adriatyk do Skandynawii.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

  • Polska podzielona – dwie ,,debaty” prezydenckie

    W poniedziałek mieliśmy do czynienia na pewno z rzeczą niespotykaną do tej pory w polskich kampaniach wyborczych. W podobnym czasie odbywały się dwie ,,debaty”, przynajmniej takie miały być z nazwy – w Końskich w województwie Świętokrzyskim prezydent Andrzej Duda odpowiadał na pytania zaproszonych przez TVP obywateli, natomiast w Lesznie w Wielkopolsce Rafał Trzaskowski odpowiadał na pytania dziennikarzy mediów ogólnopolskich, również tych sobie nieprzychylnych.

  • Minister zdrowia przewiduje znaczny wzrost zachorowań na jesień

    Jesienią czeka nas pilnowanie dystansu, noszenie maseczek i powrót do rozsądku - zapowiedział szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski. Zapewnił, że służba zdrowia przygotowuje się do wzrostu zachorowań na COVID-19 spodziewanego jesienią.

Wiadomości z regionu