Jesteś tutaj: HomeBydgoszczChiński prezydent odwiedzi Rzym. Owoce tego spotkani mogą być ważne dla naszego regionu

Chiński prezydent odwiedzi Rzym. Owoce tego spotkani mogą być ważne dla naszego regionu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 11 marzec 2019 00:21
Ratusz w Trieście Ratusz w Trieście CC BY-SA 3.0 by Zinn

22 marca odbędzie się oficjalna wizyta głowy chińskiego państwa Xi Jinpinga w Rzymie, który ma się spotkać z włoskim premierem Luigim Di Maio. Jednym z głównych powodów wizyty Jinpinga we Włoszech, będzie rozmowa o rozwijaniu Nowego Jedwabnego Szlaku w oparciu o terytorium Włoch.

Z punku widzenia chińskiego strategiczną rolę odgrywać ma port w Trieście nad Adriatykiem. W obrębie Triestu swoje inwestycje planują chińskie firmy. Niewykluczone, że będą to tak duże inwestycje jak w greckim Pireusie, gdzie port przejął właściwie chiński kapitał.

 

Za jeden z atutów Triestu wskazuje się dobre połączenia kolejowe. Z tego też powodu warto, abyśmy również w kujawsko-pomorskim tą sprawą się interesowali. Port w Trieście jest bowiem jednym z miejsc, gdzie kończy się korytarz sieci TEN-T Bałtyk – Adriatyk, łączący cztery porty nad Adriatykiem (w tym Triest) z czterema polskimi portami (Gdańsk, Gdynia, Szczecin i Świnoujście). Bydgoszcz z racji położenia nad głównymi szlakami kolejowymi, mogłaby odgrywać rolę kluczowego polskiego centrum logistycznego. Włączenie Triestu w projekt Nowego Jedwabnego Szlaku, jednocześnie poprawiłoby dostępność Chin i Azji dla obszarów położonych przy korytarzu Bałtyk-Adriatyk.

 

Korytarz Bałtyk-Adriatyk może odgrywać również ważną rolę w skomunikowaniu Azji ze Skandynawią, bowiem podejmowana inicjatywa autostrady morskiej Gdynia – Karlskrona, ma na celu przedłużyć korytarz Bałtyk-Adriatyk do Skandynawii.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Bydgoszcz zorganizuje I Memoriał Ireny Szewińskiej

  Postaci zmarłej w czerwcu Ireny Szewińskiej nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, była bowiem jedną z najbardziej utytułowanych polskich lekkoatletek, a najprawdopodobniej najbardziej. Od 2005 roku przysługiwał jej również tytuł Honorowej Obywatelki Bydgoszczy, z naszym miastem była związana emocjonalnie w sposób szczególny. PZLA postanowił zorganizować memoriał jej pamięci. Zapadła decyzja o organizacji I edycji w Bydgoszczy.

 • Osielsko udanie rozpoczyna sezon baseballowy w Ekstralidze

  Baseballiści KWK Construction Dębów Osielsko bardzo udanie zainaugurowali sezon 2019. W meczach I kolejki Ekstraligi odnieśli na własnym boisku dwa zdecydowane zwycięstwa nad Barons Wrocław. Oba spotkania zakończyły się przed czasem wskutek wysokiej przewagi punktowej gospodarzy.

Wiadomości sportowe

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

 • Przez tą politykę się zapomnieliśmy. Pomyślmy o uczniach (komentarz)

  Za nieco dwa tygodnie powinny rozpocząć się matury, ale wielu uczniów nie wie nawet czy będą do nich dopuszczeni, bowiem najpierw muszą ukończyć szkoły średnie. Problem w tym, że wielu nauczycieli którzy powinni im wystawić oceny końcowe obecnie strajkuje. Strajk pracowników oświaty stał się elementem sporu politycznego, który dzieli Polaków od dawna, strony sporu zabarykadowały się na swoich pozycjach. Mało kto jednak myśli o maturzystach. Stąd też apel pomyślmy najpierw o nich.

  Etykiety: strajk nauczycieli
 • Rada Europy przyjęła tzw. ACTA2

  Marcowe głosowanie w Paramencie Europejskim nad dyrektywą o prawach autorskich i jednolitym rynku cyfrowym, popularnie nazwaną jako ACTA2, było dość głośno komentowane przez polityków i internautów. Bez większego echa przeszło natomiast przyjęcie tej samej dyrektywy przez Radę Unii Europejskiej, co nastąpiło w poniedziałek.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.