Jesteś tutaj: HomeBydgoszczChiński prezydent odwiedzi Rzym. Owoce tego spotkani mogą być ważne dla naszego regionu

Chiński prezydent odwiedzi Rzym. Owoce tego spotkani mogą być ważne dla naszego regionu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 11 marzec 2019 00:21
Ratusz w Trieście Ratusz w Trieście CC BY-SA 3.0 by Zinn

22 marca odbędzie się oficjalna wizyta głowy chińskiego państwa Xi Jinpinga w Rzymie, który ma się spotkać z włoskim premierem Luigim Di Maio. Jednym z głównych powodów wizyty Jinpinga we Włoszech, będzie rozmowa o rozwijaniu Nowego Jedwabnego Szlaku w oparciu o terytorium Włoch.

Z punku widzenia chińskiego strategiczną rolę odgrywać ma port w Trieście nad Adriatykiem. W obrębie Triestu swoje inwestycje planują chińskie firmy. Niewykluczone, że będą to tak duże inwestycje jak w greckim Pireusie, gdzie port przejął właściwie chiński kapitał.

 

Za jeden z atutów Triestu wskazuje się dobre połączenia kolejowe. Z tego też powodu warto, abyśmy również w kujawsko-pomorskim tą sprawą się interesowali. Port w Trieście jest bowiem jednym z miejsc, gdzie kończy się korytarz sieci TEN-T Bałtyk – Adriatyk, łączący cztery porty nad Adriatykiem (w tym Triest) z czterema polskimi portami (Gdańsk, Gdynia, Szczecin i Świnoujście). Bydgoszcz z racji położenia nad głównymi szlakami kolejowymi, mogłaby odgrywać rolę kluczowego polskiego centrum logistycznego. Włączenie Triestu w projekt Nowego Jedwabnego Szlaku, jednocześnie poprawiłoby dostępność Chin i Azji dla obszarów położonych przy korytarzu Bałtyk-Adriatyk.

 

Korytarz Bałtyk-Adriatyk może odgrywać również ważną rolę w skomunikowaniu Azji ze Skandynawią, bowiem podejmowana inicjatywa autostrady morskiej Gdynia – Karlskrona, ma na celu przedłużyć korytarz Bałtyk-Adriatyk do Skandynawii.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Poczta Polska gratuluje Zawiszy awansu

    Za naszym pośrednictwem gratulacje z okazji awansu Zawiszy do IV ligi złożył dyrektor Regionu Bydgoszcz Poczty Polskiej Karol Górski. Tuż przed rozpoczęciem rozgrywek rundy wiosennej Poczta Polska wyemitowała znaczek i kartkę pocztową poświęconą bydgoskiemu Zawiszy.

  • Zawisza ,,gromiąc” żegna się z okręgówką

    Już przed meczem było wiadome, że jego wynik nie będzie miał specjalnego znaczenia, bowiem Zawisza awans do IV ligi wywalczył już kilka tygodni temu. Było to jednak pożegnanie z V ligą i wokół tego pożegnania budowano cały spektakl. Można jednak powiedzieć, że Zawisza w dobrym stylu pożegnał się z okręgówką.

    Etykiety: Zawisza Bydgoszcz

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.