Jesteś tutaj: HomeBydgoszczUpamiętnienie wielkiego Polaka i Amerykanina w 20. lecie Polski w NATO

Upamiętnienie wielkiego Polaka i Amerykanina w 20. lecie Polski w NATO

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 12 marzec 2019 00:08
Upamiętnienie wielkiego Polaka i Amerykanina w 20. lecie Polski w NATO Fot: UMB Wideo: Bogusław Białas

12 marca 1999 roku w Bibliotece Harry'ego Trumana w Missouri, w tym samym miejscu, gdzie 50 lat wcześniej ogłoszono powstanie Paktu Północnoatlantyckiego (NATO), ministrowie spraw zagranicznych Polski, Węgier i Czech podpisali oficjalną ratyfikację wstąpienia do NATO. Polskę reprezentował minister Bronisław Geremek. Dzisiaj od tego dziejowe wydarzenia mija 20 lat.

W przeddzień 20. rocznicy wstąpienia Polski NATO, w Bydgoszczy, nazywanej często polską stolicą NATO odbyła się uroczystość odsłonięcia dębu profesora Uniwersytetu Columbia oraz Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa Zbigniewa Brzezińskiego. To jego zaangażowaniu przypisuje się roszczenie NATO o Polskę, Węgry i Czechy. Prof. Brzeziński był doradcą amerykańskich prezydentów: Jimmy'ego Cartera, Lyndona Johnsona oraz Johna F. Kennedy'ego. Jako politolog odegrał ważną rolę w normalizacji stosunków Stanów Zjednoczonych z Chińską Republiką Ludową, a także doprowadzeniem do pokoju pomiędzy Egiptem i Izraelem. Wspierał ruch Solidarności w Polsce, później lobbował zaś za naszym wejściem do NATO. Zmarł 26 maja 2017 roku w Falls Church.

 

Dąb prof. Zbigniewa Brzezińskiego został odsłonięty w Alei Ossolińskich. Uroczystość odbyła się z udziałem przedstawicieli Wojska Polskiego oraz działających w Bydgoszczy jednostek NATO.

 

- Jakże to ważna data dla nas, kiedy zostaliśmy uznani jako kraj jako demokracja, za kraj w którym obowiązują te standardy, które są standardami Europy Zachodniej. Stworzyliśmy warunki militarne i polityczne, aby stać się częścią rodziny NATO, aby korzystać z jej ochrony, ale także samemu uczestniczyć w tych wydarzeniach, w których NATO się organizuje, aby w innych krajach wprowadzać zasady pokoju i demokracji – mówił prezydent Rafał Bruski - To wielki Polak, który przez swoją działalność polityczną, strategiczną, dwoma sercami polskim i amerykańskim dążył do tego, aby nawiązać współpracę i pomagać Polsce, wbrew niektórym politykom, którzy dążyli wciąż, abyśmy byli w kręgu wschodniego sąsiada.

 

- Pamiętajmy, że jest to też czas, w którym NATO obchodzi swoją 70. rocznicę istnienia. Od momentu powołania 4 sierpnia 1949 roku sojusz powiększył się z 12 krajów członkowskich do 29 obecnie – przypomniał dowódca Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO gen. Wilhelm Grün - Po zakończeniu zimnej wojny, zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku, w NATO rozpoczęto dyskusję o kontynuacji rozszerzenia sojuszu w kierunku wschodnim. W 1999 roku w trakcie Szczytu Waszyngtońskiego Polska, Czechy i Węgry przystąpiły do NATO. Polska ma swój znaczący wkład we wszystkie misje sojuszu od 1999 roku.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • II Memoriał Ireny Szewińskiej odbędzie się w sierpniu

  Dokładnie jutro (30 maja) miał się rozpocząć na stadionie Zawiszy II Memoriał poświęcony, chyba największej polskiej lekkoatletce Irenie Szewińskiej. Z powodu pandemii koronawirusa zawody w tym terminie nie mogły się odbyć, pojawiło się też ryzyko, że w tym roku w Bydgoszczy nie będzie żadnych zawodów lekkoatletycznych, ale dosłownie przed kilkunastoma godzinami wyznaczono nowy termin.

 • Zawisza i Polonia w tym sezonie wrócą jeszcze na boisko

  Od pewnego czasu wiemy już, że rozgrywki piłkarskiej IV ligi zostały zakończone w sezonie 2019/2020 z powodu epidemii COVID-19. Cały czas nie było jednak wiadomo co z okręgowym Pucharem Polski. Te rozgrywki mają zostać dokończone w lipcu. Stawką rozgrywek okręgowych jest możliwość gry w Pucharze Polskim na szczeblu centralnym.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

O drodze S-10 Bydgoszcz-Torun w Sejmie RP 28.05.2020 ... Kto mydli oczy mieszkancom Kujaw i Pomorza Minister Schreiber czy Minister Infrastruktury /posłuchajcie/

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 29 maja 2020
O drodze S-10
 • Unia Europejska planuje wyemitować obligacje na ożywienie gospodarki po wirusie

  Czas wrócić do rozmów o nowym budżecie Unii Europejskiej na lata 2021-2027, rozmowy te zostały przesunięte z uwagi na epidemię COVID-19, która ściągnęła główną uwagę przywódców państw UE. Pandemia uderza również w gospodarki, stąd też Unia musi uzgodnić budżet, który pozwoli ożywić gospodarkę.

  Etykiety: Unia Europejska
 • Sprzedaż i zakup samochodu zgłosimy przez internet

  Po tym jak w ramach jednego z pierwszych etapów odmrażania gospodarki otwarte zostały Urzędy Miast i Starostwa Powiatowe, pojawiły się przed nimi kolejki osób chcących zarejestrować samochód lub zgłosić jego zakup. Te czynności można wykonać jednak zdalnie bez wychodzenia z domu.

Wiadomości z regionu