Jesteś tutaj: HomeBydgoszczUpamiętnienie wielkiego Polaka i Amerykanina w 20. lecie Polski w NATO

Upamiętnienie wielkiego Polaka i Amerykanina w 20. lecie Polski w NATO

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 12 marzec 2019 00:08
Upamiętnienie wielkiego Polaka i Amerykanina w 20. lecie Polski w NATO Fot: UMB Wideo: Bogusław Białas

12 marca 1999 roku w Bibliotece Harry'ego Trumana w Missouri, w tym samym miejscu, gdzie 50 lat wcześniej ogłoszono powstanie Paktu Północnoatlantyckiego (NATO), ministrowie spraw zagranicznych Polski, Węgier i Czech podpisali oficjalną ratyfikację wstąpienia do NATO. Polskę reprezentował minister Bronisław Geremek. Dzisiaj od tego dziejowe wydarzenia mija 20 lat.

W przeddzień 20. rocznicy wstąpienia Polski NATO, w Bydgoszczy, nazywanej często polską stolicą NATO odbyła się uroczystość odsłonięcia dębu profesora Uniwersytetu Columbia oraz Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa Zbigniewa Brzezińskiego. To jego zaangażowaniu przypisuje się roszczenie NATO o Polskę, Węgry i Czechy. Prof. Brzeziński był doradcą amerykańskich prezydentów: Jimmy'ego Cartera, Lyndona Johnsona oraz Johna F. Kennedy'ego. Jako politolog odegrał ważną rolę w normalizacji stosunków Stanów Zjednoczonych z Chińską Republiką Ludową, a także doprowadzeniem do pokoju pomiędzy Egiptem i Izraelem. Wspierał ruch Solidarności w Polsce, później lobbował zaś za naszym wejściem do NATO. Zmarł 26 maja 2017 roku w Falls Church.

 

Dąb prof. Zbigniewa Brzezińskiego został odsłonięty w Alei Ossolińskich. Uroczystość odbyła się z udziałem przedstawicieli Wojska Polskiego oraz działających w Bydgoszczy jednostek NATO.

 

- Jakże to ważna data dla nas, kiedy zostaliśmy uznani jako kraj jako demokracja, za kraj w którym obowiązują te standardy, które są standardami Europy Zachodniej. Stworzyliśmy warunki militarne i polityczne, aby stać się częścią rodziny NATO, aby korzystać z jej ochrony, ale także samemu uczestniczyć w tych wydarzeniach, w których NATO się organizuje, aby w innych krajach wprowadzać zasady pokoju i demokracji – mówił prezydent Rafał Bruski - To wielki Polak, który przez swoją działalność polityczną, strategiczną, dwoma sercami polskim i amerykańskim dążył do tego, aby nawiązać współpracę i pomagać Polsce, wbrew niektórym politykom, którzy dążyli wciąż, abyśmy byli w kręgu wschodniego sąsiada.

 

- Pamiętajmy, że jest to też czas, w którym NATO obchodzi swoją 70. rocznicę istnienia. Od momentu powołania 4 sierpnia 1949 roku sojusz powiększył się z 12 krajów członkowskich do 29 obecnie – przypomniał dowódca Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO gen. Wilhelm Grün - Po zakończeniu zimnej wojny, zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku, w NATO rozpoczęto dyskusję o kontynuacji rozszerzenia sojuszu w kierunku wschodnim. W 1999 roku w trakcie Szczytu Waszyngtońskiego Polska, Czechy i Węgry przystąpiły do NATO. Polska ma swój znaczący wkład we wszystkie misje sojuszu od 1999 roku.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Minister rolnictwa o PiS: ze zwierzęcia robi boga i dehumanizuje człowieka

  Ostatnie komunikaty wskazują, że kryzys w obozie Zjednoczonej Prawicy jest już bliski zażegnania, nowy front otwiera natomiast swoimi wypowiedziami minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski – jeden z dwóch ministrów konstytucyjnych reprezentujących województwo kujawsko-pomorskie, którego los w resorcie wydaje się przesądzony.

 • 84 zakażenia koronawirusem w DPS-ie w Wilkowiczkach

  84 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdziły testy w Domu Pomocy Społecznej w Wilkowiczkach – poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól. Zakażonych jest 76 pensjonariuszy – mężczyzn niepełnosprawnych intelektualnie.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu