Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRealizacja zamówionych przez Tramwaje Warszawskie pojazdów szynowych na razie zawieszona

Realizacja zamówionych przez Tramwaje Warszawskie pojazdów szynowych na razie zawieszona

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 16 marzec 2019 08:10
Realizacja zamówionych przez Tramwaje Warszawskie pojazdów szynowych na razie zawieszona Wizualizacja tramwaju Hyundai

W lutym duże kontrowersje wywołało wybranie przez Tramwaje Warszawskie oferty koreańskiego Hyundai, na dostawę 213 tramwajów. W tym przetargu startowała bydgoska PESA, która zaproponowała jednak ofertę dużo droższą. PESA odwołała się do Krajowej Izby Odwoławczej, gdzie toczy się obecnie postępowanie. Nie wskazuje nic na to, że zostanie ono szybko rozstrzygnięte.

W takiej sytuacji Hyundai nie może rozpocząć realizacji kontraktu dla TW, co oznacza, że warszawiacy na nowy tabor poczekają dłużej. Pierwsze posiedzenie przed KIO odbyło się w ubiegłym tygodniu, wówczas PESA podnosiła, że za taką cenę niemożliwe jest wykonanie zamówienia. PESA zawnioskowała o powołanie biegłego, który miałby przeanalizować realność oferty Hyundai. Okazało się też, że wszystko wskazuje na to, że tramwaje będą produkowane w Korei (na mocy porozumień z Unią Europejską, ten kraj traktowany jest jako część wspólnego rynku), choć wcześniej publicznie Hyundai mówił o produkcji w Polsce. Zdaniem PESA czas transportu z Azji opóźni realizację zamówienia.

 

Drugie posiedzenie przez KIO odbyło się 13 marca, przed którym Hyundai zaprezentował wielostronne wyjaśnienia pisemne. Z uwagi na brak możliwości zapoznania się z nim przez drugą stronę w tak krótkim czasie, rozprawę odroczono na przyszły tydzień. Wszystko wskazuje jednak na to, że za tydzień wyrok jeszcze nie zapadnie.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

  • Jutro Sejmik Województwa uchwali budżet

    Przed nami budżetowa sesja Sejmiku Województwa – sesje budżetowe należą do najważniejszych, choć w przypadku samorządów wojewódzkich, często radni podejmują decyzje o mniejszej wadze, niż np. w miastach na prawach powiatu. Dlaczego tak jest? - bowiem duża część inwestycji Samorządu Województwa odbywa się poza oficjalnym budżetem, poprzez spółki podległe kapitałowo województwu.

  • Duże ryzyko wystąpienia wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) w naszym województwie

    Istnieje bardzo duże ryzyko wystąpienia ogniska zakażenia ASF w naszym województwie, co wiązać może się z dużymi stratami, bowiem unijne przepisy sanitarne wymagają wybicia całych stad zwierząt hodowlanych. Mięso z regionów, w których stwierdzono ogniska ASF, nie jest natomiast zbyt chętnie kupowane przez producentów żywności.

Wiadomości z regionu

Śledź nas