Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRealizacja zamówionych przez Tramwaje Warszawskie pojazdów szynowych na razie zawieszona

Realizacja zamówionych przez Tramwaje Warszawskie pojazdów szynowych na razie zawieszona

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 16 marzec 2019 08:10
Realizacja zamówionych przez Tramwaje Warszawskie pojazdów szynowych na razie zawieszona Wizualizacja tramwaju Hyundai

W lutym duże kontrowersje wywołało wybranie przez Tramwaje Warszawskie oferty koreańskiego Hyundai, na dostawę 213 tramwajów. W tym przetargu startowała bydgoska PESA, która zaproponowała jednak ofertę dużo droższą. PESA odwołała się do Krajowej Izby Odwoławczej, gdzie toczy się obecnie postępowanie. Nie wskazuje nic na to, że zostanie ono szybko rozstrzygnięte.

W takiej sytuacji Hyundai nie może rozpocząć realizacji kontraktu dla TW, co oznacza, że warszawiacy na nowy tabor poczekają dłużej. Pierwsze posiedzenie przed KIO odbyło się w ubiegłym tygodniu, wówczas PESA podnosiła, że za taką cenę niemożliwe jest wykonanie zamówienia. PESA zawnioskowała o powołanie biegłego, który miałby przeanalizować realność oferty Hyundai. Okazało się też, że wszystko wskazuje na to, że tramwaje będą produkowane w Korei (na mocy porozumień z Unią Europejską, ten kraj traktowany jest jako część wspólnego rynku), choć wcześniej publicznie Hyundai mówił o produkcji w Polsce. Zdaniem PESA czas transportu z Azji opóźni realizację zamówienia.

 

Drugie posiedzenie przez KIO odbyło się 13 marca, przed którym Hyundai zaprezentował wielostronne wyjaśnienia pisemne. Z uwagi na brak możliwości zapoznania się z nim przez drugą stronę w tak krótkim czasie, rozprawę odroczono na przyszły tydzień. Wszystko wskazuje jednak na to, że za tydzień wyrok jeszcze nie zapadnie.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Co 10. dziecko wymaga pomocy psychologicznej. Podczas pandemii wsparciem dla nich jest terapia online i przez telefon

  W Polsce 9 proc. dzieci i młodzieży, czyli ok. 630 tys. osób, wymaga pomocy psychologicznej albo psychiatrycznej – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. NIK wskazuje, że system lecznictwa nie jest w stanie jej zapewnić. – Nie ma wystarczającej liczby psychiatrów i psychologów dziecięcych. Bezpłatna pomoc bardzo się skurczyła, a nie wszystkie rodziny stać, żeby pójść do psychologa płatnie – mówi Maria Keller-Hamela z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Pandemia dodatkowo pogłębiła te problemy. W ich rozwiązaniu mogą pomóc konsultacje zdalne – telefoniczne i online. Taki projekt fundacja chce rozwijać wspólnie z firmą Huawei.

  Etykiety: psychiatria covid19
 • Pandemia COVID-19 sprzyja polskiej wynalazkości

  Od rozpoczęcia pandemii liczba zgłoszeń wynalazków w Urzędzie Patentowym wzrosła o ponad 5 proc. – Obecnie ponad 100 jest bezpośrednio związanych z ochroną przed COVID-19 – mówi Edyta Demby-Siwek, prezes Urzędu Patentowego RP. W Polsce pojawiły się już np. urządzenia dezynfekujące, które samoistnie i pod ciśnieniem rozpylają mgiełkę, od razu pokrywającą całą powierzchnię dłoni. Powstały też bramy dezynfekujące oparte na działaniu światła UVC czy namiot barierowy.

Wiadomości z regionu