Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNauczyciele jeszcze liczą, że do strajku nie dojdzie

Nauczyciele jeszcze liczą, że do strajku nie dojdzie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 15 marzec 2019 14:02

Obecnie w szkołach trwają referenda strajkowe, w których kadra ma się opowiedzieć w sprawie ewentualnego przyłączenia się do ogólnopolskiego strajku organizowanego przez Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Wolny Związek Zawodowy Solidarność ,,Oświata”. Na chwilę obecną w Bydgoszczy żadna ze szkół nie opowiedziała się przeciwko strajkowi.

 

Referenda w Bydgoszczy mają się zakończyć do 22 marca, ale jak poinformowali dzisiaj przedstawiciele Solidarności ,,Oświata”, jak na razie ze szkół przychodzą sygnały popierające działania protestacyjne - Frustracja w środowisku i determinacja na przeprowadzenie strajku jest bardzo wysoka - wyjaśnia Sławomir Wittkowicz, reprezentujący Solidarność ,,Oświatę”. Podkreśla przy tym, że nauczyciele popierają ten kierunek działań, mając świadomość konsekwencji w postaci obcięcia wynagrodzenia.

 

Nauczyciele domagają się wzrostu wynagrodzeń o 1 tys. zł, z wyrównaniem do stycznia 2019 roku. W ewentualnym strajku udział wezmą te szkoły, w których w referendum weźmie udział przynajmniej połowa kadry i większość opowie się za strajkiem. Strajk w przypadku braku porozumienia rozpocznie się 8 kwietnia i potrwa do czasu spełnienia postulatów. Od 10 kwietnia planowane są natomiast egzaminy gimnazjalne, których przebieg w przypadku strajku może być poważnie zakłócony.

 

Solidarność ,,Oświata” liczy, że w najbliższych dniach dojdzie do rzeczowych rozmów i ostatecznie do strajku nie dojdzie - Ostatnie rozmowy z udziałem naszych central związkowych odbyły się 31 stycznia. Uważamy, że ten czas został przez rząd stracony na niepotrzebne podgrzewanie emocji, na niepotrzebne wypowiedzi polityków, na komunikaty partii rządzącej – powiedział Wittkowicz.

 

Wczoraj związki zawodowe skierowały do Przewodniczącej Rady Dialogu społecznego prośbę o zwołanie posiedzenia z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, które mogłoby pozwolić stronom zawrzeć porozumienie.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Przeżyjmy te chwile raz jeszcze

    Europejska Federacja Lekkoatletyczna – European Athletics – opublikował niespełna trzyminutowy film podsumowujących tegoroczne Drużynowego Mistrzostwa Europy Super Liga, których gospodarzem była Bydgoszcz. Bohaterami filmu są reprezentanci Polski, ale czemu się dziwić, skoro zdominowali oni ten turniej, odnosząc historyczne zwycięstwo.

  • Brytyjskie media żyły wpadką w Bydgoszczy

    Równy tydzień temu kończyły się Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce, których gospodarzem była Bydgoszcz. Historyczny triumf reprezentacji Polski zapamiętamy na długo, a w innych krajach naturalne jest, że uwaga zwrócona była w inne kwestie. Brytyjskie media wyjaśniają dość zagadkową dyskwalifikację brytyjskiej sztafety 4x400 metrów, w jednej z ostatnich konkurencji turnieju.

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu

Śledź nas