Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNauczyciele jeszcze liczą, że do strajku nie dojdzie

Nauczyciele jeszcze liczą, że do strajku nie dojdzie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 15 marzec 2019 14:02

Obecnie w szkołach trwają referenda strajkowe, w których kadra ma się opowiedzieć w sprawie ewentualnego przyłączenia się do ogólnopolskiego strajku organizowanego przez Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Wolny Związek Zawodowy Solidarność ,,Oświata”. Na chwilę obecną w Bydgoszczy żadna ze szkół nie opowiedziała się przeciwko strajkowi.

 

Referenda w Bydgoszczy mają się zakończyć do 22 marca, ale jak poinformowali dzisiaj przedstawiciele Solidarności ,,Oświata”, jak na razie ze szkół przychodzą sygnały popierające działania protestacyjne - Frustracja w środowisku i determinacja na przeprowadzenie strajku jest bardzo wysoka - wyjaśnia Sławomir Wittkowicz, reprezentujący Solidarność ,,Oświatę”. Podkreśla przy tym, że nauczyciele popierają ten kierunek działań, mając świadomość konsekwencji w postaci obcięcia wynagrodzenia.

 

Nauczyciele domagają się wzrostu wynagrodzeń o 1 tys. zł, z wyrównaniem do stycznia 2019 roku. W ewentualnym strajku udział wezmą te szkoły, w których w referendum weźmie udział przynajmniej połowa kadry i większość opowie się za strajkiem. Strajk w przypadku braku porozumienia rozpocznie się 8 kwietnia i potrwa do czasu spełnienia postulatów. Od 10 kwietnia planowane są natomiast egzaminy gimnazjalne, których przebieg w przypadku strajku może być poważnie zakłócony.

 

Solidarność ,,Oświata” liczy, że w najbliższych dniach dojdzie do rzeczowych rozmów i ostatecznie do strajku nie dojdzie - Ostatnie rozmowy z udziałem naszych central związkowych odbyły się 31 stycznia. Uważamy, że ten czas został przez rząd stracony na niepotrzebne podgrzewanie emocji, na niepotrzebne wypowiedzi polityków, na komunikaty partii rządzącej – powiedział Wittkowicz.

 

Wczoraj związki zawodowe skierowały do Przewodniczącej Rady Dialogu społecznego prośbę o zwołanie posiedzenia z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, które mogłoby pozwolić stronom zawrzeć porozumienie.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

  • Kluczowe pytanie dla wielu kwestii – jaki będzie nowy budżet Unii Europejskiej?

    Powoli końca dobiega perspektywa finansowa Unii Europejskiej 2014-2020, której rozliczenie zapewne potrwa jeszcze rok, może dwa dłużej, to kluczowe staje się pytanie jak będzie wyglądać perspektywa 2021-2027? Wiele inwestycji planowanych jest w oparciu o środki unijne, począwszy od szczebla rządowego po samorządowych.

    Etykiety: Unia Europejska
  • Spółka marszałkowska jeszcze nie inwestuje, ale prezes dobrze zarabia

    W marcu 2018 roku Sejmik Województwa wyraził zgodę na powołanie spółki Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Regionalne. Celem spółki jest prowadzenie dużych inwestycji z ramienia Samorządu Województwa, na razie spółka jeszcze żadnego dużego projektu inwestycyjnego nie prowadzi, natomiast Zarząd Województwa ,reprezentując jedynego wspólnika spółki (Samorząd Województwa) zdecydował o wysokiej pensji dla prezesa.

Wiadomości z regionu

Śledź nas