Jesteś tutaj: HomeBydgoszczFrancuzi za kilka tygodni będą mogli opuścić Bydgoszcz

Francuzi za kilka tygodni będą mogli opuścić Bydgoszcz

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 19 marzec 2019 07:45
Barka Navis Barka Navis

Historia francuskich żeglarzy Gauthiera Meara oraz Erica Jochuma obiła się echem w całej Polsce. Na pokładzie barki ,,Navis” wyruszyli z Bretani, aby przez Belgię, Holandię, Niemcy i Danię dotrzeć do Polski. Z Gdańska planowali przez Wisłę i Kanał Bydgoski dostać się do Berlina. Po dopłynięciu do Bydgoszczy ich plany zostały pokrzyżowane, bowiem się okazało, że dalej płynąć nie mogą z powodu remontu śluzy Okole.

,,Navis” od kilku miesięcy stoi przycumowany w centrum Bydgoszczy, nieopodal mariny. Francuzi byli nieświadomi, iż droga wodna E-70 nie jest żeglowna (swoją drogą ten przykład powinien pokazać nam, że informacja turystyczna dla obcokrajowców w Polsce nie działa).

 

Francuzi w Bydgoszczy przebywają już od listopada. Ich sprawą zainteresował się prezydent Rafał Bruski, który zaprosił gości do ratusza. Padła deklaracja pomocy, aby w jakiś sposób pomóc ominąć przeszkodę. Gauthier Mear oraz Eric Jochum ostatecznie postanowili zostać w Bydgoszczy na dłużej.

 

Śluza Okole w przebudowie

 

Na przełomie kwietnia i maja planowane są próby techniczne na Śluzie Okole. Wszystko wskazuje, że wówczas Francuzi będą mogli opuścić Bydgoszczy. Oczywiście jeżeli tylko będą chcieli, bo być może tak się zżyli z naszym miastem, że postanowią pozostać na dłużej.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Zawisza ma poważnego partnera

  Polski Koncern Naftowy Orlen będzie partnerem klubu Zawisza Bydgoszcz. Największy gracz na polskim rynku naftowym będzie wspierał zarówno drużynę seniorów oraz szkolenie dzieci i młodzieży.

 • PZPN przekazał Bydgoszczy repliki Pucharu Polski i Superpucharu

  W 2014 roku Zawisza Bydgoszcz osiągnął historyczny sukces zdobywając Puchar Polski, po pokonaniu w meczu finałowym Zagłębia Lubin. Niedługo później bydgoski klub pokonał w meczu o Superpuchar Polski Legię Warszawa. Później dla Zawiszy zaczął się gorszy czas, a trofea zniknęły.

  Etykiety: Zawisza Bydgoszcz

Wiadomości sportowe

 • Znamy projekt budżetu województwa na 2020 rok

  Do połowy listopada organy wykonawcze samorządów musiały zaprezentować projekt budżetu na 2020 rok. Przy tej okazji rozgorzała dyskusja o skutkach obniżki podatku PIT dla samorządów, w przypadku województw udział w podatku PIT jest symboliczny, bowiem wynosi około 1%, stąd też w dyskusji o budżecie Województwa Kujawsko-Pomorskiego na 2020 rok, ten wątek zostanie pominięty.

  Etykiety: Piotr Całbecki
 • Samorządy stracą, my powinniśmy zyskać

  Obniżka podatku PIT z 18% na 17% w październiku oraz zwolnienie osób do 26 roku życia z podatku dochodowego oznacza dla samorządów mniejsze przychody, co w przypadku Bydgoszczy przekłada się na ograniczenie inwestycji, w przypadku mniejszych samorządów niekiedy są potrzebne nawet cięcia w wydatkach bieżących, czy jak w przypadku Inowrocławia planowane podwyżki opłat lokalnych. Jak to się przełoży na nasze portfele?

Wiadomości z regionu

Śledź nas