Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBardzo ambitne założenia dotyczące budowy portu na Wiśle

Bardzo ambitne założenia dotyczące budowy portu na Wiśle

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 19 marzec 2019 17:57

W trakcie odbywającej się dzisiaj w Toruniu konferencji o potencjalne dróg wodnych w korytarzu Bałtyk-Adriatyk (wydarzenie będące częścią forum gospodarczego XXVI Welonomy), przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego przedstawił plan wybudowania portu rzecznego na obszarze Bydgoszcz-Solec Kujawski do 2028 roku. Są to jednak bardzo ambitne plany.

-Konieczne jest powstanie stopnia wodnego w Siarzewie – mówił o absolutnym minimum dla wykorzystania Wisły jako drogi transportowej, członek Zarządu Województwa Sławomir Kopyść. Dla sprawnego transportu przez większą część roku konieczne będzie wybudowanie większej ilości kaskad. Mówienie tutaj o perspektywie nawet 2030 roku wydaje się dość ostrożne.

 

Zastępca dyrektora Departamentu Planowania Strategicznego i Rozwoju Gospodarczego, Urzędu Marszałkowskiego, Rafał Modrzewski przedstawiając informacje o opracowanym studium w ramach projektu EMMA poinformował, że budowę portu planuje się w 2025 roku, wcześniej miałaby zostać powołana spółka celowa. Inwestycja zakończona miałaby zostać do końca 2027 roku. Takie przynajmniej są ambitne plany, bowiem trzeba sobie zdawać sprawę, iż bez kaskadyzacji do tego portu nie będą przypływać kontenery.

 

Treść opracowania dotyczącego lokalizacji portu, w tym również wskazanie najlepszej lokalizacji pomiędzy Bydgoszczą i Solcem Kujawskim, najprawdopodobniej będzie opublikowana w przyszłym tygodniu.

 

Mówiono również o planach budowy sieci mniejszych portów w naszym województwie m.in. w Toruniu i we Włocławku.

 

Kaskadyzacja Wisły ma poparcie rządu, ale na chwilę obecną nie udało się jeszcze zbudować pełnego montażu finansowego. Wisła, czyli droga wodna E-40 nie jest bowiem częścią sieci TEN-T, co znacznie utrudnia dostęp do środków europejskich. Reprezentujący Stowarzyszenie Miast Autostrady Bursztynowej (A1), któremu przewodniczy Gdynia dr Michał Tuszyński wspomniał, że stowarzyszenie przed planowaną na 2023 rok przez Komisję Europejską rewizją sieci TEN-T, planuje rekomendować włączenie drogi wodnej E-40 do sieci TEN-T. Decyzje w tej sprawie będą zapadać na szczeblu unijnym, na dzisiaj jednak nie widać poza Polską wielkiego entuzjazmu dla tego kierunku działania.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • II Memoriał Ireny Szewińskiej odbędzie się w sierpniu

  Dokładnie jutro (30 maja) miał się rozpocząć na stadionie Zawiszy II Memoriał poświęcony, chyba największej polskiej lekkoatletce Irenie Szewińskiej. Z powodu pandemii koronawirusa zawody w tym terminie nie mogły się odbyć, pojawiło się też ryzyko, że w tym roku w Bydgoszczy nie będzie żadnych zawodów lekkoatletycznych, ale dosłownie przed kilkunastoma godzinami wyznaczono nowy termin.

 • Zawisza i Polonia w tym sezonie wrócą jeszcze na boisko

  Od pewnego czasu wiemy już, że rozgrywki piłkarskiej IV ligi zostały zakończone w sezonie 2019/2020 z powodu epidemii COVID-19. Cały czas nie było jednak wiadomo co z okręgowym Pucharem Polski. Te rozgrywki mają zostać dokończone w lipcu. Stawką rozgrywek okręgowych jest możliwość gry w Pucharze Polskim na szczeblu centralnym.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

O drodze S-10 Bydgoszcz-Torun w Sejmie RP 28.05.2020 ... Kto mydli oczy mieszkancom Kujaw i Pomorza Minister Schreiber czy Minister Infrastruktury /posłuchajcie/

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 29 maja 2020
O drodze S-10
 • Unia Europejska planuje wyemitować obligacje na ożywienie gospodarki po wirusie

  Czas wrócić do rozmów o nowym budżecie Unii Europejskiej na lata 2021-2027, rozmowy te zostały przesunięte z uwagi na epidemię COVID-19, która ściągnęła główną uwagę przywódców państw UE. Pandemia uderza również w gospodarki, stąd też Unia musi uzgodnić budżet, który pozwoli ożywić gospodarkę.

  Etykiety: Unia Europejska
 • Sprzedaż i zakup samochodu zgłosimy przez internet

  Po tym jak w ramach jednego z pierwszych etapów odmrażania gospodarki otwarte zostały Urzędy Miast i Starostwa Powiatowe, pojawiły się przed nimi kolejki osób chcących zarejestrować samochód lub zgłosić jego zakup. Te czynności można wykonać jednak zdalnie bez wychodzenia z domu.

Wiadomości z regionu