Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRadni pokłócą się również o Medale Kazimierza Wielkiego?

Radni pokłócą się również o Medale Kazimierza Wielkiego?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 20 marzec 2019 12:06

W kwietniu będziemy obchodzić urodziny Bydgoszczy, w trakcie których tradycyjnie będą wręczane Medale Kazimierza Wielkiego, jako wyraz uznania dla osób, którzy swoją codzienną postawą i pracą zasłużyli się dla miasta. W tym roku pierwszy raz wręczanie medali może nie być zapamiętane jako podniosła uroczystość, ale kolejny epizod ,,wojenki politycznej”.

 

O tym kto będzie laureatem tegorocznego Medalu Kazimierza Wielkiego Rada Miasta zdecyduje na sesji w przyszłą środę. Znany jest już jednak projekt uchwały jaki będzie głosowany – medale otrzymać mają: BKS Chemik, Muzeum Mydła i Historii Brudu oraz indywidualnie Tomasz Izajasz – kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego.

 

W poprzednich edycjach zanim głosowana była uchwała, na drodze consensusu wszystkie kluby uzgadniały nazwiska laureatów. Przyjmowano zasadę, iż każdy z klubów radnych wskazywał po jednym kandydacie do tego lauru. W praktyce skutkowało to tym, iż głosowanie uchwały na sesji Rady Miasta było zwykłą formalnością.

 

W tym roku może być jednak inaczej, bowiem powyższe propozycje uhonorowania medalami zgłosiły kluby Koalicji Obywatelskiej i SLD. Proponowana przez klub Prawa i Sprawiedliwości kandydatura prof. Romana Kotzbacha nie została uwzględniona. Jak tłumaczą to radni koalicji, jest to ich zdaniem postać kontrowersyjna.

 

Profesor Kotzbach jako lekarz przez długie lata związany był z Akademią Medyczną w Bydgoszczy, późniejszym Collegium Medicum. Wcześniej dał się poznać jako działać opozycji antykomunistycznej. Zapamiętany szczególnie za wyrwanie aparatu fotograficznego funkcjonariuszowi SB w czasie jednego ze zgromadzeń. Uniewinniony za ten czyn przez Sąd Najwyższy. Działa na rzecz upamiętnienia zbrodni na Polakach na Wołyniu, skąd się wywodzą jego korzenie. Na terenie jednego z bydgoskich kościołów ufundował pamiątkową tablicę.

 

Trudna sytuacja

Medale Kazimierza Wielkiego są symbolicznym laurem, ale jeżeli radni nie dojdą do porozumienia, może być to dość problematyczna sytuacja. Atmosfera sporu politycznego sprawi bowiem, iż dziwnie czuć mogą się inne osoby uhonorowane tym medalem zarówno w roku bieżącym, jak w i latach wcześniejszych.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Zawisza ma poważnego partnera

  Polski Koncern Naftowy Orlen będzie partnerem klubu Zawisza Bydgoszcz. Największy gracz na polskim rynku naftowym będzie wspierał zarówno drużynę seniorów oraz szkolenie dzieci i młodzieży.

 • PZPN przekazał Bydgoszczy repliki Pucharu Polski i Superpucharu

  W 2014 roku Zawisza Bydgoszcz osiągnął historyczny sukces zdobywając Puchar Polski, po pokonaniu w meczu finałowym Zagłębia Lubin. Niedługo później bydgoski klub pokonał w meczu o Superpuchar Polski Legię Warszawa. Później dla Zawiszy zaczął się gorszy czas, a trofea zniknęły.

  Etykiety: Zawisza Bydgoszcz

Wiadomości sportowe

 • Znamy projekt budżetu województwa na 2020 rok

  Do połowy listopada organy wykonawcze samorządów musiały zaprezentować projekt budżetu na 2020 rok. Przy tej okazji rozgorzała dyskusja o skutkach obniżki podatku PIT dla samorządów, w przypadku województw udział w podatku PIT jest symboliczny, bowiem wynosi około 1%, stąd też w dyskusji o budżecie Województwa Kujawsko-Pomorskiego na 2020 rok, ten wątek zostanie pominięty.

  Etykiety: Piotr Całbecki
 • Samorządy stracą, my powinniśmy zyskać

  Obniżka podatku PIT z 18% na 17% w październiku oraz zwolnienie osób do 26 roku życia z podatku dochodowego oznacza dla samorządów mniejsze przychody, co w przypadku Bydgoszczy przekłada się na ograniczenie inwestycji, w przypadku mniejszych samorządów niekiedy są potrzebne nawet cięcia w wydatkach bieżących, czy jak w przypadku Inowrocławia planowane podwyżki opłat lokalnych. Jak to się przełoży na nasze portfele?

Wiadomości z regionu

Śledź nas