Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz przygotowuje się na strajk nauczycieli

Bydgoszcz przygotowuje się na strajk nauczycieli

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 22 marzec 2019 00:11

Na 8 kwietnia zapowiadany jest strajk nauczycieli, w którym udział weźmie według szacunków bydgoskiego ratusza około 90%. Związki zawodowe są w sporze o podwyżki z rządem, ale problemem interesują się też samorządy, którym przyjdzie na pierwszym froncie borykać się ze skutkami strajku. Urząd Miasta zamierza informować rodziców np. o przysługującej im refundacji za opiekę nad dzieckiem w czasie trwania strajku.

 

W Bydgoszczy procedurą sporu zbiorowego objętych jest 105 placówek. Urząd Miasta stara się przewidywać problemy jakie mogą wystąpić w kwietniu. Zgodnie z przepisami strajkować nie mogą dyrektorzy oraz katecheci, którzy będą mogli organizować opiekę dla uczniów, którymi w godzinach zajęć nie mogą zajmować się rodzice. Na ile to będzie możliwe zależeć będzie od skali strajku, a tą zdaniem zastępcy prezydenta Iwony Waszkiewicz będzie można oszacować dopiero 8 kwietnia.

 

Dlatego – Będziemy informować rodziców o możliwości skorzystania z zasiłku opiekuńczego – informuje Waszkiewicz. Zakłada on uzyskanie przez rodzica 80% wartości wynagrodzenia za opiekę nad dzieckiem, w sytuacji gdy nie jest tego wstanie zapełnić placówka oświatowa.

 

Kolejnym problemem mogą być egzaminy gimnazjalne, gdy nie uda się ich przeprowadzić we wszystkich szkołach. Ten problem dotknie jednak głównie uczniów, którzy z nie swojej winy nie będą mogli napisać testu. Ratusz po konsultacji z prawnikami ocenia, że jest to przesłanka, aby uczeń mógł zawnioskować o napisanie egzaminu w terminie dodatkowym przewidzianym na dni 3-5 czerwca.

 

- Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że za strajkującymi stoją słuszne oczekiwania, że chcieliby oni zarabiać więcej – solidaryzuje się z nauczycielami prezydent Rafał Bruski.

 

Teoretycznie utrzymanie bieżące oświaty to zadanie państwa, ale jak szacuje Urząd Miasta w 2019 roku z budżetu Bydgoszczy do bieżących zadań oświatowych będzie dopłacone ponad 210 mln zł. Prezydent Bruski wyraził niepokój, że rząd może dogadać się z nauczycielami, jednocześnie nie rekompensując tego samorządom, co wymusi niespodziewane przesunięcia budżetowe w trakcie trwania roku budżetowego.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • W tym roku Polonia Pucharu nie wywalczy

  W środę zostały dwa zaległe spotkania 1/8 finału okręgowego Pucharu Polski. Pierwotnie te mecze miały został rozegrane w marcu, ale z uwagi na epidemię COVID-19 poczekały do połowy lipca. Okręgowy Puchar Polski, to jedyne rozgrywki w naszym województwie sezonu 2019/2020, które zostaną dokończone.

  Etykiety: piłka nożna
 • Co się odwlecze to nie uciecze

  Derbami Zawisza – Chemik niebiesko-czarni mieli rozegrać pierwszy po latach przerwy mecz na stadionie Zawiszy przy ulicy Gdańskiej – mecz planowany był na inauguracje rundy wiosennej w marcu. Do meczu jednak nie doszło z uwagi na epidemię COVID-19, z powodu której w IV lidze nie rozpoczęto nawet rundy wiosennej. Los chciał, że Zawisza podejmie Chemika na inaugurację sezonu 2020/2021.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Eksperci przewidywali, że po Wielkanocy zabraknie w Polsce respiratorów

  Okres Wielkanocny zapamiętamy głównie z głębokiego lockdownu, zaleceń aby unikać spotkań w zbyt szerokim gronie rodzinnym, a także prawie pustych kościołów w Wielkim Tygodniu. O przyczynach decyzji z tamtego okresu mówił we wtorek na Komisji Zdrowia wiceminister Waldemar Kraska. Komisja poświęcona była przygotowaniom do ewentualnej drugiej fali COVID-19.

  Etykiety: covid19 koronawirus
 • Krajobraz po bitwie – komentarz powyborczy

  Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie i będzie rządził do 2025 roku – w ten sposób można najprościej podsumować zakończoną batalię wyborczą. Obóz Zjednoczonej Prawicy ze zwycięstwa Dudy zapewne jest zadowolony, ale na tym powody do zadowolenia się kończą – przegrany najmłodszy elektorat, co nie jest dobrym prognostykiem na przyszłość, tak samo jak oparcie tego wcale nie imponującego zwycięstwa na głosujących z Podkarpacia czy Podlasia.

Wiadomości z regionu