Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz przygotowuje się na strajk nauczycieli

Bydgoszcz przygotowuje się na strajk nauczycieli

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 22 marzec 2019 00:11

Na 8 kwietnia zapowiadany jest strajk nauczycieli, w którym udział weźmie według szacunków bydgoskiego ratusza około 90%. Związki zawodowe są w sporze o podwyżki z rządem, ale problemem interesują się też samorządy, którym przyjdzie na pierwszym froncie borykać się ze skutkami strajku. Urząd Miasta zamierza informować rodziców np. o przysługującej im refundacji za opiekę nad dzieckiem w czasie trwania strajku.

 

W Bydgoszczy procedurą sporu zbiorowego objętych jest 105 placówek. Urząd Miasta stara się przewidywać problemy jakie mogą wystąpić w kwietniu. Zgodnie z przepisami strajkować nie mogą dyrektorzy oraz katecheci, którzy będą mogli organizować opiekę dla uczniów, którymi w godzinach zajęć nie mogą zajmować się rodzice. Na ile to będzie możliwe zależeć będzie od skali strajku, a tą zdaniem zastępcy prezydenta Iwony Waszkiewicz będzie można oszacować dopiero 8 kwietnia.

 

Dlatego – Będziemy informować rodziców o możliwości skorzystania z zasiłku opiekuńczego – informuje Waszkiewicz. Zakłada on uzyskanie przez rodzica 80% wartości wynagrodzenia za opiekę nad dzieckiem, w sytuacji gdy nie jest tego wstanie zapełnić placówka oświatowa.

 

Kolejnym problemem mogą być egzaminy gimnazjalne, gdy nie uda się ich przeprowadzić we wszystkich szkołach. Ten problem dotknie jednak głównie uczniów, którzy z nie swojej winy nie będą mogli napisać testu. Ratusz po konsultacji z prawnikami ocenia, że jest to przesłanka, aby uczeń mógł zawnioskować o napisanie egzaminu w terminie dodatkowym przewidzianym na dni 3-5 czerwca.

 

- Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że za strajkującymi stoją słuszne oczekiwania, że chcieliby oni zarabiać więcej – solidaryzuje się z nauczycielami prezydent Rafał Bruski.

 

Teoretycznie utrzymanie bieżące oświaty to zadanie państwa, ale jak szacuje Urząd Miasta w 2019 roku z budżetu Bydgoszczy do bieżących zadań oświatowych będzie dopłacone ponad 210 mln zł. Prezydent Bruski wyraził niepokój, że rząd może dogadać się z nauczycielami, jednocześnie nie rekompensując tego samorządom, co wymusi niespodziewane przesunięcia budżetowe w trakcie trwania roku budżetowego.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Zawisza ma poważnego partnera

  Polski Koncern Naftowy Orlen będzie partnerem klubu Zawisza Bydgoszcz. Największy gracz na polskim rynku naftowym będzie wspierał zarówno drużynę seniorów oraz szkolenie dzieci i młodzieży.

 • PZPN przekazał Bydgoszczy repliki Pucharu Polski i Superpucharu

  W 2014 roku Zawisza Bydgoszcz osiągnął historyczny sukces zdobywając Puchar Polski, po pokonaniu w meczu finałowym Zagłębia Lubin. Niedługo później bydgoski klub pokonał w meczu o Superpuchar Polski Legię Warszawa. Później dla Zawiszy zaczął się gorszy czas, a trofea zniknęły.

  Etykiety: Zawisza Bydgoszcz

Wiadomości sportowe

 • Czas pokaże, czy politycznie jesteśmy dojrzalsi jako naród

  Jak spojrzymy na temperaturę sporu politycznego przez cztery ostatnie lata, chociażby na kryzys, który zostanie zapamiętany poprzez okupację sali sejmowej, to można mieć powód do niepokoju. Jednak to jest przeszłość, którą nie musimy już żyć, czy przyszłość może przynieść nową jakość w polskiej polityce? Ostatni tydzień pokazuje, że tak, bowiem wielu polityków pokazało, że jest ku temu wola. Czas pokaże, czy była to chwilowa refleksją związana ze Świętem Niepodległości, czy faktycznie politycznie jako Polacy jesteśmy już dojrzalsi.

 • CBA bada umowę kredytową szpitala w Grudziądzu

  Kłopoty finansowe wprowadziły w ogromne tarapaty finanse miasta Grudziądza. Szacowany na koniec 2018 rok dług szpitala wynosił 422 mln zł. Polska Agencja Prasowa informuje, że agenci Centralnego Biura Antykorupcynego z bydgoskiej delegatury przyglądają się umowie kredytowej udzielonej przez parabank.

  Etykiety: Grudziądz

Wiadomości z regionu

Śledź nas