Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWęgrzy w dziejach Bydgoszczy

Węgrzy w dziejach Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 23 marzec 2019 14:05

Dzisiaj przypada Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, z tej okazji w środę 20 marca w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury odbyło się spotkanie z konsulem honorowym Węgier Markiem Pietrzakiem.

Nad Brdą, schodząc z mostu Staromiejskiego zauważymy postać flisaka. Rzeźbę Flisaka Czakiego w dużej mierze sfinansował węgierski rząd. Jest to w chwili obecnej chyba najbardziej widoczny symbol węgierski w Bydgoszczy. Idąc dalej nabrzeżem, po przejściu pod Mostami Solidarności wyjdziemy tuż przy Skwerze imienia Czakiego. Hrabia Florian Czaki był nadwornym kartografem u króla Stanisława Augusta i jako pierwszy zaproponował połączenie Wisły z Odrą, na wyjściu z Bydgoszczy. Można powiedzieć, jako pierwszy zaproponował budowę Kanału Bydgoskiego.

 

Jak wyjaśniał na środowym spotkaniu konsul Marek Pietrzak, na jednej z map autorstwa Czakiego znajdującego się w jednym paryskich muzeów znajduje się postać flisaka, która stała się inspiracją, aby w takiej formie uczcić w Bydgoszczy węgierskiego kartografa – Nazwaliśmy tą postać flisakiem Czakiego – wyjaśnił konsul Pietrzak.

 

 

Na Cmentarzu Starofarnym spoczywa natomiast wywodzący się z Węgier inżynier kolejnictwa Józef Traitler, który stał się bydgoszczaninem z wyboru.

 

Od kilku lat konsul Marek Pietrzak wypuszcza również kolejne edycje limitowanych win pochodzących z różnych regionów węgierskich pod marką Bydgostia Consular, będącą bezpośrednią promocją Bydgoszczy.

 

W tym roku obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Bydgoszczy będą odbywały się przede wszystkim 29 marca w Bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Rozpoczną się one o godzinie 17:00 w ogrodzie botanicznym UKW, przy posadzonych kilka lat temu dębach, mających symbolizować przyjaźń polsko-węgierską.

 

Dzisiaj odbywają się natomiast centralne uroczystości z udziałem prezydentów Polski i Węgier, których gospodarzem są w tym roku Kielce.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • 9 kolejka IV ligi nie namieszała w czubie tabeli. Nerwowo było na Gdańskiej

    Liderem po 9 kolejkach jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 22 punktów, ale ten klub ma jeden mecz rozegrany więcej od rywali z dalszych miejsc. Kolejne lokaty zajmują: Lider Włocławek, Zawisza Bydgoszcz (po 20 punktów) i Sportis Łochowo z 19 punktami. Kolejna Wda Świecie ma do Sportisu 4 punkty straty. Wszystkie wymienione kluby swoje spotkania w 9 kolejce wygrały.

  • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

    Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

Wiadomości z regionu