Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWęgrzy w dziejach Bydgoszczy

Węgrzy w dziejach Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 23 marzec 2019 14:05

Dzisiaj przypada Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, z tej okazji w środę 20 marca w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury odbyło się spotkanie z konsulem honorowym Węgier Markiem Pietrzakiem.

Nad Brdą, schodząc z mostu Staromiejskiego zauważymy postać flisaka. Rzeźbę Flisaka Czakiego w dużej mierze sfinansował węgierski rząd. Jest to w chwili obecnej chyba najbardziej widoczny symbol węgierski w Bydgoszczy. Idąc dalej nabrzeżem, po przejściu pod Mostami Solidarności wyjdziemy tuż przy Skwerze imienia Czakiego. Hrabia Florian Czaki był nadwornym kartografem u króla Stanisława Augusta i jako pierwszy zaproponował połączenie Wisły z Odrą, na wyjściu z Bydgoszczy. Można powiedzieć, jako pierwszy zaproponował budowę Kanału Bydgoskiego.

 

Jak wyjaśniał na środowym spotkaniu konsul Marek Pietrzak, na jednej z map autorstwa Czakiego znajdującego się w jednym paryskich muzeów znajduje się postać flisaka, która stała się inspiracją, aby w takiej formie uczcić w Bydgoszczy węgierskiego kartografa – Nazwaliśmy tą postać flisakiem Czakiego – wyjaśnił konsul Pietrzak.

 

 

Na Cmentarzu Starofarnym spoczywa natomiast wywodzący się z Węgier inżynier kolejnictwa Józef Traitler, który stał się bydgoszczaninem z wyboru.

 

Od kilku lat konsul Marek Pietrzak wypuszcza również kolejne edycje limitowanych win pochodzących z różnych regionów węgierskich pod marką Bydgostia Consular, będącą bezpośrednią promocją Bydgoszczy.

 

W tym roku obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Bydgoszczy będą odbywały się przede wszystkim 29 marca w Bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Rozpoczną się one o godzinie 17:00 w ogrodzie botanicznym UKW, przy posadzonych kilka lat temu dębach, mających symbolizować przyjaźń polsko-węgierską.

 

Dzisiaj odbywają się natomiast centralne uroczystości z udziałem prezydentów Polski i Węgier, których gospodarzem są w tym roku Kielce.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Gastronomia ma dosyć, kolejni przedsiębiorcy zapowiadają bunt. W ten sposób jednak pandemia nie zniknie

    W połowie października rząd wprowadził zakaz stacjonarnego funkcjonowania restauracji i innych obiektów gastronomicznych – jak zapowiadano na 2 tygodnie, aby wypłaszczyć krzywą zachorowań na COVID-19. Na 2 tygodniach się jednak nie skończyło, bowiem minęły już jakieś 3 miesiące, stąd też po zapowiedzi wydłużenia zakazu przynajmniej do końca stycznia, nieoficjalnie mówi się nawet o tym, że może to potrwać do kwietnia, części przedsiębiorców puszczają nerwy.

    Etykiety: covid19
  • W poniedziałek uczniowie wracają do szkół

    18 stycznia do szkół wracają uczniowie klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych, wracają także zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w kształceniu zawodowym; podpisałem rozporządzenie w tej sprawie - poinformował w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

     

Wiadomości z regionu