Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTegoroczny Wielki Post jest szczególny

Tegoroczny Wielki Post jest szczególny

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 30 marzec 2019 18:41

Każdego dnia setki osób modlą się przed kopią obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, którego peregrynacja w Diecezji Bydgoskiej dobiega końca. Tego nie widać w przekazach medialnych, ale wspólnoty parafialne i lokalne przeżywają wyjątkowy czas. Mówimy o szczególnym okresie, bowiem takie wydarzenie zdarza się raz na kilkadziesiąt lat. Kolejnej peregrynacji w Bydgoszczy spodziewać możemy się nawet za 50 lat. Diecezji bydgoskiej dane było przeżywać nawiedzenie w Wielkim Poście.

Nawiedzenie to odbywa się w innej atmosferze, już nie przeciwko tym, którzy wszelkimi sposobami utrudniali jego przebieg. Tym razem ci, którzy w niej uczestniczą, czynią to z własnej potrzeby, a jest ich bardzo dużo, więcej niż można było pierwotnie się spodziewać. Rzuca się w oczy zaangażowanie całej parafii: dzieci, młodzieży, dorosłych – pisał kilka tygodni temu w liście pasterskim na Wielki Post bp. Jan Tyrawa.

 

W przypadku małych miejscowości przybycie obrazu Matki Boskiej było wydarzeniem przez społeczność szczególnie wyczekiwanym. Godną oprawę dla tych uroczystości przygotowywały nie tylko społeczności parafialne, ale włączały się chociażby Ochotnicze Straże Pożarne. W Szubinie obraz przywitano nie bezpośrednio pod murami kościoła, ale na rynku, miejscu centralnym tego miasta, skąd wyruszyła uroczysta procesja ulicami tego miasta. Również podobną atmosferę można odczuć w Bydgoszczy widząc udekorowane posesje i budynki, czy chociażby relacjonowana przez nas procesja z Osówca do parafii na Osowej Górze, w której wzięło udział kilkaset osób.

 

 

Pierwszą peregrynację zapoczątkował prymas kard. Stefan Wyszyński w ramach przygotowań do 1000. rocznicy przyjęcia przez Polskę chrztu. Była ona też pewnym symbolem buntu wobec agresywnej do Kościoła polityki ówczesnych władz, a także sprzeciwem wobec ograniczania wolności obywatelskich. Dzisiaj mamy znacznie większe swobody, sytuacja społeczna i polityczna jest zupełnie inna, ale nadal peregrynacja przyciąga rzeszę, być może mniejsze niż wtedy. Przychodzą osoby, które pamiętają peregrynację z 1978 roku, ale też wiele młodych osób, których wówczas nie było na świecie.

 

Przed nami ostatni tydzień peregrynacji w ścisłym śródmieściu. W przyszłą sobotę kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej trafi do Katedry Bydgoskiej, gdzie Matka Boża czczona jest w sposób szczególny w symbolu Matki Boskiej Pięknej Miłości. W niedzielę obraz natomiast pożegna się z Diecezją Bydgoską.

 

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Polonia Bydgoszcz przygotowuje się do świętowania jubileuszu 100 lecia

    W tym roku trzy bydgoskie kluby będą świętować swoje 100-lecie istnienia – BTW, Gwiazda i Polonia. Szczególne poruszenie związane z tą rocznicą widoczne jest w Polonii, gdzie obecni i byli działacze powołali komitet obchodów – Niewiele klubów ma okazję obchodzić jubileusz 100-lecia, dlatego chcemy, żeby były to godne obchody – mówi Marcin Matusiak, prezes sekcji piłkarskiej KP Polonia Bydgoszcz.

    Etykiety: Polonia Bydgoszcz
  • List otwarty środowiska CWZS Zawisza

    Od 1 stycznia obietkami sportowymi przy ulicy Gdańskiej 163 zarządza podległe bezpośrednio prezydentowi Bydgoskie Centrum Sportu. Wcześniej obiekty sportowe znajdowały się w zarządzie Cywilno Wojskowego Związku Sportowego ,,Zawisza". CWZS wystosował do społeczności lokalnej list otwarty, którego treść publikujemy poniżej.

    Etykiety: CWZS

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)

Wiadomości z regionu