Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz,,Rozmowy utkwiły w martwym punkcie”. Kuratorium nadal okupowane przez związkowców

,,Rozmowy utkwiły w martwym punkcie”. Kuratorium nadal okupowane przez związkowców

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 05 kwiecień 2019 18:10

Od czwartku pomieszczenie należące do Kujawsko-Pomorskiego Kuratorium Oświaty okupuje dwójka związkowców z Solidarności. Jak przyznali w rozmowie z nami, liczyli na podpisanie dzisiaj do północy porozumienia, aby móc jutro ogłosić, że w poniedziałek wszystkie szkoły pracują normalnie. Wszystko wskazuje jednak, że do strajku dojdzie, najprawdopodobniej wydłuży się też okupacja kuratorium.

Prowadzone od rana w piątek rozmowy z udziałem wicepremier Beaty Szydło nie przyniosły kompromisu, a nawet złożone przez rząd propozycje mogą go utrudnić. Jedynie możliwość podpisania porozumienia z rządem rozważa NSZZ Solidarność, choć patrząc na nastroje okupujących Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, wcale do tego nie musi dojść.

 

- Były zarzuty, że jak się ogłosi strajk w szkole to bierze się dzieci za zakładników. Tutaj nie bierzemy ani dzieci, ani dorosłych za zakładników. Kuratorium normalnie pracuje, natomiast odnosiliśmy wrażenie, że rząd na samym początku nie potraktował tych negocjacji poważnie. Dlatego, że pierwszy dzień negocjacji to był 24 marzec, a kiedy ogłoszono przerwę, to postanowiono je wznowić dopiero 4 kwietnia, pod naciskiem członków Rady Dialogu Społecznego przyśpieszono je 1 kwietnia – mówi nam Jerzy Wiśniewski, w którego opinii cały czas jesteśmy w martwym punkcie.

 

Solidarność oczekuje wzrostu płac o 650 zł w tym roku oraz o kolejne 15% w przyszłym. Dzisiaj ze strony rządu pojawiła się propozycja zwiększenia pensum nauczycielskiego z 18 godzin do 22 lub 24. Według Wiśniewskiego jest to dla związków zawodowych propozycja zaporowa, bowiem w praktyce wymusi zwolnienia nauczycieli, bowiem zwiększenie pensum zmniejszy liczbę etatów.

 

Warte obejrzenia

 • Na czerwiec zaplanowano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy

  Planowane na 2-7 czerwca 2020 roku Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy miały być wstępem do Igrzysk Paraolimpijskih w Tokio, zawody się jednak nie odbyły z uwagi na trudną sytuację epidemiczną. World Para Athltics zdecydował, że turniej odbędzie się w dniach 1-5 czerwca 2021 roku. Gospodarzem będzie nadal Bydgoszcz.

 • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

  Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

 • Wojewoda: Sytuacja jest bardzo poważna

  W środę w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono 1216 nowych zachorowań na COVID-19, w poniedziałek było to 1,5 tys. - Sytuacja jest bardzo poważna – powiedział na konferencji prasowej wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

 • Pokonałeś COVID-19? Oddaj osocze i pomóż wyzdrowieć innym Apel wojewody Mikołaja Bogdanowicza

  Terapia osoczem może uratować życie pacjentom chorym na koronawirusa. Wiele osób potrzebuje takiej pomocy. Osocza nie da się wyprodukować. Mogą je oddać tylko ozdrowieńcy, którzy wytworzyli przeciwciała, dzięki którym sami wygrali z chorobą. Niestety, z powodu ogromnego zapotrzebowania na ten drogocenny lek, osocza zaczyna brakować. W związku z tym, z ważnym apelem wystąpił Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Wiadomości z regionu