Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz wyrazi symboliczną solidarność z Francuzami

Bydgoszcz wyrazi symboliczną solidarność z Francuzami

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 16 kwiecień 2019 11:54
Bydgoszcz wyrazi symboliczną solidarność z Francuzami Fot: USA TODAY Network/Sipa USA/East News

Dzisiaj o godzinie 20:00 Most Uniwersyteckich zostanie podświetlony w barwach niebiesko-biało-czerwonych, czyli w barwach narodowych Francji. Będzie to wyraz solidarności z narodem francuskim po poważnym pożarze 850-letniej katedry Notre Dame, ważnego dla Francji symbolu.

 

Walka z pożarem trwała kilka godzin, udało się jednak uratować konstrukcje katedry i jej dwie wieże. Uratowano także dzieła sztuki i największe skarby przechowywane w katedrze. Zniszczenia są ogromne, a ich odbudowa może zająć kilkadziesiąt lat.

 

Fot: USA TODAY Network/Sipa USA/East News

 

Do solidarności europejczyków przy odbudowie katedry Notre Dame wezwał przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk - Ze Strasburga, francuskiej stolicy UE, wzywam wszystkie 28 państw do uczestnictwa w tym zadaniu - napisał po angielsku na Twitterze.

 

1 grudnia w katedrze otwarta została kaplica polska z kopią obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Według nieoficjalnych informacji przetrwała ona pożar.

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Dziesięć lat temu ostatni raz na Zawiszy grała pierwsza reprezentacja

  18 listopada 2009 roku reprezentacja Polski podejmowała na stadionie bydgoskiego Zawiszy reprezentację Kanady. Przez kolejną dekadę nie było nam dane oglądać pierwszej piłkarskiej reprezentacji podczas meczu w Bydgoszczy. Tamto spotkanie mogło zostać zapamiętane przez oprawę, jaką przygotowali miejscowi kibice Zawiszy pt. ,,Z orłem w koronie po jednej stronie”.

  Etykiety: piłka nożna
 • Nasz bohater!

  We wtorkowy wieczór w meczu eliminacji do Euro 2020 na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski pokonała Słowenię 3:2, pieczętując zwycięstwo grupie G, co skutkuje awansem do turnieju. Decydującego gola zdobył Jacek Góralski, chłopak z Bydgoszczy.

  Etykiety: Jacek Góralski

Wiadomości sportowe

 • Od niedzieli duże zmiany w rozkładach jazdy

  W połowie grudnia, co roku na kolei ma miejsce ważne wydarzenie, mianowicie w życie wchodzą rozkłady jazdy pociągów na nowy sezon. Osobom wybierającym się w podróż zalecamy sprawdzenie nowego rozkładu, bowiem zmiany dotyczą większości kursów.

  Etykiety: kolej
 • Nasz raport w sprawie drogi ekspresowej S-5

  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiadała oddanie dwóch odcinków drogi ekspresowej S-5, w województwie kujawsko-pomorskim, jeszcze w tym roku. Mamy prawie połowę grudnia, a na razie brak oficjalnych terminów. Przedstawiamy analizę również co do pozostałych odcinków.

Wiadomości z regionu

Śledź nas