Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPark&Ride mam obawę czy w takiej formie to się przyjmie (opinia)

Park&Ride mam obawę czy w takiej formie to się przyjmie (opinia)

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 30 maj 2019 16:52
Park&Ride mam obawę czy w takiej formie to się przyjmie (opinia) Wizualizacja parkingu przy Grudziądzkiej

Wczoraj Rada Miasta ustaliła zasady funkcjonowania parkingów Park&Ride, których powstanie jest w planach inwestycyjnych. Zakładają one wprowadzenie opłat za pozostawianie samochodu, bilet parkingowy będzie jednocześnie biletem na komunikację miejską. Mam wątpliwości, czy taka forma się przyjmie.

System Park&Ride jest przede wszystkim dedykowany osobom, które dojeżdżają do Bydgoszczy. Zasada jest taka, na obrzeża miasta dojeżdżamy samochodem osobowym, tam parkujemy na parkingu Park&Ride, a dalej podroż kontynuujemy transportem zbiorowym. Jest to coś nowego w Polsce, stąd też mam obawy, iż zbyt wygórowane stawki mogą po prostu odstraszać od tego rozwiązania. Jeżeli przyjeżdżamy w jedną lub dwie osoby do miasta (opłata w obu wypadkach jest taka sama) na 8 godzin do pracy, to za około 10 godzin parkowania zapłacimy 12 zł łącznie. W skali pięciu dni roboczych jest to już 60 zł, w przypadku dwóch osób po 30 zł na osobę. Znając trochę naszą mentalność podejrzewam, że wiele osób będzie wolało mimo wszystko dojechać jak najbliżej miejsca pracy, nawet jeżeli będzie trzeba się pomęczyć ze znalezieniem miejsca parkowania. Zawsze plusem będzie to, że ten samochód mamy po pracy gdzieś blisko, a nie trzeba jeszcze do niego dotrzeć autobusem.

 

Z tego też powodu uważam, że jeżeli chcemy przekonać do systemu Park&Ride to powinniśmy zaoferować preferencyjne, wręcz symboliczne opłaty. Przynajmniej w pierwszych latach, aby kierowcy mogli się oswoić z rozwiązaniem.

 

O ile stawek za parkowanie w strefie płatnego pakowania w centrum miasta nikt nie kwestionuje, to już podobne stawki w przypadku krótszego parkowania na parkingach na obrzeżach, to wygląda trochę jak absurd.

 

Na temat lokalizacji parkingu Park&Ride przy ulicy Grudziądzkiej, czyli w samym centrum, które raczej jest punktem docelowym, a nie typowym miejscem przesiadania na transport zbiorowy, pisałem już przynajmniej kilka razy. Parking tego typu w tym miejscu wręcz przeczy idei Park&Ride, ale podejrzewam, że pomysł ten powstał głównie z myślą o projektach unijnych. Podejrzewam z dużym prawdopodobieństwem, że po zakończeniu okresu trwałości projektu, ta część parkingu piętrowego przy ulicy Grudziądzkiej przestanie być elementem systemu Park&Ride.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Polonia Bydgoszcz przygotowuje się do świętowania jubileuszu 100 lecia

    W tym roku trzy bydgoskie kluby będą świętować swoje 100-lecie istnienia – BTW, Gwiazda i Polonia. Szczególne poruszenie związane z tą rocznicą widoczne jest w Polonii, gdzie obecni i byli działacze powołali komitet obchodów – Niewiele klubów ma okazję obchodzić jubileusz 100-lecia, dlatego chcemy, żeby były to godne obchody – mówi Marcin Matusiak, prezes sekcji piłkarskiej KP Polonia Bydgoszcz.

    Etykiety: Polonia Bydgoszcz
  • List otwarty środowiska CWZS Zawisza

    Od 1 stycznia obietkami sportowymi przy ulicy Gdańskiej 163 zarządza podległe bezpośrednio prezydentowi Bydgoskie Centrum Sportu. Wcześniej obiekty sportowe znajdowały się w zarządzie Cywilno Wojskowego Związku Sportowego ,,Zawisza". CWZS wystosował do społeczności lokalnej list otwarty, którego treść publikujemy poniżej.

    Etykiety: CWZS

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)

Wiadomości z regionu

Śledź nas