Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMłodzieżówka PO popiera Rok im. Jana Biziela

Młodzieżówka PO popiera Rok im. Jana Biziela

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 30 kwiecień 2013 16:07

Na propozycję obchodzenia przyszłego roku pod patronatem doktora Jana Biziela odpowiada Stowarzyszenie Młodzi Demokraci – Jest to doskonała okazja do przypomnienia mieszkańcom tej wybitnej postaci.

Wczoraj wystąpiliśmy do przewodniczącego Romana Jasiakiewicza z prośbą o wsparcie inicjatywy, uczczenia roku 2014 pod patronatem Jana Biziela, honorowego obywatela Bydgoszczy, lekarza, samorządowca, patrioty.

 

Biorąc pod uwagę, że w 2014 roku przypada 80 rocznica śmierci Jana Biziela, jest to doskonała okazja do uczczenia jego pamięci i przypomnienia mieszkańcom, jak ważną i wybitną postacią był Jan Biziel. Zadziwiające jest to z jakimi sukcesami łączył prace zawodową, czyli medycynę, z działalnością społeczną i niepodległościową – wyraża poparcie dla inicjatywy Stowarzyszenie Młodzi Demokraci.

 

Warto pamiętać, że doktor Jan Biziel w czasie okupacji Niemieckiej, aktywnie domagał się włączenia Bydgoszczy do granic Polski. Ryzykował własnym życiem, aby udzielić wsparcia powstaniu wielkopolskiemu. Sprawdził się także jako samorządowiec. Po 1920 roku Bydgoszcz stanęła przed groźbą marginalizacji, ówczesne władze miasta doprowadziły jednak do sytuacji, że był to jeden z najprężniej rozwijających się ośrodków w II Rzeczypospolitej. Być może nawiązanie do tej chlubnej historii  pomoże bydgoszczanom zmierzyć się z wyzwaniami, które stają przed dzisiejszą Bydgoszczą.

 

Liczę, że rok im. Jana Biziela będzie także refleksją dla młodego pokolenia bydgoszczan, które  szuka swojej drogi w życiu publicznym. Być może wzorcem dla nich będzie działalność doktora Biziela – zwracam się w piśmie do Jasiakiewicza. 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

O drodze S-10 Bydgoszcz-Torun w Sejmie RP 28.05.2020 ... Kto mydli oczy mieszkancom Kujaw i Pomorza Minister Schreiber czy Minister Infrastruktury /posłuchajcie/

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 29 maja 2020
O drodze S-10

Wiadomości z regionu