Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPo częściowo wolnych wyborach zaczął rozwijać się samorząd

Po częściowo wolnych wyborach zaczął rozwijać się samorząd

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 07 czerwiec 2019 00:17
Po częściowo wolnych wyborach zaczął rozwijać się samorząd Fot: Robert Sawicki / UMB

W czwartek w Miejskim Centrum Kultury odbył się tradycyjny bydgoski Dzień Samorządowca, spotkanie dedykowane przede wszystkim działaczom rad osiedlowych. Jak co roku wyróżniono Medalami Prezydenta Bydgoszczy tych co się przez ostatnie lata społecznie napracowali, a jeszcze w poprzednich edycjach nie zostali wyróżnieni. Nie sposób było przy tej okazji nie nawiązać do obchodzonego w Bydgoszczy Roku Wolności.

 

- Popołudnie jest wyjątkowe, ponieważ państwo, nasi goście, jesteście wyjątkowi – członkowie rad osiedli, stowarzyszeń, organizacji samorządowych pracujecie wspólnie razem na rzecz Miasta Bydgoszczy. Kochacie Bydgoszcz – tymi słowami przywitała gości przewodnicząca Rady Miasta Monika Matowska.

 

Prezydent Rafał Bruski nawiązał natomiast do przypadającej we wtorek 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów - Gdyby nie tamte wybory z czerwca, to myślę że samorządności długo by nie było. Rok później to już właśnie samorząd terytorialny był ukształtowany, pierwsza Rada Miasta, bodajże 55 radnych, zupełnie inne czasy. Mija 30 lat, znowuż rozmawiamy o samorządzie, czyli o wspólnocie mieszkańców.

 

Dzisiaj Rada Miasta liczy 31 radnych.

 

Medale Prezydenta Bydgoszczy otrzymali:  Jan Dopierała (przewodniczący Rady Osiedla Okole), Mieczysław Erdmański (z-ca przewodniczącego RO Górzyskowo), Jan Gaul (RO Górzyskowo), Jerzy Gotowała (członek Zarządu RO Terenów Nadwiślańskich), Marek Grzybowski (przewodniczący RO Terenów Nadwiślańskich), Ewa Miedzińska-Koźlak (RO Wilczak Jary), Aleksandra Pietkiewicz (z-ca przewodniczącego RO Nowy Fordon), Ewa Rodewald (z-ca przewodniczącego RO Bocianowo-Śródmieście-Stare Miasto), Szczepan Warmijak (RO Bocianowo-Śródmieście-Stare Miasto).

 

Przy okazji Dnia Samorządowca odbył się wykład o roli social mediów dla budowania społeczności, nie zabrakło również atrakcji muzycznych. Po części oficjalnej gości poczęstowano tortem.

 

Dzień Samorządu Terytorialnego w Polsce obchodzony jest 27 maja.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

  • Sejmik chce uczcić 100. lecie powrotu Kujaw i Pomorza do Polski. Projekt stanowiska słaby

    W poniedziałek 16 grudnia na Sejmiku Województwa planowane jest przyjęcie stanowiska w sprawie uczczenia 100. Rocznicy Powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski. Wątpliwości może budzić już jednak treść zaproponowanego dokumentu, w którym zapomina się nawet wspomnieć o Powstaniu Wielkopolskim.

  • Jutro Sejmik Województwa uchwali budżet

    Przed nami budżetowa sesja Sejmiku Województwa – sesje budżetowe należą do najważniejszych, choć w przypadku samorządów wojewódzkich, często radni podejmują decyzje o mniejszej wadze, niż np. w miastach na prawach powiatu. Dlaczego tak jest? - bowiem duża część inwestycji Samorządu Województwa odbywa się poza oficjalnym budżetem, poprzez spółki podległe kapitałowo województwu.

Wiadomości z regionu

Śledź nas