Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWyciągnięto wnioski z wpadki z brakiem sztandaru na pogrzebie gen. Nowka

Wyciągnięto wnioski z wpadki z brakiem sztandaru na pogrzebie gen. Nowka

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 25 lipiec 2019 00:42

24 czerwca odbyły się uroczystości pogrzebowe gen. Zbigniewa Nowka, byłego szefa Urzędu Ochrony Państwa, jednej z legend opozycji antykomunistycznej, a także osoby uhonorowanej w Galerii Bydgoskich Autografów przy ulicy Długiej. Na uroczystości zabrakło delegacji ratusza oraz Pocztu Sztandarowego Miasta Bydgoszczy.

Pod koniec czerwca sprawa wywołała duży spór polityczny, ale nie ma sensu do niego wracać z uwagi na dość przykrą okoliczność. W odpowiedzi na interpelacje radnego Jarosława Wenderlich, zastępca prezydenta Michał Sztybel poinformował – W zakresie wystawiania pocztu sztandarowego informuję, że nie ma szczegółowych uregulowań prawnych związanych z jego obecnością podczas pogrzebów o charakterze państwowym czy wojskowym. Mając to na uwadze, Prezydent Bydgoszczy podjął decyzję o wdrożeniu wewnętrznych procedur, określających zasady udziału pocztu sztandarowego Miasta Bydgoszczy oraz oficjalnej delegacji władz miejskich w pogrzebach, niezależnie od tego, czy uroczystość będzie miała charakter państwowy. Zasady te będą miały zastosowanie w przypadku Honorowych Obywateli Miasta Bydgoszczy oraz laureatów Bydgoskich Autografów i Medali Kazimierza Wielkiego czy Lauru Andrzeja Szwalbego.

 

W trakcie uroczystości pogrzebowych gen. Nowka prezydent Rafał Bruski był obecny w Toruniu na sesji Sejmiku Województwa, w trakcie której zabierał głos wnosząc o niegłosowanie, w jego opinii niekorzystnego dla Bydgoszczy, planu zagospodarowania przestrzennego województwa.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

  • Eurostat: Więcej zgonów w czasie pandemii w Europie i w Polsce

    Pomiędzy marcem a czerwcem br. w 26 krajach UE, dla których dostępne są dane, odnotowano o 168 tys. zgonów więcej niż średnio w tym okresie w minionych latach - wynika z opublikowanych w poniedziałek danych Eurostatu.

    Etykiety: covid19
  • Jako społeczność wojewódzka sfinansujemy transport i montaż pomnika w Gruzji

    Władysław Raczkiewicz – prezydent RP na uchodźstwie w latach 1939-1947, to postać ciesząca się szczególną czcią w Toruniu, jego pomnik znajduje się przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego, jego imieniem także nazwano salę obrad Sejmiku Województwa. Jego popiersie ma stanąć także w gruzińskim Kutaisi w prowincji Imeretia, w miejscu jego urodzin. Będzie to dar od narodu polskiego dla gruzińskiego, bowiem wykonanie i montaż pomnika zapłacą Polacy.

Wiadomości z regionu