Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrzez kilkanaście lat w szpitalu wojskowym trwał proceder zarabiania przez podmiot prywatny na publicznym sprzęcie

Przez kilkanaście lat w szpitalu wojskowym trwał proceder zarabiania przez podmiot prywatny na publicznym sprzęcie

Napisane przez  Ł.R. / Oko.Press Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 26 lipiec 2019 00:14

W ostatnim czasie 10. Wojskowy Szpital Kliniczny w Bydgoszczy nie ma dobrej prasy, kilka tygodni temu doszło do zmiany na stanowisku komendanta, natomiast Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało prokuraturę o nieprawidłowościach na kwotę 5,5 mln zł. Portal Oko.Press ujawnia, zdaniem niektórych lekarzy nieetyczną działalność, prowadzą z użyciem sprzętu szpitala przez 15 lat.

Ostatnio w Bydgoszczy głośno zrobiło się na temat konfliktu wokół neurologii w Szpitalu Uniwersyteckim im doktora Biziela, gdzie w proteście przed nowym przełożonym, zespół neurochirurgów złożył wypowiedzenie. Obie sprawy się łączą, bowiem nieakceptowany przez były już zespół ze szpitala Biziela docent Sokal, wcześniej pracował w szpitalu wojskowym. Wątpliwości wobec jego osoby natomiast w dużej mierze dotyczą tego co działo się w wojskowej lecznicy.

 

Grażyna Ostropolska na portalu Oko.Press dotarła do informacji z których wynika, że do południa w szpitalu wojskowym neurochirurdzy wykonywali zabiegi w ramach swoich obowiązków służbowych. Natomiast już w godzinach popołudniowych wykonywano znacznie większą liczbę zabiegów, których podwykonawcą był prywatny gabinet bydgoskiego autorytetu w dziedzinie neurologii prof. Marka Harata. Prywatny interes na tym zarabiał, co skutkowało w pewnym sensie tym, że szpital dzielił się z nim zyskami. Lekarz z Biziela obawiali się, że taki sam system wdrożony zostanie w ich szpitalu.

 

Profesor Harat w rozmowie z Oko.Press tłumaczył, że taki system sprawiał, że nowoczesny sprzęt mógł służyć pacjentom nie tylko do południa, ale prawie przez całą dobę, przez co można było wykonać więcej zabiegów - Nieetyczne jest skazywanie pacjentów na długie kolejki, marnowanie ludzkiego potencjału, energii i niewykorzystanie wartego miliony sprzętu – wskazał.

 

W szpitalu wojskowym popołudniowe zabiegi zawieszono, gdy wokół nich zaczął się robić szum. Główny problem w tym, że o funkcjonowaniu przez 15 lat prywatnego podwykonawcy nie wiedział NFZ. Prawo pozwala na współpracę szpitali z prywatnymi podmiotami, ale musi się to odbywać pod nadzorem Funduszu.

 

Cały artykuł Grażyny Ostropolskiej: https://oko.press/neurochirurgia-psuje-sie-od-glowy-kryzys-w-szpitalu-bydgoszczy/

 

Warte obejrzenia

 • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

  Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

  Etykiety: piłka nożna
 • W 12 kolejce liderzy nie zawiedli – za tydzień rozpocznie się decydująca faza

  W meczach 12 kolejki swoje mecze wygrywali: Włocłavia Włocławek, Zawisza Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Lider Włocławek, czyli kluby pretendujące do walki o 3 ligę, mające podobną liczbę punktów. Do tej pory zawodnicy tych klubów nie mieli okazji jeszcze stanąć naprzeciwko siebie.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Można odnieść wrażenie, że Polacy zagubili instynkt samozachowawczy

  Z analizy jaką przedstawionej w piątek przez ministra zdrowia wynika, że już nie tak wiele nam brakuje to scenariusza ,,gorszego od czarnego”, co skutkowałoby totalną zapaścią służby zdrowia. Tymczasem tysiące osób wczoraj protestowało w około 60 miastach przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej, wcześniej w tygodniu mieliśmy też protesty rolnicze, nie mówiąc już o anarchistach, którzy protestują przeciwko wprowadzaniu obostrzeń do walki z COVID-19. To wszystko znacząco zwiększa ryzyko rozwoju pandemii.

 • Czarny dzień w kujawsko-pomorskim. Tylko dzisiaj zmarła podobna liczba osób co przez cały kwiecień

  Dzisiaj z powodu COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono rekordowe 21 zgonów, co jest bliskie wynikowi jaki miał miejsce przez cały kwiecień (28 zgonów). Do tej pory nie odnotowywaliśmy dziennie dwucyfrowych liczb ofiar. W skali kraju odnotowano dzisiaj 153 zgony.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu