Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPonad 600 pielgrzymów dotarło do Lichenia

Ponad 600 pielgrzymów dotarło do Lichenia

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 25 lipiec 2019 11:11
Ponad 600 pielgrzymów dotarło do Lichenia Fot: Biuro Prasowe Sanktuarium Maryjnego w Licheniu

W środę miał miejsce czwarty dzień XV Pieszej Pielgrzymki Diecezji Bydgoskiej na Jasną Górę. Pątnicy dotarli do Sanktuarium Matki Boskiej w Licheniu, gdzie ojcowie Mariani zbudowali imponującą bazylikę. Miejsce to wiąże się z objawieniami Matki Boskiej z XIX wieku.

Piesza pielgrzymka wyruszyła w niedzielę spod bydgoskiej Katedry. W kolejnych dniach pielgrzymi odwiedzili m.in. Inowrocław i Kruszwicę, aby w środę dotrzeć do Lichenia. Już w piątek 19 lipca swoje pielgrzymowanie rozpoczęli natomiast pielgrzymi z grupy złotej z Górki Klasztornej, którzy wczoraj również dotarli do Lichenia, tym samym łącząc się z ,,trzonem” Diecezjalnej Pielgrzymki.

 

Pielgrzymów przywitał i pobłogosławił ks. Adam Stankieicz MIC, wicekustosz licheńskiego sanktuarium. Homilię w czasie Mszy Świętej wygłosił ks. Paweł Hoppe z bydgoskiego seminarium - Jeśli ziarno pszenicy wpadnie w ziemię i nie obumrze, zostanie tylko samo ziarno. Natomiast jeśli obumrze wyda plon obfity. Wasz pielgrzymkowy trud, zmaganie się ze słabościami i cierpieniem jest pewnego rodzaju ofiarą.

 

Piesza pielgrzymka zakończy się w przyszłą środę – 31 lipca – w duchowej stolicy Polski, na Jasnej Górzej.

 

Historia sanktuarium w Licheniu sięga XIX wieku. Ranny w bitwie pod Lipskiem żołnierz Tomasz Kłossowski w 1813 roku doznał objawienia Matki Boskiej, która obiecała mu, że pomimo śmiertelnych ran wróci do domu, ale otrzymał polecenie, aby po powrocie odnalazł najwierniejszy jej wizerunek i umieścił go w miejscu publicznym. Bitwa pod niemieckim Lipskiem znana jest jako ,,bitwa narodów”, gdyż wojska napoleońskie w skład którego wchodzili także Polacy z Księstwa Warszawskiego, walczyli z koalicją antyfrancuską (Austria, Prusy, Rosja, Szwecja). Napoleon tę bitwę przegrał. Matka Boska w objawieniu miała nieść na sukni symbol polskiego białego orła.

 

Kłossowskiemu poszukiwania zajęły kilkadziesiąt lat. Wracając z pielgrzymki na Jasną Górę odnalazł najwierniejszy wizerunek w przydrożnej kapliczce. Obraz za zgodą właściciela zabrał, zaś w 1844 roku wywiesił go w lesie grąblińskim. Po jego śmierci objawień doznał pasterz Mikołaj Sikatka, któremu Matka Boska obiecała opiekę nad Polską, która praktycznie wówczas z powodu zaborów nie istniała. Przez 150 lat obraz znajdował się kościele pw. św. Doroty. W 1994 roku księża marianie rozpoczęli budowę wielkiej bazyliki, którą ukończono w 2004, a dwa lata później został tam przeniesiony cudowny obraz.

 

W najbliższą niedzielę – 28 lipca – wyruszy natomiast diecezjalna pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej, wśród uczestników których dużą grupę zapewne będą stanowić pątnicy z Kujaw.

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Finał okręgowego Pucharu Polski przyniósł emocję za cały sezon

  Unia Janikowo zdobywcą okręgowego Pucharu Polski – w nagrodę zespół z Kujaw w przyszłym tygodniu zmierzy się w rozgrywkach Pucharu Polski na szczeblu centralnym z I ligowym Zagłębiem Sosnowiec. W finale Unia pokonała we Włocławku Zawiszę Bydgoszcz.

 • Wychowanek Zawiszy trafił do Niemiec

  Adrian Małachowski przygodę z piłką nożną rozpoczynał w Zawiszy, jako młody adept piłkarski urodzony w Bydgoszczy. Później trafił do juniorów Legii Warszawa, tego lata został kupiony przez 3 ligowy 1. FC Magdeburg. Małachowski występuje głównie na pozycji defensywnego pomocnika.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Własne mikroelektrownie powoli stają się rynkowym standardem

  – Korzyści dla firm z inwestowania w odnawialne źródła energii są duże. To m.in. optymalizacja kosztów, samowystarczalność energetyczna i pewność zasilania – wskazuje Dorota Zawadzka-Stępniak z Konfederacji Lewiatan. W ostatnich latach biznes coraz chętniej inwestuje we własne mikroźródła odnawialnej energii. Efektem jest w Polsce boom na energetykę słoneczną. Na koniec tego roku moc zainstalowana w fotowoltaice ma wzrosnąć do 2,5 GW, głównie dzięki aktywności prosumentów indywidualnych i biznesowych. Do tych ostatnich dołączył DHL Parcel Polska. Logistyczna firma planuje montaż instalacji fotowoltaicznych w swoich lokalizacjach w całym kraju.

 • Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna II kadencję

  W czwartek 6 sierpnia na sali plenarnej Sejmu odbyło się uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, w czasie którego prezydent Andrzej Duda złożył ślubowanie, tym samym rozpoczynając swoją drugą kadencję w roli głowy państwa. Zgromadzenie przebiegało jednak w dość specyficznej atmosferze, nie tylko z powodu założonych masek z uwagi na sytuację epidemiczną.

Wiadomości z regionu