Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPonad 600 pielgrzymów dotarło do Lichenia

Ponad 600 pielgrzymów dotarło do Lichenia

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 25 lipiec 2019 11:11
Ponad 600 pielgrzymów dotarło do Lichenia Fot: Biuro Prasowe Sanktuarium Maryjnego w Licheniu

W środę miał miejsce czwarty dzień XV Pieszej Pielgrzymki Diecezji Bydgoskiej na Jasną Górę. Pątnicy dotarli do Sanktuarium Matki Boskiej w Licheniu, gdzie ojcowie Mariani zbudowali imponującą bazylikę. Miejsce to wiąże się z objawieniami Matki Boskiej z XIX wieku.

Piesza pielgrzymka wyruszyła w niedzielę spod bydgoskiej Katedry. W kolejnych dniach pielgrzymi odwiedzili m.in. Inowrocław i Kruszwicę, aby w środę dotrzeć do Lichenia. Już w piątek 19 lipca swoje pielgrzymowanie rozpoczęli natomiast pielgrzymi z grupy złotej z Górki Klasztornej, którzy wczoraj również dotarli do Lichenia, tym samym łącząc się z ,,trzonem” Diecezjalnej Pielgrzymki.

 

Pielgrzymów przywitał i pobłogosławił ks. Adam Stankieicz MIC, wicekustosz licheńskiego sanktuarium. Homilię w czasie Mszy Świętej wygłosił ks. Paweł Hoppe z bydgoskiego seminarium - Jeśli ziarno pszenicy wpadnie w ziemię i nie obumrze, zostanie tylko samo ziarno. Natomiast jeśli obumrze wyda plon obfity. Wasz pielgrzymkowy trud, zmaganie się ze słabościami i cierpieniem jest pewnego rodzaju ofiarą.

 

Piesza pielgrzymka zakończy się w przyszłą środę – 31 lipca – w duchowej stolicy Polski, na Jasnej Górzej.

 

Historia sanktuarium w Licheniu sięga XIX wieku. Ranny w bitwie pod Lipskiem żołnierz Tomasz Kłossowski w 1813 roku doznał objawienia Matki Boskiej, która obiecała mu, że pomimo śmiertelnych ran wróci do domu, ale otrzymał polecenie, aby po powrocie odnalazł najwierniejszy jej wizerunek i umieścił go w miejscu publicznym. Bitwa pod niemieckim Lipskiem znana jest jako ,,bitwa narodów”, gdyż wojska napoleońskie w skład którego wchodzili także Polacy z Księstwa Warszawskiego, walczyli z koalicją antyfrancuską (Austria, Prusy, Rosja, Szwecja). Napoleon tę bitwę przegrał. Matka Boska w objawieniu miała nieść na sukni symbol polskiego białego orła.

 

Kłossowskiemu poszukiwania zajęły kilkadziesiąt lat. Wracając z pielgrzymki na Jasną Górę odnalazł najwierniejszy wizerunek w przydrożnej kapliczce. Obraz za zgodą właściciela zabrał, zaś w 1844 roku wywiesił go w lesie grąblińskim. Po jego śmierci objawień doznał pasterz Mikołaj Sikatka, któremu Matka Boska obiecała opiekę nad Polską, która praktycznie wówczas z powodu zaborów nie istniała. Przez 150 lat obraz znajdował się kościele pw. św. Doroty. W 1994 roku księża marianie rozpoczęli budowę wielkiej bazyliki, którą ukończono w 2004, a dwa lata później został tam przeniesiony cudowny obraz.

 

W najbliższą niedzielę – 28 lipca – wyruszy natomiast diecezjalna pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej, wśród uczestników których dużą grupę zapewne będą stanowić pątnicy z Kujaw.

Warte obejrzenia

  • Zawisza bliski zakończenia roku na pozycji lidera, Sportis przegrywa sensacyjnie z ousiderem

    Dzisiaj rozgrywane były mecze 16 kolejki IV ligi – ostatniej w roku 2020; runda zasadnicza zakończy się po 18 kolejkach – pozostałe dwie rozegrane zostaną wiosną. Prawie wszystkie kluby mają jednak jeszcze do rozegrania w tym roku zaległe mecze, które zostały przeniesione z uwagi na pandemię COVID-19. Najciekawszym meczem będzie zaległy pojedynek 15 kolejki pomiędzy Zawiszą Bydgoszcz i Włocłavią Włocławek, mecz którego stawką może być pozycja lidera – zaplanowany jest on na 28 listopada.

    Etykiety: piłka nożna
  • Na trzy kolejki przed końcem rundy zasadniczej – Zawisza, Lider i Włocłavia pewni gry o awans

    W sobotę i w niedziele zostanie rozegrana 17 kolejka IV ligi, ostatnia w tym roku – co prawda rozgrywane będą jeszcze w 2020 roku mecze zaległe, przeniesione z powodu epidemii COVID-19. Runda zakończona zostanie jednak już po nowym roku – wiosną rozegrane zostaną dwie kolejki rundy zasadniczej. Później nastąpi podział na grupę mistrzowską i spadkową.

    Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

Wiadomości z regionu