Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNiespełnione ostatnie pragnienie śpiewaczki

Niespełnione ostatnie pragnienie śpiewaczki

Napisane przez  Ł.R. / NationalReview.com Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 27 lipiec 2019 09:07

W lutym w wieku 101 lat zmarła Hilde Zadek, śpiewaczka operowa żydowskiego pochodzenia, której przyszło występować w najważniejszych operach na świecie. W Polsce jest to postać wręcz anonimowa. Urodziła się w Bydgoszczy, a właściwie ówczesnym Brombergu, tutaj też spędziła pierwsze lata swojego życia.

Za kilka tygodni będziemy obchodzić 100. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Polski. Wydarzenie z 1920 roku miało znaczenie dla rodziny Hilde Zadek, która widocznie czują się obywatelami niemieckimi postanowiła przeprowadzić się do Szczecina, w miarę blisko położonego Bydgoszczy miasta niemieckiego po ustaleniach traktatu wersalskiego. W latach 30. w Niemczech rósł w siłę antysemityzm, który doprowadził do tego, że w 1934 roku Hilde Zadek przeniosła się do Palestyny, gdzie kształciła się jako pielęgniarka.

 

Po wojnie przyjechała do Szwajcarii, w 1945 roku w zapisała się do Konserwatorium w Zurychu. Dwa lata później w Wiedeńskiej Operze Państwowej przypadł jej dość niecodzienny debiut, bo rzadko się zdarza być debiutantka w wieku 29 lat. Występowała przed publicznością złożoną głównie przez nazistów, ale ku zaskoczeni tamci byli jej brawa. Przez kolejne lata w Wiedniu dała blisko 800 występów, ale też gościła w La Scala w Mediolanie, czy w Met w Nowym Jorku. Po karierze muzycznej zajęła się w Austrii działalnością dydaktyczną, wspierała również rozwój szkolnictwa muzycznego w Izraelu, z którym czuła się związana. W 2012 roku Austria przyznała jej Wielką Odznakę Honorową za Usługi dla Republiki Austrii.

 

 

Jay Nordlinger w ostatnim czasie na portalu NatorinalReview.com przybliżył jej życiorys i wspomniał, że miała pragnienie bycia uhonorowaną w podobny sposób jak stało się to w Austrii, w Izraelu. Podobno była taka wola, ale nie zdążono tego uczynić za życia artystki.

 

Z Polską raczej Zadek nie czuła się związana, w Bydgoszczy miała jednak swoje korzenie. Wiedeńska Opera Państwowa organizuje konkurs pamięci Hilde Zadek.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

  

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • Szybko w kujawsko-pomorskim ubywa wolnych respiratorów

    Jeżeli chodzi o przyrost nowych zakażeń w województwie kujawsko-pomorskim, to tendencja jak w całym kraju jest wzrostowa, ale stabilna. Niepokój powinien budzić natomiast wzrost pacjentów w stanie ciężkim, którzy do oddychania potrzebują respiratorów.

    Etykiety: covid19
  • Narasta napięcie w związku z misją WHO w Chinach

    Misja pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Wuhanie nie przyniosła dotąd jasnej odpowiedzi na nurtujące świat pytanie o pochodzenie koronawirusa. Amerykańskie media zarzucają Chinom ukrywanie danych. W atmosferze napięć politycznych zespół naukowców przełożył publikację wstępnego raportu.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu