Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDemokracja kosztuje

Demokracja kosztuje

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 01 sierpień 2019 00:38

Zawiniło bezpłatne oprogramowanie, czy może ktoś celowo sprawił, że nagranie w czasie wystąpienia radnego PiS się zacięło? Stawianie tego pytania może zabrzmieć zabawnie, ale również nad tym problemem debatowała z całą swoją powagą Rada Miasta Bydgoszczy. Problemu już na szczęście nie ma, bowiem miasto zainwestowało, a właściwie my jako podatnicy, w profesjonalną usługę.

Mowa o transmisjach sesji Rady Miasta na żywo w internecie. Obrady bydgoskiego samorządu można śledzić na żywo od wielu lat, od kilku miesięcy jest to już natomiast obowiązek ustawowy. Samorządy musiały zainwestować w specjalne narzędzia, aby ten wymóg spełnić.

 

Bydgoszcz z racji wieloletniej tradycji posiadała już stałe dwie kamery na sali sesyjnej. Postanowiono bez generowania nowych kosztów skorzystać z usługi popularnego serwisu YouTube. Oprócz tego, że należący do Google portal udostępniał usługę bezpłatnie, to pozwalała ona na cofnięcie się w trakcie transmisji, jeżeli czegoś nie usłyszeliśmy, bądź nie byliśmy pewni jak dokładnie zabrzmiała dana wypowiedź. Takiej funkcjonalności nie ma wiele komercyjnych rozwiązań.

 

Usługa miała jednak wadę, jak się okazuje dla bydgoskich samorządowców bardzo dużą. Mianowicie zazwyczaj raz na sesję na kilkadziesiąt sekund się transmisja zacinała. Niby kilkadziesiąt sekund przy 8 bądź 12 godzinach to niewiele, ale problem jak się okazało stał się poważny.

 

6 godzina 33 minuta i 59 sekunda

Dokładnie w tym momencie zacięła się transmisja na marcowej sesji, w trakcie wypowiedzi radnego Marcina Lewandowskiego z PiS. Jego partyjny kolega radny Szymon Róg poruszył ten problem na piśmie. Sam radny Lewandowski postanowił do sprawy wrócić na sesji w dniu 29 maja.

 

- Koniec nagrania jest w bardzo podobnym punkcie jak początek kontynuacja nagrania i dokładnie w mojej wypowiedzi. Wygląda to bardzo specyficznie, budzi pewnego rodzaju niepokój. Proszę to zrozumieć, brakuje naprawdę znaczącego fragmentu nagrania – mówił z niepokojem radny Marcin Lewandowski.

 

Zastępca prezydenta Michał Sztybel wyjaśniał, że jest to spowodowane tylko i wyłącznie względami technicznymi, a nie żadna ingerencją człowieka. Dla świętego spokoju zrezygnowano z transmisji na YouTube, teraz transmisje wspomaga komercyjna usługa. Przewijać nie można, ale jak dowiadujemy się z Urzędu Miasta koszt miesięczny utrzymania usługi to 366 zł. Można powiedzieć niewiele, gdy służyć ma ona demokracji.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Sportis Business Club zainaugurował działalność

  W ubiegłym tygodniu działalność oficjalnie zainaugurował w Osielsku Sportis Business Club. Celem Business Clubu jest wsparcie finansowe dla rozwoju klubu piłkarskiego Sportis, który występuje na boisku w Łochowie. Drużyna seniorów awansowała w poprzednim (zakończonym szybciej z powodu COVID-19) sezonie do IV ligi.

 • Finał okręgowego Pucharu Polski przyniósł emocję za cały sezon

  Unia Janikowo zdobywcą okręgowego Pucharu Polski – w nagrodę zespół z Kujaw w przyszłym tygodniu zmierzy się w rozgrywkach Pucharu Polski na szczeblu centralnym z I ligowym Zagłębiem Sosnowiec. W finale Unia pokonała we Włocławku Zawiszę Bydgoszcz.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Mocny przyrost zachorowań na COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 843 nowych przypadkach COVID-19 w Polsce, z czego 24 przypadkach w województwie kujawsko-pomorskim. Tak dużego dziennego przyrostu nie mieliśmy w naszym województwie od dawna – właściwie od fazy rozwoju epidemii w marcu.

  Etykiety: covid19
 • Abp Gądecki apeluje do wiernych o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw

  W poczuciu odpowiedzialności za życie i zdrowie Polaków, apeluję ponownie do wszystkich wiernych o ścisłe przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych, a zwłaszcza o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw religijnych - podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu