Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWicepremier przekazał UKW czek na kilkanaście milionów

Wicepremier przekazał UKW czek na kilkanaście milionów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 23 sierpień 2019 18:36

- Jeżeli chodzi o oświatę, szkoły podstawowe i średnie, to nakłady w Polsce są powyżej średniej w krajach OECD, jeżeli chodzi o nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe jesteśmy jedynie w połowie średniej. Mówiąc krótko polskie uczelnie wyższe są wciąż niedofinansowane – mówił podczas wizyty na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Celem jego wizyty były tez pieniądze.

Wicepremier przypomniał, że od października na polskich uczelniach będą obowiązywały nowe statuty, których opracowanie i uchwalenie wymusiła nowa ustawa. Minister Gowin pochwalił społeczność UKW za sprawne wywiązanie się z tego zobowiązania - W toku prac pamiętam, że artykułowane były obawy, że być może ustawa będzie korzystna dla największych uczelni, z tych głównych metropolii akademickich, ale może uderzyć rykoszetem w uczelnie średnie lub mniejsze. Zapewniałem wówczas państwa, że tak nie będzie i myślę dzisiaj, że wszyscy możemy powiedzieć, że ustawa otwiera równe szansę wszystkich tych uczelni, równocześnie stawiając nowe wymagania, aby podnosić jakość kształcenia studentów i jakość badań naukowych.

 

Wicepremier podkreślił - Mówiłem od początku, że uczciwa reforma musi zakładać z jednej strony pewne zmiany przeprowadzone przez same uczelnie, ale z drugiej strony muszą rosnąć nakłady na szkolnictwo wyższe.

 

Dzisiaj dokonał on symbolicznego przekazania czeku o wartości 11,7 mln zł na realizację projektu ,,Stawiamy na rozwój UKW” który bydgoska uczelnia uzyskała w ramach konkursu ogłoszonego przez ministerstwo, a współfinansowanego przez Unię Europejską. Jak informuje UKW - Celem projektu „Stawiamy na rozwój UKW” jest wzrost kompetencji u studentek/ów z UKW odpowiadających potrzebom gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa oraz podniesienie kompetencji kadr dydaktycznych poprzez realizację kompleksowego programu poprawy jakości funkcjonowania.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia dokonała niemożliwego

  Polonia Bydgoszcz wywalczyła w niedzielę awans do żużlowej I ligi (druga klasa rozgrywkowa). Drużyna należąca do Jerzego Kanclerza nie była jednak przed niedzielnym meczem faworytem.

 • Skrót derbów Bydgoszczy

  W środę na stadionie Chemika odbyły się derby Bydgoszczy w piłce nożnej. Rywalem piłkarzy z Glinek był Zawisza, który ostatecznie okazał się lepszy. Do 44 minuty zapowiadało się jednak, że to raczej gospodarze będą nadawać ton temu spotkaniu. Żeby więcej nie rozpisywać się, zapraszamy do obejrzenia skrótu meczu.

Wiadomości sportowe

 • Niesłyszący mogą śledzić sesje Sejmiku Województwa

  W poniedziałek odbędzie się druga sesja Sejmiku Województwa, której transmisja na żywo będzie tłumaczona na język migowy. Pierwsza odbyła się przed miesiącem, ale nie poinformowano wówczas szerzej o tej funkcjonalności. 23 września sesja rozpocznie się o godzinie 11:00.

 • O tym dlaczego są to nudne wybory

  Za trzy tygodnie odbędą się najważniejsze wybory z cyklu, który rozpoczął się ubiegłorocznymi wyborami samorządowymi. To jednak wybory samorządowe budziły znacznie większe emocje społeczne niż ma to miejsce teraz. Słyszę wiele opinii, że jest to nudna kampania. Dlaczego tak jest?

Wiadomości z regionu

Śledź nas