Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzyli nikt nie rozparzy skargi Nitro-Chemu na miejskie wodociągi?

Czyli nikt nie rozparzy skargi Nitro-Chemu na miejskie wodociągi?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 30 sierpień 2019 00:32

Dwa tygodnie temu pisaliśmy o skargę jaką 24 czerwca złożyły na Miejskie Wodociągi i Kanalizację zakłady chemiczne Nitro-Chem. Toczący się spór może doprowadzić nawet do wstrzymania produkcji uzbrojenia, które trafia nie tylko do polskiej armii, ale też jest kupowane przez Amerykanów. Rada Miasta, do której skierowano skargę, najprawdopodobniej odmówi jej rozpatrzenia.

Firma będąca częścią Polskiego Holdingu Zbrojeniowego, z powodu wieloletniego sportu ze spółką córką MWiK Chemwik, pod koniec maja na podstawie przepisów ustawy wystąpiła do MWiK o wydanie warunków przyłącza. W związku z działaniami Chemwiku, które doprowadziły do odebrania Nitro-Chemowi pozwolenia wodnoprawnego, spółka zbrojeniowa wystąpiła do MWiK.

 

Czas dla Nitro-Chem ucieka, stąd też gdy w ciągu 30 dni spółka nie otrzymała warunków od miejskich wodociągów, złożono na wodociągi do Rady Miasta Bydgoszczy, czyli organu stanowiącego samorządu, który jest właścicielem MWiK. 17 lipca przewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy Monika Matowska-Gulczyńska skargę przekierowała do Rady Nadzorczej MWiK. Na początku sierpnia Rada Nadzorcza uznała, że nie jest adresatem tej skargi. Powstała sytuacja patowa, w której żaden z organów nie czuje kompetentny do rozpatrzenia skargi.

 

W środę 4 września po wakacyjnej przerwie zbierze się Rada Miasta Bydgoszczy. Przewodnicząca Rady przedstawiła radnym projekt uchwały, w którym Rada Miasta zamierza pozostawić skargę bez rozpatrzenia, zwrócić ją skarżącemu, z uwagi na to, że nie jest organem kompetentnym do jej rozpoznania. Jeżeli większość radnych przegłosuje ten projekt, wówczas skarga pozostanie bez rozpatrzenia, nie trafi nawet pod obrady żadnej komisji merytorycznej.

 

Matowska powołuje się na opinie Zespołu Prawnego Urzędu Miasta, który wychodzi z założenia, że Miejskie Wodociągi i Kanalizacja jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest spółką prawa handlowego, czyli Rada Miasta nie powinna być tutaj organem właściwym do rozpatrzenia skargi. 100% udziałów w MWiK należy do Miasta Bydgoszczy.

 

Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości stanowisko co do propozycji zwrócenia skargi skarżącemu przedstawi po przeanalizowaniu dokumentów.

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Dziesięć lat temu ostatni raz na Zawiszy grała pierwsza reprezentacja

    18 listopada 2009 roku reprezentacja Polski podejmowała na stadionie bydgoskiego Zawiszy reprezentację Kanady. Przez kolejną dekadę nie było nam dane oglądać pierwszej piłkarskiej reprezentacji podczas meczu w Bydgoszczy. Tamto spotkanie mogło zostać zapamiętane przez oprawę, jaką przygotowali miejscowi kibice Zawiszy pt. ,,Z orłem w koronie po jednej stronie”.

    Etykiety: piłka nożna
  • Nasz bohater!

    We wtorkowy wieczór w meczu eliminacji do Euro 2020 na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski pokonała Słowenię 3:2, pieczętując zwycięstwo grupie G, co skutkuje awansem do turnieju. Decydującego gola zdobył Jacek Góralski, chłopak z Bydgoszczy.

    Etykiety: Jacek Góralski

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu

Śledź nas