Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPoznajcie historię Magdy Willinger, nazwiska panieńskiego Weisberger

Poznajcie historię Magdy Willinger, nazwiska panieńskiego Weisberger

Napisane przez  Ł.R. / Arizzona Republic azcentral.com Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 31 sierpień 2019 14:59
Poznajcie historię Magdy Willinger, nazwiska panieńskiego Weisberger Fot: Paweł Zielke

Historia ta rozpoczyna się w Czechosłowacji, na Karpatach w miejscowości znanej Kralo Nad Tisza, tuż przed wybuchem II wojny światowej. Magda Weisberger wywodzi się z żydowskiej rodziny, po wybuchu wojny jej rodzina znalazła się w trudnej sytuacji, ojcu z uwagi na pochodzenie zakazano prowadzić działalności gospodarczej i skierowano go do pracy przymusowej.

Dramat zacznie się jednak po Wielkanocy w roku 1944, gdy rodzinę (Magdę, matkę Shari oraz siostry 7-letnią Veronicę i 2-letnią Lilian) wypędzili uzbrojeni żołnierze, a następnie przewieziono do getta w Selvus. Niedługo później Żydzi z Karpat zostali załadowani na bydlęce wagony i wysłani w nieznane. Po dwudniowej podróży zobaczyli napis ,,Auschwitz-Birkenau”. Magda z rodziną nie zdawała sobie sprawy jak mrocznie to miejsce zapamięta historia. Siostry Magdy z racji bycia bardzo młodymi zostały od razu skazane na śmierć. Dziewczynę uratowało natomiast kłamstwo matki Shari, która stwierdziła, że Magda ma 18 lat, gdyby podała prawdziwy wiek – 15 lat, wówczas i ona trafiłaby najprawdopodobniej do komory gazowej.

 

Bydgoszcz

W dalszej części wojny Shari i Magda zostały przewiezione pociągiem do Bydgoszczy i skierowane do fabryki amunicji. W relacjach przedstawiających historię Magdy mowa, o fabryce ukrytej w lesie. Na terenach, gdzie po wojnie powstały zakłady chemiczne Zachem, w czasie wojny działa niemiecka fabryka nitrogliceryny – Dag Fabrik Bromberg. Warunki bytowe kobiet były nieco lepsze niż w Auschwitz. Gdy okazało się, że Shari ma talent kulinarny, otrzymały przydział w kuchni, w której gotowały dla niemieckich oficerów. Kobieta podkradała resztki jedzenia, którymi z narażeniem życia dzieliła się ze współwięźniarkami. Została przyłapana na dzieleniu się cebulom z głodną kobietą w kuchni, za co spotkała ją kara fizyczna, ale też została pozbawiona dostępu do kuchni.

 

W styczniu 1945 roku produkcja stanęła w miejscu, bowiem do Bydgoszczy przestały docierać surowce. Kobiety skierowano do zbierania drewna na opał w lesie. W kolejnych dniach coraz bardziej słychać było ogień artyleryjski, Niemcy powoli uciekali na zachód. Ze wspomnień dowiadujemy się, że schronienie matce i córce zaoferowała Polka. Jak wiemy w styczniu 1945 roku Bydgoszcz zajęła Armia Czerwona. Kobiety wyruszyły w dwumiesięczną podróż do domu do Kralo nad Tiszą. Tam dowiedziały się, że ojciec zmarł na tyfus.

 

Kobiety wyemigrowały do Stanów Zjednoczonych i osiadły w Chicago. Magda poślubiła Erniego Willingera, obecnie w Phoenix w Arizzonie.

 

Opisując historię rodziny Weisberger opieram się na publikacji portalu azcentral.com autorstwa Kariny Bland. Nie wiem, czy ktoś przed nami przedstawił ją w języku polskim.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia dokonała niemożliwego

  Polonia Bydgoszcz wywalczyła w niedzielę awans do żużlowej I ligi (druga klasa rozgrywkowa). Drużyna należąca do Jerzego Kanclerza nie była jednak przed niedzielnym meczem faworytem.

 • Skrót derbów Bydgoszczy

  W środę na stadionie Chemika odbyły się derby Bydgoszczy w piłce nożnej. Rywalem piłkarzy z Glinek był Zawisza, który ostatecznie okazał się lepszy. Do 44 minuty zapowiadało się jednak, że to raczej gospodarze będą nadawać ton temu spotkaniu. Żeby więcej nie rozpisywać się, zapraszamy do obejrzenia skrótu meczu.

Wiadomości sportowe

 • Niesłyszący mogą śledzić sesje Sejmiku Województwa

  W poniedziałek odbędzie się druga sesja Sejmiku Województwa, której transmisja na żywo będzie tłumaczona na język migowy. Pierwsza odbyła się przed miesiącem, ale nie poinformowano wówczas szerzej o tej funkcjonalności. 23 września sesja rozpocznie się o godzinie 11:00.

 • O tym dlaczego są to nudne wybory

  Za trzy tygodnie odbędą się najważniejsze wybory z cyklu, który rozpoczął się ubiegłorocznymi wyborami samorządowymi. To jednak wybory samorządowe budziły znacznie większe emocje społeczne niż ma to miejsce teraz. Słyszę wiele opinii, że jest to nudna kampania. Dlaczego tak jest?

Wiadomości z regionu

Śledź nas