Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZnak tylko dla rowerzystów

Znak tylko dla rowerzystów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 08 wrzesień 2019 00:52

Znaki drogowe powinny być tak dobierane, aby były w maksymalnym stopniu zrozumiałe dla kierowców i innych uczestników ruchu. Niestety, drogowcy również stawiają nowe oznakowanie nie zawsze stosują tą zasadę. Właśnie jesteśmy świadkami wdrażania nowego oznakowania w ścisłym centrum miasta.

 

Przy ulicy Farnej, na wysokości Katedry i ratusza, w kierunku Wyspy Młyńskiej postawiony został znak nakazujący skręt w lewo w ulicę Jezuicką. Nie możemy w nią jednak skręcić, bowiem kilka metrów dalej pojawia się znak zakazujący w jazdy w Jezuicką. Mogą zdarzyć się sytuacje, że kierujący zauważą tylko ten pierwszy znak i wjadą pod prąd w Jezuicką, albo dostrzegą zakaz wjazdu w ostatnim momencie co będzie wymagało nawracania. O ile Farna jest jednokierunkowa (w kierunku Mostowej), to z racji możliwego w niektórych przypadkach wjazdu pod Katedrę, kierujący spod Katedry mogą być znakiem nakazującym wjazd w Jezuicką wprowadzeni w błąd.

 

 

Po głębszej analizie można się domyśleć, że to oznakowanie ma służyć głównie rowerzystom. Bowiem zakaz wjazdu w Jezuicką nie obejmuje rowerzystów (informuje o tym tabliczka pod znakiem), a pojawiający się nakaz jazdy w lewo, zakazuje im jazdy dalej Farną w kierunku Przyrzecza. Żeby dojść do takiego wniosku potrzeba jednak chwili namysłu, a wracając do sedna – znaki powinny być w maksymalnym stopniu zrozumiałe. Jeżeli intencją Zarządu Dróg było wyeliminowanie ruchu rowerów jedną stronę na tym krótkim odcinku Farnej, to czytelniej byłoby wstawić pod znakiem zakaz wjazdu informacji, że dotyczy on również rowerzystów, choć rowerzysta dobrze znający przepisy nawet bez znaku nakazującego skręt w lewo powinien wiedzieć, że dalej Farną nie może jechać.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Dziesięć lat temu ostatni raz na Zawiszy grała pierwsza reprezentacja

  18 listopada 2009 roku reprezentacja Polski podejmowała na stadionie bydgoskiego Zawiszy reprezentację Kanady. Przez kolejną dekadę nie było nam dane oglądać pierwszej piłkarskiej reprezentacji podczas meczu w Bydgoszczy. Tamto spotkanie mogło zostać zapamiętane przez oprawę, jaką przygotowali miejscowi kibice Zawiszy pt. ,,Z orłem w koronie po jednej stronie”.

  Etykiety: piłka nożna
 • Nasz bohater!

  We wtorkowy wieczór w meczu eliminacji do Euro 2020 na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski pokonała Słowenię 3:2, pieczętując zwycięstwo grupie G, co skutkuje awansem do turnieju. Decydującego gola zdobył Jacek Góralski, chłopak z Bydgoszczy.

  Etykiety: Jacek Góralski

Wiadomości sportowe

 • Od niedzieli duże zmiany w rozkładach jazdy

  W połowie grudnia, co roku na kolei ma miejsce ważne wydarzenie, mianowicie w życie wchodzą rozkłady jazdy pociągów na nowy sezon. Osobom wybierającym się w podróż zalecamy sprawdzenie nowego rozkładu, bowiem zmiany dotyczą większości kursów.

  Etykiety: kolej
 • Nasz raport w sprawie drogi ekspresowej S-5

  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiadała oddanie dwóch odcinków drogi ekspresowej S-5, w województwie kujawsko-pomorskim, jeszcze w tym roku. Mamy prawie połowę grudnia, a na razie brak oficjalnych terminów. Przedstawiamy analizę również co do pozostałych odcinków.

Wiadomości z regionu

Śledź nas