Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZnak tylko dla rowerzystów

Znak tylko dla rowerzystów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 08 wrzesień 2019 00:52

Znaki drogowe powinny być tak dobierane, aby były w maksymalnym stopniu zrozumiałe dla kierowców i innych uczestników ruchu. Niestety, drogowcy również stawiają nowe oznakowanie nie zawsze stosują tą zasadę. Właśnie jesteśmy świadkami wdrażania nowego oznakowania w ścisłym centrum miasta.

 

Przy ulicy Farnej, na wysokości Katedry i ratusza, w kierunku Wyspy Młyńskiej postawiony został znak nakazujący skręt w lewo w ulicę Jezuicką. Nie możemy w nią jednak skręcić, bowiem kilka metrów dalej pojawia się znak zakazujący w jazdy w Jezuicką. Mogą zdarzyć się sytuacje, że kierujący zauważą tylko ten pierwszy znak i wjadą pod prąd w Jezuicką, albo dostrzegą zakaz wjazdu w ostatnim momencie co będzie wymagało nawracania. O ile Farna jest jednokierunkowa (w kierunku Mostowej), to z racji możliwego w niektórych przypadkach wjazdu pod Katedrę, kierujący spod Katedry mogą być znakiem nakazującym wjazd w Jezuicką wprowadzeni w błąd.

 

 

Po głębszej analizie można się domyśleć, że to oznakowanie ma służyć głównie rowerzystom. Bowiem zakaz wjazdu w Jezuicką nie obejmuje rowerzystów (informuje o tym tabliczka pod znakiem), a pojawiający się nakaz jazdy w lewo, zakazuje im jazdy dalej Farną w kierunku Przyrzecza. Żeby dojść do takiego wniosku potrzeba jednak chwili namysłu, a wracając do sedna – znaki powinny być w maksymalnym stopniu zrozumiałe. Jeżeli intencją Zarządu Dróg było wyeliminowanie ruchu rowerów jedną stronę na tym krótkim odcinku Farnej, to czytelniej byłoby wstawić pod znakiem zakaz wjazdu informacji, że dotyczy on również rowerzystów, choć rowerzysta dobrze znający przepisy nawet bez znaku nakazującego skręt w lewo powinien wiedzieć, że dalej Farną nie może jechać.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • 9 kolejka IV ligi nie namieszała w czubie tabeli. Nerwowo było na Gdańskiej

  Liderem po 9 kolejkach jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 22 punktów, ale ten klub ma jeden mecz rozegrany więcej od rywali z dalszych miejsc. Kolejne lokaty zajmują: Lider Włocławek, Zawisza Bydgoszcz (po 20 punktów) i Sportis Łochowo z 19 punktami. Kolejna Wda Świecie ma do Sportisu 4 punkty straty. Wszystkie wymienione kluby swoje spotkania w 9 kolejce wygrały.

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Sejmik chce pomóc oddłużyć Grudziądz. Dwaj radni z Bydgoszczy przeciwko tej drodze

  Sejmik Województwa przyjął dzisiaj stanowisko w sprawie wyrażenia zainteresowania przejęciem Szpitala Regionalnego w Grudziądzu, włączając go w poczet placówek służby zdrowia Samorządu Województwa. Nie jest to jednak ostateczna decyzja, do takowej jeszcze daleka droga, stanowisko ma bowiem, zdaniem wnioskodawców, pomóc uzyskać Miastu Grudziądz kredytu z budżetu państwa na przeprowadzenie restrukturyzacji.

  Etykiety: Grudziądz
 • Kujawsko-pomorskie w czołówce nowych zachorowań na COVID-19

  W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1306 nowych przypadkach zachorowań na COVID-19 w skali Polski. Najwięcej odnotowano w województwie wielkopolskim – 200, na drugim miejscu mam ex aequo mazowieckie i kujawsko-pomorskie.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu