Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWe wtorek podpisanie ważnego porozumienia dla rozwoju terminalu intermodalnego

We wtorek podpisanie ważnego porozumienia dla rozwoju terminalu intermodalnego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 16 wrzesień 2019 10:10

Jutro (wtorek) Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny (jako podmiot reprezentujący Miasto Bydgoszcz) podpisze porozumienie na rzecz stworzenia kolejowego terminalu przeładunkowego w oparciu o infrastrukturę towarowej stacji kolejowej Emilianowo. O inwestycji mówi się od pewnego czasu, teraz zainteresowani nią partnerzy podpiszą porozumienie.

Porozumienie podpisze również spółka PKP SA, która obok BPPT będzie kluczowym partnerem, a także Wojewoda Kujawsko-Pomorski, gmina Nowa Wieś Wielka, Zarząd Portu Morskiego w Gdyni, PKP Cargo oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Obecność portu morskiego w Gdyni jest dość istotna, bowiem wyraża ona, iż dla gdyńskiego portu budowa terminalu intermodalnego w Bydgoszczy, to ważne dla rozwoju przedsięwzięcie.

 

Terminal w Emilianowie może pełnić rolę docelową bramy zewnętrznej do portów w Trójmieście. Kontenery rozładowywane w Gdańsku i w Gdyni, a potencjalnie też w Elblągu po przekopie Mierzei Wiślanej, wysyłane byłyby pociągami do Emilianowa, a dopiero stąd następowałaby ich dystrybucja w różne miejsca kontynentu. Taką filozofię wymusza w pewnym sensie układ infrastruktury kolejowej, bowiem linie kolejowe którymi skomunikowane są porty w Gdańsku i w Gdyni krzyżują się w Bydgoszczy. Obecnie rząd realizuje modernizację linii kolejowej nr 201 (w ramach której dobudowywany jest tor oraz instalowana elektryfikacja) pomiędzy Maksymilianowem pod Bydgoszczą, a gdyńskim portem.

 

Planowane jest też złożenie wniosku o uznanie tego przedsięwzięcia za rządową inwestycję strategiczną, co ułatwić ma pozyskiwanie środków finansowych. Wstępnie planowane jest powołanie spółki celowej, która ma koordynować przygotowanie inwestycji – informuje Urząd Miasta Bydgoszczy. O powołaniu spółki celowej mówi się już blisko od roku, póki co jednak są to kolejne zapowiedzi.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Polonia Bydgoszcz przygotowuje się do świętowania jubileuszu 100 lecia

    W tym roku trzy bydgoskie kluby będą świętować swoje 100-lecie istnienia – BTW, Gwiazda i Polonia. Szczególne poruszenie związane z tą rocznicą widoczne jest w Polonii, gdzie obecni i byli działacze powołali komitet obchodów – Niewiele klubów ma okazję obchodzić jubileusz 100-lecia, dlatego chcemy, żeby były to godne obchody – mówi Marcin Matusiak, prezes sekcji piłkarskiej KP Polonia Bydgoszcz.

    Etykiety: Polonia Bydgoszcz
  • List otwarty środowiska CWZS Zawisza

    Od 1 stycznia obietkami sportowymi przy ulicy Gdańskiej 163 zarządza podległe bezpośrednio prezydentowi Bydgoskie Centrum Sportu. Wcześniej obiekty sportowe znajdowały się w zarządzie Cywilno Wojskowego Związku Sportowego ,,Zawisza". CWZS wystosował do społeczności lokalnej list otwarty, którego treść publikujemy poniżej.

    Etykiety: CWZS

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)

Wiadomości z regionu