Jesteś tutaj: HomeBydgoszczAmerykanie zwiększą swoją obecność w Polsce, czy w naszym regionie?

Amerykanie zwiększą swoją obecność w Polsce, czy w naszym regionie?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 24 wrzesień 2019 10:56
Amerykanie zwiększą swoją obecność w Polsce, czy w naszym regionie? Fot: Jakub Szymczuk / KPRP

W poniedziałek wieczorem - godzina 20:20 czasu polskiego – w Nowym Jorku prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Spotkanie potrwało 30 minut i zakończyło się podpisaniem deklaracji o pogłębieniu współpracy obronnej.

Porozumienie zakłada większą obecność sił amerykańskich w Polsce. Co istotne, zawiera pewne szczegóły dotyczące ulokowania amerykańskich sił. Główną siedzibą Centrum Szkolenia Bojowego ma być Drawsko Pomorskie, baza lotnicza zlokalizowana będzie natomiast pod Wrocławiem, lotnicza brygada bojowa będzie zlokalizowana w Powidzu., siły specjalne mają stacjonować w Lublincu. Kwestią do dalszej dyskusji jest ulokowanie pancernej brygady grupy bojowej.

 

I właśnie ten ostatni element, który będzie przedmiotem dalszych polsko-amerykańskich rozmów, dla nas może okazać się najciekawszy. Lokacji amerykańskiej brygady pancernej w Polsce Ministerstwo Obrony Narodowej poświęciło opracowane pt. ,,Proposal for a U.S. Permanent Presence in Poland”. Ten dokument przekazany Amerykanom przez MON proponuje lokalizację w rejonie Bydgoszczy i Torunia. W ubiegłym roku był on dość głośno cytowany przez media polskie i amerykańskie.

 

Za atuty wskazuje się funkcjonowanie w Bydgoszczy instytucji NATO (w tym Centrum Szkolenia Sił Połączonych), funkcjonowania lotniska cywilnego oraz licznych mniejszych lotnisk w regionie, infrastruktury związanej z przemysłem lotniczym (Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2), bliskie położenie portu marynarki wojennej w Gdyni oraz konsulatu USA w Poznaniu, a także dobre połączenia z Niemcami (bazy miałyby zostać ulokowane głównie do obrony przed Federacją Rosyjską). Raport wskazuje również na funkcjonowaniu w Bydgoszczy i Toruniu 15 szpitali, 7 uniwersytetów i 2 międzynarodowych szkół. Toruń został wskazany natomiast przede wszystkim z powodu dużego poligonu. Dodatkowy atut naszego regionu to zlokalizowanie w Inowrocławiu bazy śmigłowców bojowych.

 

Z opracowania Proposal for a U.S. Permanent Presence in Poland

 

Ewentualne zlokalizowanie brygady zmechanizowanej w naszym regionie jest zatem wciąż kwestią otwartą.

 

Po spotkaniu z polskim prezydentem, prezydent Donald Trump poinformował, że w ciągu najbliższych kilku miesiecy zniesione zostaną wizy dla Polaków udających się do Stanów Zjednoczonych.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Sportis Business Club zainaugurował działalność

  W ubiegłym tygodniu działalność oficjalnie zainaugurował w Osielsku Sportis Business Club. Celem Business Clubu jest wsparcie finansowe dla rozwoju klubu piłkarskiego Sportis, który występuje na boisku w Łochowie. Drużyna seniorów awansowała w poprzednim (zakończonym szybciej z powodu COVID-19) sezonie do IV ligi.

 • Finał okręgowego Pucharu Polski przyniósł emocję za cały sezon

  Unia Janikowo zdobywcą okręgowego Pucharu Polski – w nagrodę zespół z Kujaw w przyszłym tygodniu zmierzy się w rozgrywkach Pucharu Polski na szczeblu centralnym z I ligowym Zagłębiem Sosnowiec. W finale Unia pokonała we Włocławku Zawiszę Bydgoszcz.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Mocny przyrost zachorowań na COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 843 nowych przypadkach COVID-19 w Polsce, z czego 24 przypadkach w województwie kujawsko-pomorskim. Tak dużego dziennego przyrostu nie mieliśmy w naszym województwie od dawna – właściwie od fazy rozwoju epidemii w marcu.

  Etykiety: covid19
 • Abp Gądecki apeluje do wiernych o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw

  W poczuciu odpowiedzialności za życie i zdrowie Polaków, apeluję ponownie do wszystkich wiernych o ścisłe przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych, a zwłaszcza o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw religijnych - podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu