Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPESA kolejny raz z problemami finansowymi

PESA kolejny raz z problemami finansowymi

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 26 wrzesień 2019 16:43
PESA kolejny raz z problemami finansowymi Fot: PESA

Polski Fundusz Rozwoju w najbliższym miesiącu wspomoże zakłady PESA Bydgoszcz, których jest właścicielem. Bydgoska firma ponownie ma problemy z płynnością. Oznacza to, że kolejny rok z rzędu PESA odnotuje stratę.

PFR planuje wesprzeć PESA kwotą 260 mln zł, bez tych pieniędzy firma nie jest wstanie zrealizować kontraktów. Jak przyznaje prezes Krzysztof Sędzikowski (w rozmowie z portalem rynek-kolejowy.pl), jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest łatka nierzetelnego płatnika wśród podwykonawców, przez co wliczają oni w cenę ryzyko współpracy PESA, co wiąże się nawet w kosztami wyższymi o 20%.

 

W 2018 roku strata PESA wyniosła 168,4 mln zł, w tym roku w okresie do sierpnia zakład jest 66 mln na minusie. Sędzikowski przewiduje że wdrażana restrukturyzacja przyniesie efekt w postaci zysku, jeżeli nie pojawią się żadne problemy.

 

Wzrastają natomiast wpływy PESA – w 2017 roku było to 743 mln zł, w 2018 już 971 mln, a w tym roku do końca sierpnia już 805 mln, stąd też przewiduje się w tym roku obrót na poziomie 1,5 mld zł.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

  • Kluczowe pytanie dla wielu kwestii – jaki będzie nowy budżet Unii Europejskiej?

    Powoli końca dobiega perspektywa finansowa Unii Europejskiej 2014-2020, której rozliczenie zapewne potrwa jeszcze rok, może dwa dłużej, to kluczowe staje się pytanie jak będzie wyglądać perspektywa 2021-2027? Wiele inwestycji planowanych jest w oparciu o środki unijne, począwszy od szczebla rządowego po samorządowych.

    Etykiety: Unia Europejska
  • Spółka marszałkowska jeszcze nie inwestuje, ale prezes dobrze zarabia

    W marcu 2018 roku Sejmik Województwa wyraził zgodę na powołanie spółki Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Regionalne. Celem spółki jest prowadzenie dużych inwestycji z ramienia Samorządu Województwa, na razie spółka jeszcze żadnego dużego projektu inwestycyjnego nie prowadzi, natomiast Zarząd Województwa ,reprezentując jedynego wspólnika spółki (Samorząd Województwa) zdecydował o wysokiej pensji dla prezesa.

Wiadomości z regionu

Śledź nas