Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSchreiber inauguruje cykl spotkań z ludźmi sportu. Kownacki rozdaje widelce

Schreiber inauguruje cykl spotkań z ludźmi sportu. Kownacki rozdaje widelce

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 07 październik 2019 15:41

Rozpoczął się ostatni tydzień przed wyborami parlamentarnymi, w poniedziałek mieliśmy dość sporą aktywność kandydatów na posłów. Minister Łukasz Schreiber w sali z widokiem na stadion Gwiazdy, najstarszego bydgoskiego klubu sportowego zainaugurował debaty z lokalnymi działaczami sportowymi, których celem jest współdziałanie na rzecz rozwoju sportu.


Minister Schreiber ponownie się pochwalił, że w czasie czterech ostatnich lat na rozwój infrastruktury sportowej w samej Bydgoszczy trafiło około 50 mln zł, z tego 25 mln zł na budowę nowego basenu Astorii - W latach 2012-2015 było to 17 mln, czyli mniej więcej trzykrotnie mniej. To jest ta skala różnicy – wyjaśnia minister. Miliony złotych trafiły też do regionu, chociażby dofinansowanie na poziomie 2,5 mln zł na budowę hali sportowej w Żninie, czy 3,5 mln zł na podobny obiekt w Pruszczu.

 

 

Na tym spotkaniu była też mowa o innym klimacie dla funkcjonowania klubów sportowych. Rząd uruchomił specjalny program wspierania klubów. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele klubów z regionu, przedstawiciel Gwiazdy Robert Sikorski przyznał, że w ostatnich latach we wspieranie sportu na naszym lokalnym podwórku włączyły się spółki skarbu państwa – Totalizator Sportowy czy PKN Orlen, co pomaga drużynie Gwiazdy utrzymywać się w czołówce Super Ligi Tenisa Stołowego.

 

Zgodzono się jednak z tym, że jeszcze wiele dla sportu trzeba zrobić, dlatego minister Schreiber zadeklarował, że po powołaniu nowego rządu chciałby zorganizować kolejne tego typu spotkanie już z udziałem nowego ministra sportu. Nie będzie to raczej obecny minister Witold Bańka, który wkrótce obejmie obowiązki przewodniczącego Światowej Agencji Antydopingowej.

 

 

Finowie i Francuzi uczyli się jeść widelcem od Polaków

Poseł Bartosz Kownacki w kończącej się kadencji został zapamiętany z wypowiedzi w programie publicystycznym, w której zasugerował, że Francuzi uczyli się jeść widelcem od Polaków. Wypowiedź ta padła przy okazji dyskusji o zerwanym kontraktem na zakup od Francuzów śmigłowców.

 

 

Sprawę postanowił odgrzać dzisiaj sam Kownacki, który jako gadżet wyborczy rozdaje drewniane widelce - Miały być to słowa w swojej istocie zabawne, pokazujące bogactwo polskiej historii i siłę Polski w XVI wieku do czego warto nawiązywać – tłumaczy Kownacki - Kilka minut po mojej wypowiedzi w programie Bogdana Rymanowskiego, informacja która była na Wikipedii została usunięta.

 

Informacja na Wikipedii początkowo wskazywała, że Francuzi jeść widelcami nauczyli się od polskiego króla Henryka III Walezego - Duża część mediów, dziennikarzy i osób z życia publicznego próbowała tę informację wymazać z historii Polski, a trzeba przypomnieć, że Polska z XVI wieku była jednym z największych mocarstw Europy.

 

- Dla części polskich elit polska historia to powód do wstydu. Inaczej jest w naszym przypadku, my potrafimy, czasem z dystansem być dumni z naszej historii – zaznacza Kownacki.

 

Nawiązał on na konferencji prasowej do książki szwedzkiego historyka Hermana Lindqvista, który pisze, że Szwedzi wynalazek widelca poznali w Anglii, natomiast na polskim dworze mieli poznać go Finowie.

 

Poslowi Kownackiemu zadaliśmy serię pytań merytorycznych, szerzej o nich we wtorek na Portalu Kujawskim.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • W sierpniu rusza sezon lekkoatletyczny. Za dwa tygodnie II Memoriał Ireny Szewińskiej

  Irena Szewińska to jedna z najwybitniejszych polskich sportsmenek, ale też osoba która jak przyznają lokalnie działacze, dzięki której Bydgoszcz miała szansę zaistnieć jako organizator dużych imprez lekkoatletycznych o randze międzynarodowej. 19 sierpnia odbędzie się na stadionie Zawiszy II memoriał jej imienia.

 • Tym razem derby Bydgoszczy bez rozstrzygnięcia

  Konfrontacja Zawiszy z Chemikiem przy ulicy Gdańskiej była wyczekiwana od dawna – warto przypomnieć, że mecz ten miał się odbyć w ramach sezonu 2019/2020 w marcu, ale dotarcie wirusa COVID-19 do Polski pokrzyżowało te plany. Mecz się odwlekł, ale nie uciekł, w sobotę 1 sierpnia na inaugurację rozgrywek IV ligi sezonu 2020/2021 Zawisza podejmował przy Gdańskiej Chemika.

Wiadomości sportowe

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Senator Ryszard Bober zarażony COVID-19

  Portal Onet.pl poinformował, że zarażenie COVID-19 potwierdzono o senatora Ryszarda Bobera, który w Senacie reprezentuje okręg grudziądzki. Z powodu potwierdzonych przypadków zarażenia COVID-19, przesunięto obrady Senatu i Sejmu.

  Etykiety: Ryszard Bober
 • 14 tys. mandatów za brak maseczek

  Sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa pouczyliśmy już prawie 55 tys. osób, prawie 14 tys. ukaraliśmy mandatem karnym, a w prawie 6 tys. przypadkach skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu