Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCPK, a przyszłość bydgoskiego lotniska

CPK, a przyszłość bydgoskiego lotniska

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 15 październik 2019 11:31
CPK, a przyszłość bydgoskiego lotniska Fot: Bartosz Bieliński

Port Lotniczy w Lublinie opublikował raport ,,Centralny Port Komunikacyjny – analiza koncepcji”, w którym wskazywana jest obawa, że budowa CPK może stanowić zagrożenie dla portów regionalnych, w szczególności położonych tych najbliżej: Łodzi, Lublin i Bydgoszczy. Zdaniem Anny Midery z Portu Lotniczego w Łodzi, w Polsce brakuje strategii dla lotnictwa.

 

Taka strategia miałaby wskazać rolę portów regionalnych, w tym Portu Lotniczego Bydgoszcz.

 

Główny argument za utworzeniem CPK to powoli ograniczające się możliwości związane z przepustowością lotniska na Okęciu w Warszawie. Centralny Port Komunikacyjny nie powstanie w ciągu kilku miesięcy, stąd też jest czas aby się do nowej rzeczywistości przygotować. Optymistycznie jako termin oddania do użytku CPK wskazuje się na 2027 rok, ale może się to o kilka lat wydłużyć. Patrzymy bowiem w perspektywę daleko poza rozpoczynającą się kadencję parlamentu.

 

W pierwszym półroczu bieżącego roku polskie lotniska obsłużyły 22,3 mln, przez co rok może zamknąć się w okolicach 50 mln (0,4 mln bydgoskiego lotniska, w sytuacji, gdy ponad 60% ruchu generują porty regionalne, wypada dość mało znacząco). Urząd Lotnictwa Cywilnego szacuje, że do 2028 roku polskie porty będą obsługiwać 74 mln pasażerów rocznice, przez co zapowiada się wzrost pasażerów na rynku. Początkowo CPK ma obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie (przy założeniu zamknięcia Okęcia), a docelowo mówi się nawet o 100 mln.

 

W raporcie wskazuje się na istotny dla przyszłości portów regionalnych rozwój infrastruktury. Jeżeli do 2030 roku uda się uruchomić tzw. Kolej Dużych Prędkości to będzie to na niekorzyść małych portów.

 

Bydgoskie lotnisko od dawna odczuwa konkurencję innych portów. Z Torunia do Gdańska można dojechać w podobnym czasie co do Bydgoszczy. Budowa KDP w bydgoski port uderzyć może poprzez odbieranie pasażerów z Włocławka i okolic, ale to jest już teraz teren w oddziaływaniu Modlina, którego przyszłość też jest niepewna. Budowa jest droga ekspresowa S-5, a to oznacza większą konkurencyjność lotniska w Poznaniu.

 

Wynika z tego rekomendacja, iż należy rozwijać dostępność komunikacyjną bydgoskiego lotniska. Przez co budowa linii kolejowej przebiegającej przez PLB z Trzcinca do Solca Kujawskiego może okazać się niezbędna, jeżeli bydgoskie lotnisko po 2030 roku ma działać.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Co się odwlecze to nie uciecze

    Derbami Zawisza – Chemik niebiesko-czarni mieli rozegrać pierwszy po latach przerwy mecz na stadionie Zawiszy przy ulicy Gdańskiej – mecz planowany był na inauguracje rundy wiosennej w marcu. Do meczu jednak nie doszło z uwagi na epidemię COVID-19, z powodu której w IV lidze nie rozpoczęto nawet rundy wiosennej. Los chciał, że Zawisza podejmie Chemika na inaugurację sezonu 2020/2021.

    Etykiety: piłka nożna
  • Kolejny dobry występ nadziei polskiego tenisa z Kujaw

    We Wrocławiu odbyły się zawody w tenisie juniorskim do lat 18. Dobry występ odnotowała na nich Zuzanna Szczepańska, uczennica II LO w Inowrocławiu, która wywalczyła dwa medale. Dla

    Szczepańskiej było to pożegnanie z rozgrywkami juniorskimi.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

Wiadomości z regionu