Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDo ilu wypadków z udziałem komunikacji miejskiej musi jeszcze dojść?

Do ilu wypadków z udziałem komunikacji miejskiej musi jeszcze dojść?

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 27 październik 2019 00:21
Ilustracyjnie Ilustracyjnie

W piątek na Rondzie Fordońskim doszło do zderzenia tramwaju z tirem, 4 osoby, w tym 3 dzieci zabrano do szpitali. Z ustaleń policjantów wynika, że winny zdarzenia jest motorniczy.

Na tym można by zakończyć prezentowanie informacji, ewentualnie ubogacić o zdjęcia z miejsca wypadku, aby zaspokoić ciekawskich, a następnie przejść do normalnego trybu życia. Nie jest to jednak pierwszy wypadek z udziałem tramwaju czy autobusu komunikacji miejskiej w ostatnim czasie. Weźmy chociażby wypadek z kwietnia 2017 roku, gdy przy ulicy Jagiellońskiej, nieopodal dworca PKS tramwaj zderzył się z autobusem PKS – wówczas poszkodowanych było 17 osób. Przyczyną wypadku było wjechanie przez motorniczego na czerwonym świetle.

 

Trzeba zadać pytanie, dlaczego motorniczym czy kierowcom autobusów zdarza się wymuszanie pierwszeństwa. Jak ktoś poobserwuje funkcjonowanie transportu miejskiego, to właściwie każdego dnia można zauważyć autobus przejeżdżający na czerwonym świetle. Codziennie kuszony jest los i ryzykowane życie kierującego oraz pasażerów, a także innych uczestników ruchu. Na szczęście codziennie nie dochodzi do wypadków. Dlaczego tak się zatem dzieje? Czy to rozkojarzenie, a może presja czasu. Na forach pojawiają się niekiedy, zazwyczaj anonimowe wpisy, że rozkłady jazdy nie są dostosowane do sytuacji na drodze, natomiast na motorniczych i kierowcach jest presja wyrabiania się w nich. To może generować niebezpieczne sytuacje.

 

Już raz o tym problemie pisaliśmy, po kolejnym wypadku do sprawy wracamy, licząc potraktowanie jej na poważnie. Od jakiegoś czasu funkcjonuje w Bydgoszczy płaszczyzna współpracy środowisk pieszych, służb miejskich i policji, w ramach której analizowane są wypadki z udziałem pieszych. Być może warto przyjrzeć się w podobnej formule rozkładom jazdy i bezpieczeństwu transportu zbiorowego.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Dziesięć lat temu ostatni raz na Zawiszy grała pierwsza reprezentacja

    18 listopada 2009 roku reprezentacja Polski podejmowała na stadionie bydgoskiego Zawiszy reprezentację Kanady. Przez kolejną dekadę nie było nam dane oglądać pierwszej piłkarskiej reprezentacji podczas meczu w Bydgoszczy. Tamto spotkanie mogło zostać zapamiętane przez oprawę, jaką przygotowali miejscowi kibice Zawiszy pt. ,,Z orłem w koronie po jednej stronie”.

    Etykiety: piłka nożna
  • Nasz bohater!

    We wtorkowy wieczór w meczu eliminacji do Euro 2020 na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski pokonała Słowenię 3:2, pieczętując zwycięstwo grupie G, co skutkuje awansem do turnieju. Decydującego gola zdobył Jacek Góralski, chłopak z Bydgoszczy.

    Etykiety: Jacek Góralski

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu

Śledź nas