Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWczoraj jeszcze byli, dziś ich już nie ma

Wczoraj jeszcze byli, dziś ich już nie ma

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 01 listopad 2019 10:34

Jest na świecie jedna rzecz pewna – śmierć. Każdego dnia odchodzą kolejne osoby, niekiedy nam bliskie, a niekiedy znane z życia publicznego. Bywa, że są to osoby, które kształtowały rzeczywistość wokół nas, po tym jak odeszli dalej jakoś funkcjonujemy, ale bez nich to już zupełnie inaczej. Przez ostatni rok odeszło wielu bydgoszczan.

Spoglądając nawet na ostatni czas można by wymienić kilka nazwisk - chociażby w środę żegnany był Jerzy Riegiel, wybitny fotografik, który pozostawił nam cenne fotografie prezentujące dawną Bydgoszcz. Dzisiaj trudno mówić o dziejach Bydgoszczy bez fotografii Riegla. Kilka dni wcześniej żegnany był Wiesław Czapiewski, wybitny trener lekkoatletyczny, być może postać dla wielu przeciętnych bydgoszczan anonimowa, ale jak ktoś bliżej śledzi królową sportu, to dostrzega jak to wielka strata. Czapiewski był trenerem tyczkarza Pawła Wojciechowskiego. Ubiegły tydzień to pogrzeb Łukasza Chojnackiego, postaci znanej w środowisku żużlowym oraz politycznym, trudno jednak wycenić wkład jaki wniósł dla naszego lepszego dzisiaj w okresie, gdy był aktywnym uczestnikiem życia politycznego.

 

Na temat zmarłych w ostatnim roku można by pisać długo, wspomnę jednak jeszcze o dwóch postaciach. W sierpniu zmarł malarz Roman Puchowski, autor wielu wspaniałych obrazów przedstawiających Bydgoszcz, ale także Koronowo, bo był pasjonatem tego miasteczkach, w okolicy którego miał działkę, na której wypoczywał. Namalował m.in. Bitwę pod Koronowem, w ostatnim czasie przypomniał dawny Kanał Bydgoski, dzięki niemu mogliśmy zobaczyć jak 100 lat temu wyglądała dzisiejsza ulica Focha - dzisiaj dwupasmówka, a wówczas tętniąca życiem część Kanału Bydgoskiego. Planował kolejne dzieła, jego marzeniem było stworzenie wielkiej panoramy bitwy pod Monte Cassino, która miała być wizytówką Młynów Rothera, tego dzieła nie zdążył jednak zrealizować.

 

W czerwcu niespodziewanie zmarł generał Zbigniew Nowe, niegdyś szef Urzędu Ochrony Państwa, wcześniej działacz opozycji antykomunistycznej. Oficjalnych biogramów w mediach nie brakowało, dlatego nie będę ich szerzej rozpisywał, natomiast nawiąże do wydarzeń z 2017 roku, gdy zakłady PESA stanęły przed poważną groźbą upadku. Jak wiemy doszło do nacjonalizacji PESA i firma powoli zaczyna wychodzić na prostą. Wiem że w inicjatywę ratowania PESA zaangażował się nieformalnie generał Nowek, działał w kuluarach, dzisiaj trudno ocenić w jakim stopniu przyczynił się dla tego, że PESA dostała drugą szansę.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • W sierpniu rusza sezon lekkoatletyczny. Za dwa tygodnie II Memoriał Ireny Szewińskiej

  Irena Szewińska to jedna z najwybitniejszych polskich sportsmenek, ale też osoba która jak przyznają lokalnie działacze, dzięki której Bydgoszcz miała szansę zaistnieć jako organizator dużych imprez lekkoatletycznych o randze międzynarodowej. 19 sierpnia odbędzie się na stadionie Zawiszy II memoriał jej imienia.

 • Tym razem derby Bydgoszczy bez rozstrzygnięcia

  Konfrontacja Zawiszy z Chemikiem przy ulicy Gdańskiej była wyczekiwana od dawna – warto przypomnieć, że mecz ten miał się odbyć w ramach sezonu 2019/2020 w marcu, ale dotarcie wirusa COVID-19 do Polski pokrzyżowało te plany. Mecz się odwlekł, ale nie uciekł, w sobotę 1 sierpnia na inaugurację rozgrywek IV ligi sezonu 2020/2021 Zawisza podejmował przy Gdańskiej Chemika.

Wiadomości sportowe

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Senator Ryszard Bober zarażony COVID-19

  Portal Onet.pl poinformował, że zarażenie COVID-19 potwierdzono o senatora Ryszarda Bobera, który w Senacie reprezentuje okręg grudziądzki. Z powodu potwierdzonych przypadków zarażenia COVID-19, przesunięto obrady Senatu i Sejmu.

  Etykiety: Ryszard Bober
 • 14 tys. mandatów za brak maseczek

  Sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa pouczyliśmy już prawie 55 tys. osób, prawie 14 tys. ukaraliśmy mandatem karnym, a w prawie 6 tys. przypadkach skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu