Jesteś tutaj: HomeBydgoszczObywatele z wystąpieniami na Radzie Miasta trochę jak intruzi

Obywatele z wystąpieniami na Radzie Miasta trochę jak intruzi

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 09 listopad 2019 17:11

Wystąpienia obywatelskie na sesji Rady Miasta Bydgoszczy zostały zainaugurowane po 2010 roku przez ówczesnego przewodniczącego Romana Jasiakiewicza. Chodziło o to, aby mieszkańcy mogli przyjść ze swoimi wizjami i pomysłami do samorządowców. Żeby też poczuli się, że to jest ich samorząd.

Idea ta niby funkcjonuje do dzisiaj, do wystąpień dalej dochodzi, ale coraz częściej występujący mogą czuć się jako intruzi. Niegdyś wystąpienia odbywały się na początku sesji, teraz postanowiono jest przesunąć na koniec, rzekomo z troski o mieszkańców, którzy do południa pracują. Takie rozwiązanie niesie jednak inny problem, bo przebieg sesji jest trudny do przewidzenia, a jak radni się konkretnie pokłócą politycznie, to wystąpienie wypaść może nawet w okolicy północy. Jak obywatel poczeka na nie od godziny powiedzmy 14, to może już nie mieć siły, aby zabrać głos. I niestety dochodziło do sytuacji, gdy po godzinie 23 mieszkańcy rezygnowali z głosu.

 

O wystąpieniu Macieja Jasińskiego w imieniu Rady Osiedla Kapuściska już raz pisałem, tuż wrześniowej sesji Rady Miasta, gdy planowane było ono pierwotnie. Z racji obecności przedstawicieli tego osiedla już o godzinie 9:00, gdy zaczynała się sesja, radni opozycji zaproponowali, aby odbyło się ono na początku, Koalicja Obywatelska i SLD odrzucili ten wniosek. Gdy po godzinie 14:00 ogłaszano godziną przerwę obiadową, a sesja szła powolnie, Jasiński postanowił przesunąć wystąpienie na koniec października.

 

Półtora tygodnia temu Maciej Jasiński pojawił się na sali sesyjnej ponownie, tym razem sesja szła w miarę sprawnie, więc o przyzwoitej porze wszedł na mównice - Ubolewam nad tym, że wystąpienia obywatelskie przesuwane są na sam koniec – rozpoczął od przytyku. Następnie wyjaśnił, że lepiej, aby wystąpienia obywatelskie odbywały się zawsze z rana, bo trudne jest przewidzenie, kiedy sesja będzie się kończyć, co wymaga od obywateli siedzenia przez kilka godzin. Od redakcji dodam natomiast, że obywatele za udział w sesji, w przeciwieństwie do radnych, nie otrzymują diet.

 

Jasiński mówił o większej potrzebie dbania na Kapuściskach o zieleń. Nie ograniczał się jednak do oczekiwań większej liczby nasadzeń, ale poruszył tez problem niszczenia drzew i krzewów podczas prac inwestycyjnych, często z powodu złego obchodzenia się z nimi budowlańców. Przedstawił za dobry przykład Wrocław, gdzie opracowano ,,Standardy Ochrony Drzew w Inwestycjach”, zasugerował, że radni powinni zlecić opracowanie takich wytycznych również dla inwestycji w Bydgoszczy.

 

Nie mógł mówić jednak swobodnie, bo po około 10 minutach przewodnicząca Monika Matowska przypomniała mu, ze czas powoli się kończy i powinien zbliżać się ku końcowi. Przy kolejnej uwadze wyraził ubolewanie, że zanim doszedł do głosu musiał się przysłuchiwać kłótni między radnymi.

 

Jeden z dziennikarzy usłyszał, jak jeden z radnych miał wyraził komentarz ,,co on p.....”. Nie słyszałem tego komentarza, więc nie rozwijam tematu (jedynie wskaze, że takie podejrzenie kierowane jest do radnego koalicji) ,ale była by to już wisienka na torcie w procesie wypaczania wystąpień obywatelskich przez bydgoskich samorządowców.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

 • Kenijska biegaczka o krok od rekordu świata

  Niewiele brakowało, aby 4 września Faith Kipyegon, 26-letnia reprezentantka Kenii pobiła na zawodach w Brukseli rekord świata w biegu na 1000 metrów. Warto o niej wspomnieć, bowiem w 2010 roku jako 16-latka triumfowała na Mistrzostwach Świata w Biegach Przełajowych, które zorganizowano w podbydgoskim Myślęinku. Tym bardziej powinniśmy się cieszyć, że o tym fakcie pamiętają portale piszące o lekkiej atletyce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • GDDKiA potwierdza chęć ogłoszenia przetargu na S-10 w przyszłym roku

  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła plany przetargów na 2021 roku. W tych planach znajduje się ogłoszenie przetargu na liczący dokładnie 50,4 km odcinek drogi ekspresowej S-10 Bydgoszcz – Toruń. W czerwcu minister infrastruktury w podbydgoskim Emilianowie zadeklarował, że przetarg zostanie ogłoszony na przełomie 2020 i 2021 roku.

 • Powiat aleksandrowski znajdzie się w strefie żółtej

  Ostatni tydzień to dość sporo nowych zachorowań na COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim – szczegółowo sytuację omówimy w jutrzejszym raporcie. Od jutra będzie obowiązywać też zaktualizowany podział na strefy z dodatkowymi obostrzeniami. Na tej liście znajdzie się od jutra powiat aleksandrowski, w którym znajduje się miasto uzdrowiskowe Ciechocinek.

Wiadomości z regionu