Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPamięci Szwalbe i Barciszewskiego

Pamięci Szwalbe i Barciszewskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 11 listopad 2019 00:25

Dzisiaj z okazji daty 11 listopada obchodzimy w całej Polsce Święto Niepodległości. Data 11 listopada to również dzień śmierci dwóch wybitnych bydgoszczan Andrzeja Szwalbe oraz Leona Barciszewskiego (prawdopodobna). Na temat Szwalbe Sławomir Ciecierski stworzył kilka dni temu aplikację mobilną.

Dzisiaj trudno sobie wyobrazić Bydgoszcz bez Szwalbe i Barciszewskiego, stąd też potrzeba wspomnienia o tych dwóch wielkich postaciach. Andrzej Szwalbe zmarł nie tak dawno, bo 11 listopada 2002 roku, pozostawiając po sobie ogromny dorobek i spuściznę. Dzisiaj z Andrzejem Szwalbe kojarzy się Filharmonia Pomorska, przed którą znajduje się zresztą jego pomnik oraz po części Opera Nova, do której budowy się przyczyniał. Jako dyrektor Filharmonii budował jej rozpoznawalność i rangę w skali kraju i Europy. O dziełach Szwalbe można by pisać dużo, bowiem też angażował się politycznie, chociażby prezentując swoje koncepcje podziału kraju i województwa, w których uwzględniał właściwą rangę Bydgoszczy.

 

O Andrzeju Szwalbe więcej można przeczytać w aplikacji mobilnej, która dostępna jest w Google Play pod linkiem - https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.ciecierski.szwalbe2&fbclid=IwAR0oqeY6i05MmwMEtnQtPP7ZEzz6VmReFKVurD4U3G2lGPl_hTQbT0kQ9YE

 

Aplikację we współpracy ze Stowarzyszeniem im. Andrzeja Szwalbego ,,Dziedzictwo” stworzył Sławomir Ciecierski.

 

Data 11 listopada, to też prawdopodobny dzień śmierci prezydenta Bydgoszczy Leona Barciszewskiego, postaci niezwykle tragicznej. Po wybuchu II wojny światowej wraz z innymi prezydentami został ewakuowany z narady prezydentów we Włocławku na wschód. Na wieść o krwawym terrorze jaki panuje w Bydgoszczy wrócił do miasta, wraz z synem został aresztowany. Po miesięcznym pobycie w areszcie, gdzie był torturowany, został zamordowany. Najprawdopodobniej zabito go 11 listopada, nie wiemy jednak gdzie. Nie jest znane również miejsce pochówku jego ciała. Na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy znajduje się jego symboliczny grób.

 

Z racji tego, że dzisiaj obchodzimy Święto Niepodległości, należy wspomnieć, że Barciszewski wspierał działania niepodległościowe, chociażby wspomagając Powstanie Wielkopolskie jako zastępca konsula generalnego odrodzonej Polski w Berlinie, gdzie przeprowadził liczną reparację polskich jeńców, w tym wojskowych.

 

Co łączyło te dwie postacie? Nie byli rodowitymi bydgoszczanami. Ich życie z Bydgoszczą związało się dopiero w pewnym etapie, wówczas zdecydowali się zostać bydgoszczanami z wyboru. Cześć ich pamięci!

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • 9 kolejka IV ligi nie namieszała w czubie tabeli. Nerwowo było na Gdańskiej

  Liderem po 9 kolejkach jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 22 punktów, ale ten klub ma jeden mecz rozegrany więcej od rywali z dalszych miejsc. Kolejne lokaty zajmują: Lider Włocławek, Zawisza Bydgoszcz (po 20 punktów) i Sportis Łochowo z 19 punktami. Kolejna Wda Świecie ma do Sportisu 4 punkty straty. Wszystkie wymienione kluby swoje spotkania w 9 kolejce wygrały.

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Pacjenci skarżą się na zamknięte przychodnie, a eksperci wskazują na skutki zaniedbania profilaktyki

  Pandemia COVID-19 sprawiła, że nieobecne do tej pory w szerszym spektrum usługi zaczęły się rozwijać – taką usługą są teleporady, czyli zdalne konsultacje z lekarzem, które są refundowane. Teleporada jednak nie zawsze jest wstanie zastąpić wizytę u lekarza, ale można odnieść wrażenie, że w wielu przychodniach tak jest to traktowane, czyli teleporad się nadużywa. Nie zawsze można się też do lekarza dodzwonić. To wszystko przekłada się na rozgoryczenie pacjentów, także w naszym regionie.

 • Sejmik chce pomóc oddłużyć Grudziądz. Dwaj radni z Bydgoszczy przeciwko tej drodze

  Sejmik Województwa przyjął dzisiaj stanowisko w sprawie wyrażenia zainteresowania przejęciem Szpitala Regionalnego w Grudziądzu, włączając go w poczet placówek służby zdrowia Samorządu Województwa. Nie jest to jednak ostateczna decyzja, do takowej jeszcze daleka droga, stanowisko ma bowiem, zdaniem wnioskodawców, pomóc uzyskać Miastu Grudziądz kredytu z budżetu państwa na przeprowadzenie restrukturyzacji.

  Etykiety: Grudziądz

Wiadomości z regionu