Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKobiak: Ustawy, które zapowiedziałem chce doprowadzić do finału

Kobiak: Ustawy, które zapowiedziałem chce doprowadzić do finału

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 14 listopad 2019 11:58
Kobiak: Ustawy, które zapowiedziałem chce doprowadzić do finału Fot: Kancelaria Senatu

Do tej pory Senat znajdował się w polskim parlamentaryzmie w cieniu Sejmu. Rozstrzygnięcia wyborcze i wybór na marszałka przedstawiciela opozycji sprawia, że w najbliższych latach Senat może odgrywać dość istotną rolę w stanowieniu prawa w Polsce. Rozmawiamy z bydgoskim senatorem Andrzejem Kobiakiem.

 

W kampanii wyborczej senator Andrzej Kobiak zapowiedział przygotowanie w nowej kadencji trzech projektów ustaw - Myślę, że jedną z pierwszych decyzji klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej, czyli Koalicji Obywatelskiej, będzie podjecie decyzji o powołaniu specjalnego zespołu prawników, którzy będą pomagali w pisaniu ustaw. Te ustawy, które zapowiadałem, będę chciał doprowadzić do finału, czyli do złożenia projektu i przegłosowania przez Senat. Myślę, że w ciągu najbliższego roku.

 

Pierwsza ustawa zaproponowana przez senatora to stworzenie od postaw prawa dotyczącego zatrudniania osób niepełnosprawnych. Senator w kampanii wskazywał, że ulgi podatkowe dla przedsiębiorców zatrudniających niepełnosprawnych nie nadążają za rozwojem gospodarczym, stąd też należy w nowej ustawie je powiązać chociażby z płacą minimalną. Druga propozycja senatora to tzw. pakiet samorządowy w Senacie, czyli utworzenie specjalnej Ławy Samorządowej, na której zasiadaliby przedstawiciele samorządów, aby mieli wpływ na tworzenie prawa, które bezpośrednio dotyczy samorządów. Senator chce również umożliwić przedsiębiorcom przekazywanie 1% podatku CIT na zakup dzieł sztuki bądź wspieranie działalności kulturalnej.

 

Kadencja została zainaugurowana we wtorek, podczas przemówienia w Sejmie prezydent RP Andrzej Duda apelował, aby język debaty w kolejnych latach nie był radykalny, aby spór odbywał się we wzajemnym poszanowaniu. O odniesienie się do tego apelu poprosiliśmy senatora Kobiaka - Marzę od samego początku, jak jestem w parlamencie, rzeczywiście wszelkie radykalizmy są szkodliwe - dialog to jest to co powinno nas łączyć, nawet jeżeli się różnimy w poglądach, to umiejętność rozmowy to jest rzecz najważniejsza. Parlament to miejsce, gdzie powinniśmy wymieniać się poglądami, nawet sprzecznymi, ale w sposób w taki jaki zasługuje na parlamentarzystę polskiego.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Polonia Bydgoszcz przygotowuje się do świętowania jubileuszu 100 lecia

    W tym roku trzy bydgoskie kluby będą świętować swoje 100-lecie istnienia – BTW, Gwiazda i Polonia. Szczególne poruszenie związane z tą rocznicą widoczne jest w Polonii, gdzie obecni i byli działacze powołali komitet obchodów – Niewiele klubów ma okazję obchodzić jubileusz 100-lecia, dlatego chcemy, żeby były to godne obchody – mówi Marcin Matusiak, prezes sekcji piłkarskiej KP Polonia Bydgoszcz.

    Etykiety: Polonia Bydgoszcz
  • List otwarty środowiska CWZS Zawisza

    Od 1 stycznia obietkami sportowymi przy ulicy Gdańskiej 163 zarządza podległe bezpośrednio prezydentowi Bydgoskie Centrum Sportu. Wcześniej obiekty sportowe znajdowały się w zarządzie Cywilno Wojskowego Związku Sportowego ,,Zawisza". CWZS wystosował do społeczności lokalnej list otwarty, którego treść publikujemy poniżej.

    Etykiety: CWZS

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)

Wiadomości z regionu