Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBudowa czwartego kręgu Opery Nova ma szansę ruszyć w przyszłym roku

Budowa czwartego kręgu Opery Nova ma szansę ruszyć w przyszłym roku

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 16 listopad 2019 00:49

Kilka dni temu dyrekcja Opery Nova poinformowała o zakończeniu prac nad projektem budowlanym dla budowy czwartego kręgu Opery Nova i wyraziła gotowość do rozpisania w pierwszych miesiącach 2020 roku przetargu na prace budowlane. Warunkiem jest jednak znalezienie przez samorządy pieniędzy, bowiem Opera Nova jako instytucja kultury nie dysponuje zbyt dużym budżetem.

Koszt budowy czwartego kręgu wraz parkingiem podziemnym na 228 samochodów to jak się szacuje 100 mln zł.

 

Wczoraj projekt budżetu Miasta Bydgoszczy na 2020 rok przedstawił prezydent Rafał Bruski. W tym dokumencie znajdują się środki na rozpoczęcie budowy w kwocie 8,1 mln zł, przy założeniu, że Województwo Kujawsko-Pomorskie i Miasto Bydgoszcz finansują budowę po połowie. W takim wypadku na przyszły rok powinna się znaleźć kwota ponad 16 mln zł. Prezydent w wieloletniej perspektywie planuje jednak 33 mln zł, czyli inwestycja miałaby zapewnioną kontynuacje finansowania. Na razie nie uwzględniono jednak w dokumentach finansowych budowy parkingu, który łącznie ma kosztować około 40 mln zł (sama budowa czwartego kręgu według szacunków ma kosztować 66 mln zł).

Być może uda się samorządom zapłacić za tę inwestycje mniej, bowiem prezydent Rafał Bruski poinformował, że marszałek województwa stara się pozyskać dofinansowanie z Funduszy Norweskich, nie wyklucza się też wsparcia środkami unijnymi w ramach nowej perspektywy finansowej z Regionalnego Programu Operacyjnego. Na dzisiaj jednak nie został jeszcze ustalony nowy wieloletni budżet Unii Europejskiej, stąd też nie wiemy jakie będą możliwości.

 

Wizualizacja

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • II Memoriał Ireny Szewińskiej odbędzie się w sierpniu

  Dokładnie jutro (30 maja) miał się rozpocząć na stadionie Zawiszy II Memoriał poświęcony, chyba największej polskiej lekkoatletce Irenie Szewińskiej. Z powodu pandemii koronawirusa zawody w tym terminie nie mogły się odbyć, pojawiło się też ryzyko, że w tym roku w Bydgoszczy nie będzie żadnych zawodów lekkoatletycznych, ale dosłownie przed kilkunastoma godzinami wyznaczono nowy termin.

 • Zawisza i Polonia w tym sezonie wrócą jeszcze na boisko

  Od pewnego czasu wiemy już, że rozgrywki piłkarskiej IV ligi zostały zakończone w sezonie 2019/2020 z powodu epidemii COVID-19. Cały czas nie było jednak wiadomo co z okręgowym Pucharem Polski. Te rozgrywki mają zostać dokończone w lipcu. Stawką rozgrywek okręgowych jest możliwość gry w Pucharze Polskim na szczeblu centralnym.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja

 • Ekonomia nie zawsze jest bezduszna i pozbawiona empatii

  Powoli temat koronawirusa zaczyna schodzić na dalszy plan, natomiast coraz więcej będzie się mówić o skutkach ekonomicznych pandemii, których doświadczać możemy w naszym życiu. Jeszcze kilka tygodni temu widoczny był w polityce dylemat – zamrażać gospodarkę w celu ratowania najbardziej narażonych na utratę życia z powodu COVID-19, czy skupiać się na ratowaniu gospodarki. Dzisiaj widzimy, że bardziej humanitarna polityka może również być skuteczniejsza gospodarczo.

  Etykiety: covid19
 • Prace nad wojewódzką strategią toczą się wolniej niż zakładano

  Istnieje prawdopodobieństwo, że nową Strategię Rozwoju Województwa do 2030 roku Sejmik Województwa uchwali w przyszłym roku. Główną przyczyną przedłużenia prac jest epidemia COVID-19, która utrudniła organizacje spotkań konsultacyjnych. Pierwotny plan zakładał uchwalenie nowej strategii mniej więcej jesienią.

Wiadomości z regionu