Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBiałe Błota nie chcą być liderem budowy obwodnicy

Białe Błota nie chcą być liderem budowy obwodnicy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 18 listopad 2019 00:48

Pod koniec 2017 roku zawiązało się porozumienie samorządowe na rzecz opracowania studium STEŚ dla budowy obwodnicy Białych Błot, czyli administracyjnego przygotowania inwestycji. Dobiega końca 2019 rok, a w tej sprawie właściwie nic nie zrobiono. Najprawdopodobniej liderowanie w tym przedsięwzięciu od wójta Białych Błot przejmie marszałek województwa.

Porozumienie samorządowe zawarła gmina Białe Błota z Miastem Bydgoszcz, powiatem bydgoskim oraz Województwem Kujawsko-Pomorskim. Samorządy miały się zrzucić na opracowanie studium. Pieniądze zostały w budżetach na rok 2018 i 2019 zapisane, ale nie rozpisano do tej pory przetargu. Dokonać tego powinien lider porozumienia, czyli gmina Białe Błota przez teren której przebiegać miałaby obwodnica.

 

Rok 2018 w gminie Białe Błota był dość specyficzny, po tym jak pod koniec 2017 roku ówczesny wójt przebywał w areszcie. Władzę powierzono wybranemu na przełomie roku zastępcy, który specjalnie nie był zainteresowany rozpisywaniem przetargu. Pod koniec 2018 roku mieszkańcy wybrali jednak nowego wójta.

 

Pytany o sprawę prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski przyznał, że rozmawiał w ostatnim czasie z wójtem Dariuszem Fundatorem. W trakcie tej rozmowy wójt miał przyznać, że jest to zbyt duże przedsięwzięcie dla gminy, sugerując aby zadanie przeprowadził któryś z większych samorządów. W imieniu prezydenta z pracownikami Urzędu Marszałkowskiego miał rozmawiać wiceprzewodniczący sejmiku Łukasz Krupa i najprawdopodobniej nowym liderem przedsięwzięcia będzie Województwo Kujawsko-Pomorskie, które posiada doświadczoną w realizacji inwestycji drogowych jednostkę, jaką jest Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy. Ewentualnie liderem może być też Miasto Bydgoszcz, posiadające Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.

 

Zapewne nowe warunki porozumienia będą uzgodnione za jakiś czas co oznacza, że przetarg będzie rozpisany dopiero w przyszłym roku, co oznacza na starcie ponad 2 lata opóźnienia. Prace nad STEŚ mogą potrwać ponad dwa lata, stąd też budowa ruszyć może dopiero po 2020 roku. Propozycje wariantów przebiegu drogi mogą wywoływać niezadowolenie społeczne. Być może to była jedna z przesłanek, która skłoniła wójta do oddania liderowania projektem innemu samorządowi, aby oddalić od siebie ewentualną odpowiedzialność polityczną, jeżeli wybrany wariant nie będzie zadowalał części mieszkańców.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Dziesięć lat temu ostatni raz na Zawiszy grała pierwsza reprezentacja

  18 listopada 2009 roku reprezentacja Polski podejmowała na stadionie bydgoskiego Zawiszy reprezentację Kanady. Przez kolejną dekadę nie było nam dane oglądać pierwszej piłkarskiej reprezentacji podczas meczu w Bydgoszczy. Tamto spotkanie mogło zostać zapamiętane przez oprawę, jaką przygotowali miejscowi kibice Zawiszy pt. ,,Z orłem w koronie po jednej stronie”.

  Etykiety: piłka nożna
 • Nasz bohater!

  We wtorkowy wieczór w meczu eliminacji do Euro 2020 na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski pokonała Słowenię 3:2, pieczętując zwycięstwo grupie G, co skutkuje awansem do turnieju. Decydującego gola zdobył Jacek Góralski, chłopak z Bydgoszczy.

  Etykiety: Jacek Góralski

Wiadomości sportowe

 • Dobiega końca Europejski Tydzień Autyzmu

  W dniach 1- 8 grudnia trwa Europejski Tydzień Autyzmu, którego celem jest zwrócenie uwagi na wyjątkowość osób objętych spektrum autyzmu, w celu z jednej strony wyrażenia solidarności z osobami ze spektrum, ale też budowania większej świadomości społecznej. Warto wspomnieć o tym tygodniu, także z tego powodu, że mieliśmy w regionie kilka akcentów.

  Etykiety: autyzm
 • Tragedia pod Grudziądzem. Zginął były parlamentarzysta

  Dzisiaj w wieku 66-lat zginął w wypadku drogowym Janusz Dziecioł, któremu sławę przyniósł występ w pierwszej polskiej edycji reality show Big Brother. Zdobyta sława pozwoliła mu zostać posłem VI i VII kadencji Sejmu z okręgu toruńsko-włocławskiego.

Wiadomości z regionu

Śledź nas