Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBiałe Błota nie chcą być liderem budowy obwodnicy

Białe Błota nie chcą być liderem budowy obwodnicy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 18 listopad 2019 00:48

Pod koniec 2017 roku zawiązało się porozumienie samorządowe na rzecz opracowania studium STEŚ dla budowy obwodnicy Białych Błot, czyli administracyjnego przygotowania inwestycji. Dobiega końca 2019 rok, a w tej sprawie właściwie nic nie zrobiono. Najprawdopodobniej liderowanie w tym przedsięwzięciu od wójta Białych Błot przejmie marszałek województwa.

Porozumienie samorządowe zawarła gmina Białe Błota z Miastem Bydgoszcz, powiatem bydgoskim oraz Województwem Kujawsko-Pomorskim. Samorządy miały się zrzucić na opracowanie studium. Pieniądze zostały w budżetach na rok 2018 i 2019 zapisane, ale nie rozpisano do tej pory przetargu. Dokonać tego powinien lider porozumienia, czyli gmina Białe Błota przez teren której przebiegać miałaby obwodnica.

 

Rok 2018 w gminie Białe Błota był dość specyficzny, po tym jak pod koniec 2017 roku ówczesny wójt przebywał w areszcie. Władzę powierzono wybranemu na przełomie roku zastępcy, który specjalnie nie był zainteresowany rozpisywaniem przetargu. Pod koniec 2018 roku mieszkańcy wybrali jednak nowego wójta.

 

Pytany o sprawę prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski przyznał, że rozmawiał w ostatnim czasie z wójtem Dariuszem Fundatorem. W trakcie tej rozmowy wójt miał przyznać, że jest to zbyt duże przedsięwzięcie dla gminy, sugerując aby zadanie przeprowadził któryś z większych samorządów. W imieniu prezydenta z pracownikami Urzędu Marszałkowskiego miał rozmawiać wiceprzewodniczący sejmiku Łukasz Krupa i najprawdopodobniej nowym liderem przedsięwzięcia będzie Województwo Kujawsko-Pomorskie, które posiada doświadczoną w realizacji inwestycji drogowych jednostkę, jaką jest Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy. Ewentualnie liderem może być też Miasto Bydgoszcz, posiadające Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.

 

Zapewne nowe warunki porozumienia będą uzgodnione za jakiś czas co oznacza, że przetarg będzie rozpisany dopiero w przyszłym roku, co oznacza na starcie ponad 2 lata opóźnienia. Prace nad STEŚ mogą potrwać ponad dwa lata, stąd też budowa ruszyć może dopiero po 2020 roku. Propozycje wariantów przebiegu drogi mogą wywoływać niezadowolenie społeczne. Być może to była jedna z przesłanek, która skłoniła wójta do oddania liderowania projektem innemu samorządowi, aby oddalić od siebie ewentualną odpowiedzialność polityczną, jeżeli wybrany wariant nie będzie zadowalał części mieszkańców.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • II Memoriał Ireny Szewińskiej odbędzie się w sierpniu

  Dokładnie jutro (30 maja) miał się rozpocząć na stadionie Zawiszy II Memoriał poświęcony, chyba największej polskiej lekkoatletce Irenie Szewińskiej. Z powodu pandemii koronawirusa zawody w tym terminie nie mogły się odbyć, pojawiło się też ryzyko, że w tym roku w Bydgoszczy nie będzie żadnych zawodów lekkoatletycznych, ale dosłownie przed kilkunastoma godzinami wyznaczono nowy termin.

 • Zawisza i Polonia w tym sezonie wrócą jeszcze na boisko

  Od pewnego czasu wiemy już, że rozgrywki piłkarskiej IV ligi zostały zakończone w sezonie 2019/2020 z powodu epidemii COVID-19. Cały czas nie było jednak wiadomo co z okręgowym Pucharem Polski. Te rozgrywki mają zostać dokończone w lipcu. Stawką rozgrywek okręgowych jest możliwość gry w Pucharze Polskim na szczeblu centralnym.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja

 • Ekonomia nie zawsze jest bezduszna i pozbawiona empatii

  Powoli temat koronawirusa zaczyna schodzić na dalszy plan, natomiast coraz więcej będzie się mówić o skutkach ekonomicznych pandemii, których doświadczać możemy w naszym życiu. Jeszcze kilka tygodni temu widoczny był w polityce dylemat – zamrażać gospodarkę w celu ratowania najbardziej narażonych na utratę życia z powodu COVID-19, czy skupiać się na ratowaniu gospodarki. Dzisiaj widzimy, że bardziej humanitarna polityka może również być skuteczniejsza gospodarczo.

  Etykiety: covid19
 • Prace nad wojewódzką strategią toczą się wolniej niż zakładano

  Istnieje prawdopodobieństwo, że nową Strategię Rozwoju Województwa do 2030 roku Sejmik Województwa uchwali w przyszłym roku. Główną przyczyną przedłużenia prac jest epidemia COVID-19, która utrudniła organizacje spotkań konsultacyjnych. Pierwotny plan zakładał uchwalenie nowej strategii mniej więcej jesienią.

Wiadomości z regionu