Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWątpliwości wobec legalności wprowadzenia proboszcza to nie tylko wewnętrzna sprawa Kościoła

Wątpliwości wobec legalności wprowadzenia proboszcza to nie tylko wewnętrzna sprawa Kościoła

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 25 listopad 2019 00:38

W czerwcu na życzenie biskupa Jana Tyrawy wprowadzono na urząd proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy ks. Krzysztofa Buchholza. Odwołany dekretem biskupa ks. Roman Kneblewski złożył odwołanie do stolicy apostolskiej, którego rozpatrywanie jest obecnie w toku. Zgodnie z kanonem 1747§3 prawa kanonicznego, biskup nie może mianować nowego proboszcza do czasu rozpatrzenia odwołania przez Watykan, a jedynie mianować administratora proboszcza (pełniącego obowiązki). Jak przyznaje radca prawny Bartosz Rakoczy, naruszenie prawa kanonicznego wywołuje również skutki cywilnoprawne.

 

Na mocy ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego parafia jest jednostką prawną. Parafia mimo tego, że jest wspólnotą wiernych, to w świetle tej ustawy jest reprezentowana na zewnątrz jednoosobowo przez proboszcza, bądź w specjalnych sytuacjach administratora. Oznacza to, ze proboszcz jest reprezentantem parafii przed organami państwowymi i rządowymi.

 

Przykładem, gdy parafie reprezentowane są przed organami władzy świeckiej są chociażby różnego rodzaju programy dotacyjne. Co roku wiele parafii uzyskuje od Województwa Kujawsko-Pomorskiego dotacje na renowację zabytkowych kościołów. W procesie dotacyjnym parafię reprezentuje proboszcz, jeżeli jego mianowanie odbyłoby się z naruszeniem prawa kanonicznego, to może wywołać poważne komplikacje.

 

Bartosz Rakoczy w komentarzach do wyroków Sądu Najwyższego wyraża ocenę, że nieważność czynności w świetle prawa kanonicznego, powinna wywoływać również skutki cywilnoprawne w prawie powszechnym.

 

Młyny watykańskie mielą powoli

Jak już wspomniałem, odwołanie byłego proboszcza wpłynęło do Watykanu. Zapewne Stolica Apostolska zajmie stanowisko co do decyzji biskupa o odwołaniu proboszcza a także czy wprowadzając nowego nie naruszono prawa kanonicznego. Nie wiemy jednak czy nastąpi to za miesiąc, pół roku czy poczekamy jeszcze dobry rok. Do tego czasu wątpliwie mogą być oceniane czynności cywilnoprawne z udziałem parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

 

Dziwić może jedynie trochę postępowanie biskupa Jana Tyrawy, który mógł przecież mianować do czasu rozpatrzenia rekursu administratora parafii, który miałby w praktyce takie same możliwości działania jak proboszcz, jedynie nie mógłby się tytułować proboszczem. Administrator w świetle ustawy o stosunku Państwa do Kościoła byłby przez świeckie władze traktowany jak przedstawiciel parafii, nie byłoby natomiast wątpliwości co do mianowania jego jakie wynikać mogą z prawa kanonicznego.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Polonia Bydgoszcz przygotowuje się do świętowania jubileuszu 100 lecia

    W tym roku trzy bydgoskie kluby będą świętować swoje 100-lecie istnienia – BTW, Gwiazda i Polonia. Szczególne poruszenie związane z tą rocznicą widoczne jest w Polonii, gdzie obecni i byli działacze powołali komitet obchodów – Niewiele klubów ma okazję obchodzić jubileusz 100-lecia, dlatego chcemy, żeby były to godne obchody – mówi Marcin Matusiak, prezes sekcji piłkarskiej KP Polonia Bydgoszcz.

    Etykiety: Polonia Bydgoszcz
  • List otwarty środowiska CWZS Zawisza

    Od 1 stycznia obietkami sportowymi przy ulicy Gdańskiej 163 zarządza podległe bezpośrednio prezydentowi Bydgoskie Centrum Sportu. Wcześniej obiekty sportowe znajdowały się w zarządzie Cywilno Wojskowego Związku Sportowego ,,Zawisza". CWZS wystosował do społeczności lokalnej list otwarty, którego treść publikujemy poniżej.

    Etykiety: CWZS

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wiadomości z regionu