Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDwugłos w sprawie obwodnicy

Dwugłos w sprawie obwodnicy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 25 listopad 2019 11:50

Dzisiaj wójt Białych Błot na Facebook-u poinformował, że jedyną formą porozumienia na rzecz opracowania studium STEŚ dla obwodnicy Białych Błot jest pozostanie gminy w roli lidera. W czwartek na komisji Sejmiku Województwa przedstawiciel marszałka poinformował, że nowym liderem projektu będzie Województwo Kujawsko-Pomorskie.

 

W czwartek obradowała Polityki Regionalnej, Rozwoju Województwa i Infrastruktury Sejmiku Województwa, o to kto będzie liderem projektu opracowania STEŚ zapytał wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Łukasz Krupa. W odpowiedzi dyrektor Mirosław Graczyk stwierdził, że województwo.

 

Dzisiaj na Facebook-u wójt Białych Błot Dariusz Fundator opublikował projekt nowego porozumienia wraz z komentarzem, w którym stwierdza - Dokument został opracowany przez Urząd Marszałkowski w Toruniu i przesłany do akceptacji w dniu 19.11.2019r., czyli już po publikacji zarówno materiału na łamach Portalu Kujawskiego, jak i po spotkaniach w Urzędzie Miasta Bydgoszczy i Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. Są to ostatnie ustalenia, które są mi oficjalnie znane. Nadmieniam, że tylko taką formą porozumienia jestem jako Wójt Gminy Białe Błota zainteresowany, i tylko taka może zostać przeze mnie zaakceptowana.

 

Z opublikowanego projektu wynika, że rolę lidera porozumienia ma odgrywać gmina Białe Błota, co przeczy wypowiedzi z posiedzenia komisji sejmikowej.

 

Nowe porozumienie

O tym, że prowadzone były rozmowy o zmianie lidera porozumienia pisaliśmy w ubiegłym tygodniu jako jedyni. Informację taką przedstawił prezydent Bydgoszczy po rozmowie z wójtem Fundatorem. Po naszej publikacji otrzymaliśmy od wicewójt sprostowania, iż nieprawdą jest, że gmina nie chce być dalej liderem. Przy okazji pisma wicewójt Anny Jankowskiej-Cepak dowiadujemy się, że trwają pracę nad nowym porozumieniem samorządów – Gmina Białe Błota w sierpniu 2019 r. przesłała do przedstawicieli samorządów projekt porozumienia, zapraszając do jego podpisania.

 

Pani wicewójt wskazuje, że podpisany w 2017 roku list intencyjny (tak tytułowane było tamto porozumienie) – nie rodzi żadnych skutków prawnych i finansowych.

 

W praktyce jest to tylko bardzo uszczegółowiona wersja podpisanego w grudniu 2017 roku porozumienia. Faktycznie jeden z paragrafów wskazywał, że obowiązujący cały czas dokument nie rodzi skutków finansowych, ale praktycznie zarówno Samorząd Województwa i Miasto Bydgoszcz w budżetach na lata 2018 i 2019, województwo także projekcie na 2020 rok zapisywały przekazanie dotacji Białym Błotom na studium STEŚ. Gmina do tej pory jednak nie rozpisała przetargu na studium.

 

Coraz więcej niejasności

Mamy dość dziwną sytuację, gdzie pojawia się wręcz słowo przeciwko słowu. Wójt Dariusz Fundator ma na pewno za sobą jeden silny argument, iż bez zgody gminy lider porozumienia się nie zmieni. Sytuacja, gdy rozmowy prowadzone między samorządami są przez strony w zupełnie inny sposób odbierane nie buduje jednak płaszczyzny do współpracy. Nie można wykluczyć, że dalsze prace nad obwodnicą znajdą się przez to w ogromnym pacie.

 

Co do pojawiających się niejasności, w dzisiejszej dobie przepływu informacji, zapewne wszystkiego się prędzej czy później dowiemy.

 

 


 

Od autora:

Zdajemy sobie sprawę, że nasze publikacje wywołały w gminie dyskusję. Gdyby jednak nie poruszenie pewnych kwestii, to mieszkańcy nie byliby świadomi, że podejmowane były rozmowy o zmianie lidera porozumienia. Nawet wójt w dzisiejszym wpisie na Facebook-u stwierdza, że może nie być w temacie już na bieżąco – cyt: Są to ostatnie ustalenia, które są mi oficjalnie znane

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Dziesięć lat temu ostatni raz na Zawiszy grała pierwsza reprezentacja

  18 listopada 2009 roku reprezentacja Polski podejmowała na stadionie bydgoskiego Zawiszy reprezentację Kanady. Przez kolejną dekadę nie było nam dane oglądać pierwszej piłkarskiej reprezentacji podczas meczu w Bydgoszczy. Tamto spotkanie mogło zostać zapamiętane przez oprawę, jaką przygotowali miejscowi kibice Zawiszy pt. ,,Z orłem w koronie po jednej stronie”.

  Etykiety: piłka nożna
 • Nasz bohater!

  We wtorkowy wieczór w meczu eliminacji do Euro 2020 na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski pokonała Słowenię 3:2, pieczętując zwycięstwo grupie G, co skutkuje awansem do turnieju. Decydującego gola zdobył Jacek Góralski, chłopak z Bydgoszczy.

  Etykiety: Jacek Góralski

Wiadomości sportowe

 • Dobiega końca Europejski Tydzień Autyzmu

  W dniach 1- 8 grudnia trwa Europejski Tydzień Autyzmu, którego celem jest zwrócenie uwagi na wyjątkowość osób objętych spektrum autyzmu, w celu z jednej strony wyrażenia solidarności z osobami ze spektrum, ale też budowania większej świadomości społecznej. Warto wspomnieć o tym tygodniu, także z tego powodu, że mieliśmy w regionie kilka akcentów.

  Etykiety: autyzm
 • Tragedia pod Grudziądzem. Zginął były parlamentarzysta

  Dzisiaj w wieku 66-lat zginął w wypadku drogowym Janusz Dziecioł, któremu sławę przyniósł występ w pierwszej polskiej edycji reality show Big Brother. Zdobyta sława pozwoliła mu zostać posłem VI i VII kadencji Sejmu z okręgu toruńsko-włocławskiego.

Wiadomości z regionu

Śledź nas