Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSkutki smogu nie zawsze są najbardziej odczuwalne w miejscu emisji

Skutki smogu nie zawsze są najbardziej odczuwalne w miejscu emisji

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 26 listopad 2019 16:24

Sezon grzewczy rozpoczął się już na dobre, co przekłada się na gorszą jakość powietrza, z powodu większej emisji powodowanej przez instalacje grzewcze. W ramach ZIT oraz współpracy metropolitalnej prowadzone są badania, które mają odpowiedzieć m.in. na pytania jak emisja poza miastem przekłada się na sytuację w Bydgoszczy.


- Produkcja zanieczyszczenia w otoczeniu Bydgoszczy jest niekiedy 6-krotnie większa niż w Bydgoszczy – wyjaśnia zastępca prezydenta Maria Wasiak. Bydgoszcz jest położona w dolinie rzeki Brdy, przez co inwersja ruchu powietrza nie sprzyja. Jest to dla Bydgoszczy niekorzystna sytuacja, bowiem borykamy się też zanieczyszczeniami produkowanymi poza miastem.

 

Wniosek prezydent Wasiak wychodzi z badań jakie już przeprowadził ratusz, bowiem rocznie w Bydgoszczy emitujemy 1 268,52 Mg szkodliwego dla zdrowia pyłku PM10, natomiast w gminach ościennych jest to ponad 6 673 Mg.

 

Jeżeli chodzi o emisje zanieczyszczeń to aż 60% to emisja komunalna, czyli ogrzewanie mieszkań. Na drugim miejscu – 22% stanowią zanieczyszczenia komunikacyjne, zaś 17% to emisja przemysłowa. Najwięcej zanieczyszczeń emituje poludniowo-zachodnia część miasta, ale to nie oznacza automatycznie, że w tych dzielnicach stężenia są największe.

 

 

Miasto chce wspierać wymianę pieców

Prezydent Maria Wasiak zapowiedziała, że ratusz w swojej polityce będzie wspierał mieszkańców, chcących wymieniać stare instalacje grzewcze na bardziej ekologiczne. Oprócz programu dla domów jednorodzinnych, uruchomiony został dla budynków wielorodzinnych, gdzie dofinansowanie do mieszkania może wynieść do 8 tys. zł - W nowym budżecie przewidzieliśmy znacznie większą kwotę na wymianę pieców – podkreśla Maria Wasiak założenia projektu budżetu na 2020 rok – Jeżeli się okaże, że te piece ,,schodzą”, że będzie dużo wniosków, to rozważamy rozszerzenie programu. Chodzi nam o to, aby te środki były szybko i łatwo dostępne.

 

Od września decyzją Sejmiku Województwa zabronione jest palenie węglem brunatnym. Bydgoski ratusz w konsultacjach nad sejmikową uchwałą antysmogową, chciał specjalnej regulacji dla Bydgoszczy, aby w tym mieście zakazany był też węgiel kamienny (w perspektywie od 2024 roku), jeżeli istnieje możliwość podłączenia danego budynku do sieci KPEC lub gazowej. Na to nie zgodził się jednak Sejmik Województwa.

 

Badania

We wrześniu rozpoczęły się badania z udziałem drona, które zakończą się w grudniu, obejmujące 23 gminy tworzące ZIT bydgosko-toruński oraz dodatkowo pozostałych członków Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz, która mają odpowiedzieć nam kompleksowo jakie są źródła smogu na tym obszarze.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Dobry weekend dla bydgoskich klubów w IV lidze

  8 i 9 sierpnia rozegrana została 2 kolejna IV ligi kujawsko-pomorskiej. Liderami po dwóch meczach są z kompletem punktów Włocłavia Włocławek i Sportis Łochowo. Swoje mecze wygrali także Zawisza i Chemik.

 • Sportis Business Club zainaugurował działalność

  W ubiegłym tygodniu działalność oficjalnie zainaugurował w Osielsku Sportis Business Club. Celem Business Clubu jest wsparcie finansowe dla rozwoju klubu piłkarskiego Sportis, który występuje na boisku w Łochowie. Drużyna seniorów awansowała w poprzednim (zakończonym szybciej z powodu COVID-19) sezonie do IV ligi.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • 15 sierpnia 1920 – to ważna data domykająca klamrę

  100. rocznica Bitwy Warszawskiej to na pewno szczególne obchody Święta Wojska Polskiego, nie tylko z powodu jubileuszowej rocznicy, ale też tego, że świętowanie zostało ograniczone przez pandemię COVID-19 – dzisiaj nie odbędzie się w Warszawie coroczna uroczysta defilada, także lokalne uroczystości przesunięto na inne dni. Z drugiej strony, może z powodu znacznie uboższej otoczki, mamy więcej czasu na przemyślenie sedna, a jest co poddać refleksji.

 • Jedna noc wstrząsnęła życiem wielu

  W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 przez część kraju przeszły nawałnice, które wyrządziły ogromne szkody, najbardziej poszkodowana okazała się gmina Sośno w powiecie sępoleńskim, ale żywioł szkody wyrządził w kilku powiatach naszego województwa. Zerwane dachy zakryte prowizorycznymi plandekami, czy nawet tygodnie bez dostępu do prądu. Tak wyglądała północno-zachodnia część naszego województwa przed trzema laty.

Wiadomości z regionu