Jesteś tutaj: HomeBydgoszczOdpady biodegradowalne to kolejny pojemnik na śmieci

Odpady biodegradowalne to kolejny pojemnik na śmieci

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 27 listopad 2019 00:04

Dzisiaj Rada Miasta podejmie kilka uchwał dotyczących gospodarki odpadami, stąd też z pełną pewnością o tym jak to będzie wyglądać po nowego, będzie można powiedzieć dopiero po sesji. Sprawa gospodarki komunalnej jest jednak bardziej złożona, bowiem kalkulacja nowych stawek wynika z ofert złożonych przez firmy w przetargu, a prezydent rozpisując przetarg musiał przedstawić pewne założenia, stąd też o pewnych rzeczach już wiemy.

Zmiany, które nas czekają wynikają natomiast przede wszystkim z ustawy. Wczoraj zastępca prezydenta Michał Sztybel wziął udział w nowej formie komunikacji z mieszkańcami, bowiem przez 2 godziny odpowiadał na pytania zadawane na Facebook-u, które dotyczyły zmian w gospodarce odpadami. Z tej konwersacji dowiadujemy się, że będziemy mieli dwa pojemniki, jeden nadal na odpady zmieszane, drugi natomiast na bioodpady. Jest to istotna wiadomość dla właścicieli nieruchomości, bowiem powoli muszą zacząć szukać dla nich miejsca, co nie zawsze z uwagi na zabudowę może być łatwe.


Do tej pory odpady bioodegradowalne były odbierane w formie tzw. odpadów zielonych, co dotyczyło głównie mieszkańców domków z ogrodami. Nie były one też z tego powodu odbierane dość często. Nowe prawo wymaga, aby tego typu odpady gromadzili wszyscy, czyli będziemy jako odpady bio musieli gromadzić np. skórki od owoców czy łupiny od ziemniaków. Z racji tego, że tego typu odpady po pewnym czasie wywołują nieprzyjemny zapach, będą odbierane co dwa tygodnie z domków jednorodzinnych, a z innych nieruchomości w zależności od potrzeby nawet częściej.

 

W ramach przypomnienia – po nowym roku będziemy w ramach segregacji osobno gromadzić papier (niebieski worek), który obecnie segregujemy razem z metalem i tworzywami sztucznymi (worek żółty). Będzie zatem oprócz dodatkowego pojemnika, również dodatkowy worek.

 

Dzisiaj na sesji największe emocje będzie budzić głosowanie za nowymi stawkami. Obecnie od mieszkańca nieruchomości właściciele płacą 13 zł (segregującego odpady), od nowego roku segregować będą wszyscy, prezydent proponuję stawkę 22 zł, przy której system gospodarki odpadami w Bydgoszczy ma się bilansować.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Niespodzianka w Okręgowym Pucharze Polski. Zawisza odpada w IV rundzie

  Kilka tygodni temu byliśmy świadkami fenomenalnego pojedynku w finale Okręgowego Pucharu Polski Kujawsko-Pomorskiego, gdy we Włocławku dopiero w rzutach karnych Unia Janikowo pokonała Zawiszę Bydgoszcz. Był to pojedynek III ligowca z IV ligowcem, w którym zespół o klasę wyższy wygrał o włos. Zawisza w finale edycji 2020/2021 już jednak nie zagra.

  Etykiety: piłka nożna
 • 9 kolejka IV ligi nie namieszała w czubie tabeli. Nerwowo było na Gdańskiej

  Liderem po 9 kolejkach jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 22 punktów, ale ten klub ma jeden mecz rozegrany więcej od rywali z dalszych miejsc. Kolejne lokaty zajmują: Lider Włocławek, Zawisza Bydgoszcz (po 20 punktów) i Sportis Łochowo z 19 punktami. Kolejna Wda Świecie ma do Sportisu 4 punkty straty. Wszystkie wymienione kluby swoje spotkania w 9 kolejce wygrały.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Dr Grzesiowski: W Grudziądzu łóżka dla pacjentów z COVID-19 ,,są na papierze”

  Z puntu widzenia epidemii w danym kraju jedną z najważniejszych informacji jest stopień zapełnienia łóżek i respiratorów dedykowanych pacjentom chorym na COVID-19. Z informacji z soboty wynika, że wykorzystana była tylko jedna trzecia dostępnych, zdaniem immunologa dr Pawła Grzesiowskiego w praktyce sytuacja jest znacznie trudniejsza.

  Etykiety: covid19
 • Pacjenci skarżą się na zamknięte przychodnie, a eksperci wskazują na skutki zaniedbania profilaktyki

  Pandemia COVID-19 sprawiła, że nieobecne do tej pory w szerszym spektrum usługi zaczęły się rozwijać – taką usługą są teleporady, czyli zdalne konsultacje z lekarzem, które są refundowane. Teleporada jednak nie zawsze jest wstanie zastąpić wizytę u lekarza, ale można odnieść wrażenie, że w wielu przychodniach tak jest to traktowane, czyli teleporad się nadużywa. Nie zawsze można się też do lekarza dodzwonić. To wszystko przekłada się na rozgoryczenie pacjentów, także w naszym regionie.

Wiadomości z regionu