Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrzetarg na odbiór odpadów na razie bez rozstrzygnięcia. Ile będziemy płacić za śmieci?

Przetarg na odbiór odpadów na razie bez rozstrzygnięcia. Ile będziemy płacić za śmieci?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 04 grudzień 2019 10:07

Dokładnie przed tygodniem radni uchwalili, że od stycznia będziemy płacić 22 zł za odbiór odpadów komunalnych. Wysokość stawki została oszacowana o wyłonione w przetargu oferty firm, które będą odbierać z naszych posesji odpady. Już po tej sesji rozstrzygnięcie tego przetargu zostało jednak unieważnione.

 

Sprawa zatem się komplikuje – Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła odwołanie firmy Komunalnik z Wrocławia, unieważniając rozstrzygnięcie przetargu oraz nakazując bydgoskiemu ratuszowi ponowne rozpatrzenie ofert.

 

PHU Komunalnik złożyło oferty w trzech sektorach (miasto na potrzeby przetargu podzielono na 9 sektorów). W sektorze nr II, gdzie wygrała firma Remondis o ponad 3 mln tańszą, w sektorze IV o ponad 5 mln zł tańszą, natomiast w sektorze V o blisko 5 mln tańszą. Ratusz wykluczył wszystkie trzy oferty z uwagi na rażącą niską cenę.

 

Jak informował zastępca prezydenta Michał Sztybel – 51% stawki stanowią koszty odbioru odpadów. Zatem, gdyby w po ponownym przeanalizowaniu ofert wybrano Komunalnika, to koszty systemu powinny spaść, co powinno przełożyć się na obniżkę stawek.

 

Sztybel publicznie mówił, że oferta tej firmy nie dawała gwarancji, że usługa będzie wykonywana należycie. Także niektórzy radni opozycji z dystansem podchodzili do tego przedsiębiorstwa, radna Grażyna Szabelska z PiS podnosiła złe doświadczenia innych samorządów ze współpracy z Komunalnikiem. Prawo o zamówieniach publicznych nie zawsze musi jednak wszystkich satysfakcjonować.

 

Ratusz: Wybór tańszej oferty może skutkować obniżką o około 70 groszy

- Jeżeli w tych sektorach w wyniku ponownego rozpatrzenia ofert wybrana zostanie firma Komunalnik deklarujemy, że zostanie przedłożona Radzie Miasta propozycja obniżki obniżenia miesięcznej stawki dla mieszkańca o ok. 70 groszy – komentuje orzeczenie KIO zastępca prezydenta Michał Sztybel - Niestety szkodliwy zapis w ustawie o utrzymaniu czystości  i porządku w gminach wpłynął na wzrost kosztów dla mieszkańca aż o 5 zł miesięcznie. Zmiana przez Rząd tego przepisu pozwoliłaby natychmiastowo obniżyć stawkę. W tej sprawie Rada Miasta Bydgoszczy skierowała apel do Premiera Mateusza Morawieckiego, by prawo chroniło bydgoszczan i powodowało, że mieszkańcy nie będą opłacać kosztów związanych z nieruchomościami niezamieszkałymi (sklepy, pawilony handlowe).

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Co 10. dziecko wymaga pomocy psychologicznej. Podczas pandemii wsparciem dla nich jest terapia online i przez telefon

  W Polsce 9 proc. dzieci i młodzieży, czyli ok. 630 tys. osób, wymaga pomocy psychologicznej albo psychiatrycznej – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. NIK wskazuje, że system lecznictwa nie jest w stanie jej zapewnić. – Nie ma wystarczającej liczby psychiatrów i psychologów dziecięcych. Bezpłatna pomoc bardzo się skurczyła, a nie wszystkie rodziny stać, żeby pójść do psychologa płatnie – mówi Maria Keller-Hamela z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Pandemia dodatkowo pogłębiła te problemy. W ich rozwiązaniu mogą pomóc konsultacje zdalne – telefoniczne i online. Taki projekt fundacja chce rozwijać wspólnie z firmą Huawei.

  Etykiety: psychiatria covid19
 • Pandemia COVID-19 sprzyja polskiej wynalazkości

  Od rozpoczęcia pandemii liczba zgłoszeń wynalazków w Urzędzie Patentowym wzrosła o ponad 5 proc. – Obecnie ponad 100 jest bezpośrednio związanych z ochroną przed COVID-19 – mówi Edyta Demby-Siwek, prezes Urzędu Patentowego RP. W Polsce pojawiły się już np. urządzenia dezynfekujące, które samoistnie i pod ciśnieniem rozpylają mgiełkę, od razu pokrywającą całą powierzchnię dłoni. Powstały też bramy dezynfekujące oparte na działaniu światła UVC czy namiot barierowy.

Wiadomości z regionu