Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSamochodów elektrycznych nie widać, ale przybywa miejsc do ich ładowania

Samochodów elektrycznych nie widać, ale przybywa miejsc do ich ładowania

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 09 grudzień 2019 06:50
Samochodów elektrycznych nie widać, ale przybywa miejsc do ich ładowania Fot: Sebastian Danon

Ciężko nam jest dzisiaj określić ilu w Bydgoszczy jest użytkowników samochodów elektrycznych. Z danych z połowy bieżącego roku wynika, że w skali kraju zarejestrowanych było 3,7 tys. tego typu pojazdów.

Jak informuje bydgoski ratusz w mieście funkcjonuje obecnie około 25 stacji ładowania. W lipcu dość medialnie było o otwarciu stacji ładowania pojazdów elektrycznych przy stacji kolejowej Bydgoszcz Główna, już rok wcześniej tego typu infrastrukturę zainstalowano przy Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym, jeszcze wcześniej stacją ładowania mogło się chwalić centrum handlowe Focus.

 

Robiąc analizę znaleźliśmy jeszcze kilka innych punktów: stację Orlen przy al kard. Wyszyńskiego, po sąsiedzku z UTP parking przy Auchanie w Fordonie, parking przy markecie Makro, Zielone Arkady, a także stację Orlen w podbydgoskim Pawłówku.

 

Kluczowy rok 2020

Miejsc, gdzie można zasilić samochód elektryczny będzie przybywać. Zgodnie z przyjętą już ustawą do końca 2020 roku w całej Polsce ma być ich 6 tys., z tego ponad 200 w samej Bydgoszczy. Jeżeli ustawa będzie respektowana, to w najbliższych miesiącach czeka nas wzrost punktów do ładowania ,,elektryków” o kilkaset procent.

 

19 mln zł na dotacje na samochód

Infrastruktura ładująca się rozwija, ale kluczowe dla rozwoju elektromobilności będzie pojawianie się nowych pojazdów elektrycznych na naszych drogach, najlepiej aby wypierały one te najbardziej szkodliwe dla atmosfery. ,,Elektryki” są jednak droższe, przez co mogą być mniej atrakcyjne dla nabywców. Jak informuje portal wysokienapiecie.pl z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu planuje się przeznaczyć 19 mln zł, na dofinansowanie jeszcze w tym roku 5 tys. samochodów elektrycznych. Portal spekuluje, że w tym tygodniu zostanie ogłoszony oficjalnie nabór. Dotacja do jednego pojazdu będzie mogła wynieść do 37,5 tys. zł, o pieniądze będą mogli wnioskować również indywidualni obywatele.

 

Rozwój elektromobilności ma się przyczynić do walki ze zjawiskiem smogu. Z szacunków bydgoskiego ratusza wynika, że 22% emisji szkodliwych substancji do atmosfery wywołuje transport.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • II Memoriał Ireny Szewińskiej odbędzie się w sierpniu

  Dokładnie jutro (30 maja) miał się rozpocząć na stadionie Zawiszy II Memoriał poświęcony, chyba największej polskiej lekkoatletce Irenie Szewińskiej. Z powodu pandemii koronawirusa zawody w tym terminie nie mogły się odbyć, pojawiło się też ryzyko, że w tym roku w Bydgoszczy nie będzie żadnych zawodów lekkoatletycznych, ale dosłownie przed kilkunastoma godzinami wyznaczono nowy termin.

 • Zawisza i Polonia w tym sezonie wrócą jeszcze na boisko

  Od pewnego czasu wiemy już, że rozgrywki piłkarskiej IV ligi zostały zakończone w sezonie 2019/2020 z powodu epidemii COVID-19. Cały czas nie było jednak wiadomo co z okręgowym Pucharem Polski. Te rozgrywki mają zostać dokończone w lipcu. Stawką rozgrywek okręgowych jest możliwość gry w Pucharze Polskim na szczeblu centralnym.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja

 • Co się zmienia od 30 maja?

  Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od soboty 30 maja wejdzie w życie IV etap odmrażania życia społecznego. Stosowny akt prawny nie został co prawda jeszcze opublikowany w Dzienniku Ustaw, natomiast znany jest jego projekt do którego nawiązujemy.

  Etykiety: covid19 koronawirus
 • Ekonomia nie zawsze jest bezduszna i pozbawiona empatii

  Powoli temat koronawirusa zaczyna schodzić na dalszy plan, natomiast coraz więcej będzie się mówić o skutkach ekonomicznych pandemii, których doświadczać możemy w naszym życiu. Jeszcze kilka tygodni temu widoczny był w polityce dylemat – zamrażać gospodarkę w celu ratowania najbardziej narażonych na utratę życia z powodu COVID-19, czy skupiać się na ratowaniu gospodarki. Dzisiaj widzimy, że bardziej humanitarna polityka może również być skuteczniejsza gospodarczo.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu