Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz,,Niech żyje Zjednoczona Polska Wolna”

,,Niech żyje Zjednoczona Polska Wolna”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 08 grudzień 2019 14:47

Bez większego echa w tym roku przeszła 101. rocznica obrad Polskiego Sejmu Dzielnicowego, który w dniach 3-5 grudnia 1918 roku obradował w Poznaniu. Wkład w ten epizod polskiego parlamentaryzmu włożyła również grupa 25 delegatów z Bydgoszczy. Myśląc już powoli o wielkich bydgoskich jubileuszowych uroczystościach w styczniu, musimy pamiętać również o tym, że bez Polskiego Sejmu Dzielnicowego, który poprzedził wybuch Powstania Wielkopolskiego, Bydgoszcz w 1920 roku mogła do Polski nie wrócić.

Polski Sejm Dzielnicowy obradował w dość trudnych warunkach, bowiem było to już kilka tygodni po kapitulacji Niemiec w I wojnie światowej, ale Poznań cały czas leżał w granicach państwa niemieckiego. Z tego powodu nie można było wprost domagać się oderwania Wielkopolski od Niemiec, ale robiono to można powiedzieć dość sprytnie, kierując do prezydentów i premierów ówczesnych mocarstw memoriały z oczekiwaniem zjednoczenia ziem polskich po rozbiorach - Ufa Polska, że i na kongresie pokojowym znajdzie w Czcigodnej Osobie Pana Prezydenta wymownego, a wpływowego rzecznika domagającego się zjednoczenia całego kraju, jako naprawienia wiekowej krzywdy wyrządzonej przez rozbiory – napisano do prezydenta Stanów Zjednoczonych Woodrowa Wilsona.

 

Zainteresowanych szerzej tematyką Polskiego Sejmu Dzielnicowego odsyłam do publikacji z ubiegłego roku - Ranga wydarzeń Polskiego Sejmu Dzielnicowego jest niedoceniana

 

Dziennik Bydgoski relacjonując trzeci dzień obrad pisze, że wznoszono hasło - Niech żyje Zjednoczona Polska Wolna – nawiązywanie do zjednoczenia wydaje się tutaj jednoznacznym oczekiwaniem. Co ciekawe podczas tego trzydniowego Sejmu rozmawiano już nawet o przyszłym ustroju zjednoczonej Polski, były chociażby dyskusje o sprawach religijnych, pojawiały się postulaty, aby Odrodzona Polska była państwem katolickim. Poseł Wojciech Korfanty o ile zgodził się ze szczególną rolą religii katolickiej, to wskazał, że wyznawcy protestantyzmu muszą mieć zagwarantowaną tolerancję. Korfanty wyraził oczekiwanie, że odradzająca się Polska w tej materii przyjmie zasadę państwa Jagiellonów - Panujemy nad ludźmi, a nie nad sumieniami!

 

Lista wszystkich 25 bydgoskich delegatów:

Barylski H., Bydgoszcz wieś.

Borzych Fr., Koronowo

Buczkowski H., Wtelno

Burchardt Fr., Mąkowarsk

ks. Cychowski St., Birzewo.

Cywiński Jan, Bydgoszcz

Czajkowska F., Bydgoszcz

Czarnecki Antoni, Bydgoszcz

Filipiak Jan, Bydgoszcz

Kryger K., Bydgoszcz wieś.

Lisowski Józef, Ślesin

Malicki Wł., Bydgoszcz wieś.

Marchlewska Helena, Bydgoszcz

Nieszawski Leon, Potulice

Palinkowski, Bydgoszcz

Pokrzywiński Jan, Więzowno

Smoliński, Bydgoszcz

Sosnowski Józef, Bydgoszcz

Sosnowski Ludwik, Bydgoszcz

Szyman J., Bydgoszcz wieś.

Szymiński Michał, Wtelno

Świątkowski Jan, Bydgoszcz

Teska Jan, Bydgoszcz

Wierzbicki Melchior, Bydgoszcz

Żychliński Józef, Kusowo

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • II Memoriał Ireny Szewińskiej odbędzie się w sierpniu

  Dokładnie jutro (30 maja) miał się rozpocząć na stadionie Zawiszy II Memoriał poświęcony, chyba największej polskiej lekkoatletce Irenie Szewińskiej. Z powodu pandemii koronawirusa zawody w tym terminie nie mogły się odbyć, pojawiło się też ryzyko, że w tym roku w Bydgoszczy nie będzie żadnych zawodów lekkoatletycznych, ale dosłownie przed kilkunastoma godzinami wyznaczono nowy termin.

 • Zawisza i Polonia w tym sezonie wrócą jeszcze na boisko

  Od pewnego czasu wiemy już, że rozgrywki piłkarskiej IV ligi zostały zakończone w sezonie 2019/2020 z powodu epidemii COVID-19. Cały czas nie było jednak wiadomo co z okręgowym Pucharem Polski. Te rozgrywki mają zostać dokończone w lipcu. Stawką rozgrywek okręgowych jest możliwość gry w Pucharze Polskim na szczeblu centralnym.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja

 • Co się zmienia od 30 maja?

  Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od soboty 30 maja wejdzie w życie IV etap odmrażania życia społecznego. Stosowny akt prawny nie został co prawda jeszcze opublikowany w Dzienniku Ustaw, natomiast znany jest jego projekt do którego nawiązujemy.

  Etykiety: covid19 koronawirus
 • Ekonomia nie zawsze jest bezduszna i pozbawiona empatii

  Powoli temat koronawirusa zaczyna schodzić na dalszy plan, natomiast coraz więcej będzie się mówić o skutkach ekonomicznych pandemii, których doświadczać możemy w naszym życiu. Jeszcze kilka tygodni temu widoczny był w polityce dylemat – zamrażać gospodarkę w celu ratowania najbardziej narażonych na utratę życia z powodu COVID-19, czy skupiać się na ratowaniu gospodarki. Dzisiaj widzimy, że bardziej humanitarna polityka może również być skuteczniejsza gospodarczo.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu