Jesteś tutaj: HomeBydgoszczProjekt aktualizacji Strategii Rozwoju Bydgoszczy nie powala

Projekt aktualizacji Strategii Rozwoju Bydgoszczy nie powala

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 09 grudzień 2019 16:58

Od 25 listopada do 15 stycznia trwają konsultacje społeczne nad projektem Strategii Rozwoju Bydgoszczy 2030 (strategię już uchwalono w 2013 roku, obecnie trwa formalnie jej aktualizacja). Zaproponowany dokument to liczące około 40 stron opracowanie, w którym pisze się o ogólnopojętych wizjach, ale brakuje nawet określenia celów strategicznych dla Bydgoszczy. Z tego powodu trudno nawet konsultować ten dokument, bowiem właściwie trzeba wiele tutaj napisać od nowa.

Prace nad aktualizacją strategii rozpoczęły się jesienią 2017 roku i planowano je zakończyć po kilku miesiącach. Wskutek różnego rodzaju perturbacji dopiero niedawno projekt nowej strategii poznaliśmy niedawno i jeżeli wszystko dobrze pójdzie, to Rada Miasta uchwali go za kilka tygodni, może miesięcy.

 

Inna sprawa jest taka, że mam wątpliwości, czy taki dokument w ogóle nadaje się do wprowadzenia pod obrady Rady Miasta. Z treścią propozycji można się zapoznać tutaj - http://www.strategia.bydgoszcz.pl/fileadmin/%40strategia.bydgoszcz.pl/Inne/Projekt_SRB_DO_KONSULTACJI.pdf

Jakie można konkrety wyczytać z tego dokumentu? Że będziemy dążyć w wyborach powszechnych do wyższej frekwencji niż średnia dla miast wojewódzkich. Czy do wzrostu uczestników imprez sportowych. Jeżeli uzyskiwać będziemy te wskaźniki to na pewno będzie powód do zadowolenia, ale czy to są ambicje 8 co do wielkości miasta w Polsce, o których pisać będziemy w najważniejszym dokumencie strategicznym?

 

Celem strategii powinno być określenie kluczowych celów, które dzięki ujęciu w dokumencie, powinny mieć większe szanse na uzyskanie wsparcia zewnętrznego, czy to od strony państwa czy np. Unii Europejskiej. W zaproponowanym dokumencie nie ma ani słowa o tym, że chcemy dążyć do uznania Bydgoszczy za węzeł sieci bazowej TEN-T, że rozwój infrastruktury wokół terminalu w Emilianowie jest dla nas kluczowy. Gdzieś w tekście znajdziemy jedynie stwierdzenie, że kierunkiem zadań jest ,,budowa platformy multimodalnej”, bez dalszego rozwinięcia.

 

Dokument jest trochę takim zbiorem pobożnych życzeń, jak oczekiwania spadku liczby samochodów na 1 tys. mieszkańców, czy wzrostu liczby pasażerów w Porcie Lotniczym do ponad 600 tys. Liczby samochodów na ulicach nie zmniejszymy przecież dekretem, można natomiast budować atrakcyjne system transportu zbiorowego, nie znajdziemy jednak w dokumencie żadnej wzmianki o rozpoczęciu prac nad np. koleją metropolitalną.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • II Memoriał Ireny Szewińskiej odbędzie się w sierpniu

  Dokładnie jutro (30 maja) miał się rozpocząć na stadionie Zawiszy II Memoriał poświęcony, chyba największej polskiej lekkoatletce Irenie Szewińskiej. Z powodu pandemii koronawirusa zawody w tym terminie nie mogły się odbyć, pojawiło się też ryzyko, że w tym roku w Bydgoszczy nie będzie żadnych zawodów lekkoatletycznych, ale dosłownie przed kilkunastoma godzinami wyznaczono nowy termin.

 • Zawisza i Polonia w tym sezonie wrócą jeszcze na boisko

  Od pewnego czasu wiemy już, że rozgrywki piłkarskiej IV ligi zostały zakończone w sezonie 2019/2020 z powodu epidemii COVID-19. Cały czas nie było jednak wiadomo co z okręgowym Pucharem Polski. Te rozgrywki mają zostać dokończone w lipcu. Stawką rozgrywek okręgowych jest możliwość gry w Pucharze Polskim na szczeblu centralnym.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja

 • Co się zmienia od 30 maja?

  Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od soboty 30 maja wejdzie w życie IV etap odmrażania życia społecznego. Stosowny akt prawny nie został co prawda jeszcze opublikowany w Dzienniku Ustaw, natomiast znany jest jego projekt do którego nawiązujemy.

  Etykiety: covid19 koronawirus
 • Ekonomia nie zawsze jest bezduszna i pozbawiona empatii

  Powoli temat koronawirusa zaczyna schodzić na dalszy plan, natomiast coraz więcej będzie się mówić o skutkach ekonomicznych pandemii, których doświadczać możemy w naszym życiu. Jeszcze kilka tygodni temu widoczny był w polityce dylemat – zamrażać gospodarkę w celu ratowania najbardziej narażonych na utratę życia z powodu COVID-19, czy skupiać się na ratowaniu gospodarki. Dzisiaj widzimy, że bardziej humanitarna polityka może również być skuteczniejsza gospodarczo.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu