Jesteś tutaj: HomeBydgoszczO należnościach gminy Białe Błota wobec Skarbu Państwa

O należnościach gminy Białe Błota wobec Skarbu Państwa

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 12 grudzień 2019 00:18

Przed tygodniem pisaliśmy o przegranym przez gminę Białe Błota procesie z Regionalny Zarządem Infrastruktury. Wyrok jak się dowiadujemy dotyczy lat 2005-2007, niesłusznie zapłaconego podatku przez RZI na rzecz gminy Białe Błota. Przedstawiamy bardziej szczegółową informację.

 

RZI płaciło w przeszłości podatek za teren lotniska gminie Białe Błota i Miastu Bydgoszcz. Gdy pojawiły się wątpliwości, Bydgoszcz przestała pobierać podatek oraz dogadała się z RZI na zwrot już pobranego. Gmina Białe Błota stała na stanowisku, że podatek pobiera słusznie, natomiast RZI aby nie robić sobie należności do zapłaty, do czasu wyjaśnienia sprawy, płaciło dalej podatek. Dopiero wyrok sądu z przełomu 2013 i 2014 roku jednoznacznie wskazał, że gmina nie miała prawa pobierać opłat.

 

Gmina swojego stanowiska broniła jednak przez kolejne lata. Ostatnio zapadł wyrok, który nakazuje gminie Białe Błota zwrócić podatek pobrany w latach 2005-2007. Z informacji jaką uzyskaliśmy z Regionalnego Zarządu Infrastruktury jest to kwota 1.752.319 zł plus odsetki oraz koszty sądowe. Dyskusja o tym wyroku pojawiła się 29 listopada na posiedzeniu połączonych komisji. Skarbnik gminy Lucyna Krasulak przedstawiła wstępną kalkulację, z której wynika, że wraz z odsetkami i kosztami sądowymi Białe Błota są winne 2,7 mln zł (kwota rośnie, bowiem odsetki liczone są do momentu zapłaty). Wynika z tego, że Białe Błota stracą około miliona złotych tylko z tytułu wieloletniego kwestionowania zobowiązania. Wicewójt Jarosław Gołębiewski informował radnych, że wójt będzie prosił posłów o pomoc w bardziej polubownym załatwieniu sprawy. O to może być jednak trudno, z uwagi na to, że zapadł już wyrok w sądzie.

 

Jest to jednak mowa tylko o latach 2005-2007. Zdaniem skarbnik Krasulak należności za lata 2008-2010 najprawdopodobniej będą przedawnione, jeżeli RZI nie złożyło już sprawy do sądu. Zapytanie w tej sprawie do RZI złożyliśmy wczoraj.

 

Pozostają jeszcze lata 2011-2013. Skarbnik poinformowała, że wójt zdaje sobie sprawę, że gdyby RZI poszło za te lata do sądu, to najprawdopodobniej gmina by przegrała, dlatego będą podjęte rozmowy, aby załatwić sprawę polubownie. Urząd Gminy szacuje, że gmina będzie musiała za te lata zwrócić około 2 mln zł.

 

Reasumując wypowiedź pani skarbnik, gmina zdaje sobie sprawę, że przyjdzie jej zapłacić około 5 mln zł na rzecz RZI, z tytułu niesłusznie pobranego podatku.

 

Zapłacono już 7 mln zł?

Radny Łukasz Wyszomirski wskazał, że łączne należności mogą wynieść nawet 7 mln zł, bo taka kwota się pojawiała w różnych dyskusjach. Na to skarbnik poinformowała, że taka kwota została już od gminy pobrana z depozytu. Zwróciliśmy się wczoraj do Urzędu Gminy z zapytaniem o doprecyzowanie tej wypowiedzi, bowiem może wynikać, że łącznie gmina do RZI zwraca kilkanaście milionów złotych.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • II Memoriał Ireny Szewińskiej odbędzie się w sierpniu

  Dokładnie jutro (30 maja) miał się rozpocząć na stadionie Zawiszy II Memoriał poświęcony, chyba największej polskiej lekkoatletce Irenie Szewińskiej. Z powodu pandemii koronawirusa zawody w tym terminie nie mogły się odbyć, pojawiło się też ryzyko, że w tym roku w Bydgoszczy nie będzie żadnych zawodów lekkoatletycznych, ale dosłownie przed kilkunastoma godzinami wyznaczono nowy termin.

 • Zawisza i Polonia w tym sezonie wrócą jeszcze na boisko

  Od pewnego czasu wiemy już, że rozgrywki piłkarskiej IV ligi zostały zakończone w sezonie 2019/2020 z powodu epidemii COVID-19. Cały czas nie było jednak wiadomo co z okręgowym Pucharem Polski. Te rozgrywki mają zostać dokończone w lipcu. Stawką rozgrywek okręgowych jest możliwość gry w Pucharze Polskim na szczeblu centralnym.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja

 • Co się zmienia od 30 maja?

  Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od soboty 30 maja wejdzie w życie IV etap odmrażania życia społecznego. Stosowny akt prawny nie został co prawda jeszcze opublikowany w Dzienniku Ustaw, natomiast znany jest jego projekt do którego nawiązujemy.

  Etykiety: covid19 koronawirus
 • Ekonomia nie zawsze jest bezduszna i pozbawiona empatii

  Powoli temat koronawirusa zaczyna schodzić na dalszy plan, natomiast coraz więcej będzie się mówić o skutkach ekonomicznych pandemii, których doświadczać możemy w naszym życiu. Jeszcze kilka tygodni temu widoczny był w polityce dylemat – zamrażać gospodarkę w celu ratowania najbardziej narażonych na utratę życia z powodu COVID-19, czy skupiać się na ratowaniu gospodarki. Dzisiaj widzimy, że bardziej humanitarna polityka może również być skuteczniejsza gospodarczo.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu