Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzy zawalczymy ponad podziałami o linie kolejową na lotnisko?

Czy zawalczymy ponad podziałami o linie kolejową na lotnisko?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 17 grudzień 2019 00:12
Tak mógłby wyglądać kolejowy ,,ring" Tak mógłby wyglądać kolejowy ,,ring" Mat. Samorządna Bydgoszcz

Ostatnio znowu pojawił się w przestrzeni publicznej wątek budowy linii kolejowej z Solca Kujawskiego do Portu Lotniczego i Trzcinca (tzw. poludniowej obwodnicy kolejowej Bydgoszczy). Jutro na sesji Rady Miasta Bydgoszczy głosowana będzie poprawka budżetowa radnych PiS, wczoraj natomiast pozytywnie o tej koncepcji wypowiadał się marszałek Piotr Całbecki.

Radni PiS Jarosław Wenderlich i Paweł Bokiej złożyli poprawkę, aby w latach 2020 i 2021 Bydgoszcz dołożyła województwu 1,5 mln zł na opracowanie dokumentacji projektowej, aby w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej mieć gotowy projekt i móc go fizycznie realizować. Radni powodzenie tego przedsięwzięcia warunkują, że marszałek wykorzysta środki z puli Regionalnego Programu Operacyjnego, z bieżącej perspektywy.

 

Wczoraj na sejmiku temat poruszył radny Jerzy Gawęda, który zapytał, czy gdyby Bydgoszcz zabezpieczyła takie środki, to czy wówczas marszałek potraktowałby to zadanie priorytetowo. Marszałek przyznał, że jest to w jego opinii ważna koncepcja - Nie muszę tłumaczyć jak skróciłoby to czas przejazdu z Torunia do Bydgoszczy, jak wzmocniłoby nasz Port Lotniczy. To jest marzenie, o którym wiele lat rozmawiamy.

 

Zdaniem marszałka dużo zależy od właścicieli większości polskich torów – spółki PKP PLK, bowiem w jego opinii Polska może nie wykorzystać całej alokacji unijnej kolejowej w programach centralnych. Swoją wypowiedź spuentował - Proszę wszystkie siły polityczne o zaangażowanie w tym kierunku.

 

Linia Solec Kujawski – Trzciniec a KDP

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o wizycie w Bydgoszczy publicysty kolejowego Karola Trammera, który oceniając koncepcje Stowarzyszenia Samorządna Bydgoszcz, które również zabiega o budowę tej linii kolejowej, wyraził opinię, że plany rządowe dotyczące Kolei Dużych Prędkości zapewne będą okrajane, wówczas być może zrezygnuje rząd z budowy nowej linii z Włocławka do Grudziądza, a zamiast tego postawi na rozwój istniejących linii przez Bydgoszcz. Dla powodzenia tej koncepcji kluczowe będzie zbudowanie przedmiotowej południowej kolejowej obwodnicy Bydgoszczy, aby pociągi przejeżdżające przez stację Bydgoszcz Główna, nie musiały zawracać chcąc jechać do Trójmiasta. O tej koncepcji i spotkaniu z Trammerem pisał też portal metropoliabydgoska.pl.

 


Przepraszamy za słabą jakość dźwięku na nagraniu, co jest spowodowane problemami technicznymi systemu nagłośnienia sesji Sejmiku Województwa.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Dobry weekend dla bydgoskich klubów w IV lidze

  8 i 9 sierpnia rozegrana została 2 kolejna IV ligi kujawsko-pomorskiej. Liderami po dwóch meczach są z kompletem punktów Włocłavia Włocławek i Sportis Łochowo. Swoje mecze wygrali także Zawisza i Chemik.

 • Sportis Business Club zainaugurował działalność

  W ubiegłym tygodniu działalność oficjalnie zainaugurował w Osielsku Sportis Business Club. Celem Business Clubu jest wsparcie finansowe dla rozwoju klubu piłkarskiego Sportis, który występuje na boisku w Łochowie. Drużyna seniorów awansowała w poprzednim (zakończonym szybciej z powodu COVID-19) sezonie do IV ligi.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Pracodawcy pomimo kryzysu starają się zachować miejsca pracy

  Gdy marcu podjęto strategię walki z COVID-19 poprzez lockdown zaczęły pojawiać się niezbyt optymistyczne prognozy wskazujące na znaczy wzrost bezrobocia. Kluczowa będzie oczywiście jesień, ale wszystko wskazuje, że te niezbyt optymistyczne prognozy się nie spełnią. Lipiec był w województwie kujawsko-pomorskim miesiącem, w którym liczba bezrobotnych spadła.

  Etykiety: bezrobocie
 • Prawie trzech na dziesięciu maturzystów nie zdało jeszcze egzaminu

  We wtorek oficjalnie Centralna Komisja Egzaminacyjna zaprezentowała wstępne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego, który odbywał się w nietypowym czasie, bowiem w czerwcu. W skali kraju egzamin zdało już 74% wszystkich tegorocznych maturzystów – w województwie kujawsko-pomorskim zdawalność była nieco niższa i wyniosła 71,2%.

  Etykiety: matury

Wiadomości z regionu